Najfilmy pre deti #3

Najlepšie filmy pre deti sú tie, na ktoré sa môže pozerať celá rodina. Nenudí sa pri nich mamička ani otecko a spokojné sú aj ratolesti. Výber filmov, ktoré vám ponúkam, je subjektívny, ale overený. Vlastne ich pre vás a vaše deti vybrali moje deti: 8-ročné dievčatko a 6-ročný chlapec. Toto sú filmy, ktoré v istom období pozerali najradšej a niektoré z nich videli aj viac ako desaťkrát.

Photo © Pixar Animation Studios
Photo © Pixar Animation Studios

CHROBÁČIKOVIA: ÚDOLIE STRATENÝCH MRAVČEKOV (2013)

Celosvetový úspech seriálových Chrobáčikov priviedol tvorcov k celovečernému filmu. Ak staršie deti majú svojho Harry Pottera a ešte staršie Pána Prsteňov, škôlkari dostali Chrobáčikov v údolí stratených mravčekov. Jednoduchý príbeh mravčekov, ktorí nájdu zabudnuté zvyšky jedla po pikniku a najmä plechovú škatuľu s kockovým cukrom, sa premení na ságu, v ktorej bojujú proti sebe kolónie červených a čiernych mravcov. Nádherná hudba i prírodné scenérie, v hlavnej úlohe lienka (pre svoju drzosť a odvahu jedna z najobľúbenejších postavičiek v seriáli) a najmä obrovské množstvo humoru, akcie i napätia. Filmu porozumejú aj tí, čo nevideli seriál a možno práve tento zážitok ich privedie späť k seriálu a jeho kratučkým epizódam, v ktorých je všetko omnoho jednoduchšie a možno aj nápaditejšie.

HORE (2009)

Mnohí ľudia odmietajú americké animáky ako príliš presladené, príliš dojímavé a odtrhnuté od života. Toto už dávno neplatí a hoci väčšina z nich ide na istotu, občas môžete zažiť v kine šok, keď vás svojim posolstvom osloví animovaný film určený pre deti. Presne takýto je animák nazvaný Hore, po česky Vzhúru do oblak s originálnym názvom Up!

Ak ste tento film ešte nevideli, závidím vám. Pripravte sa na silný zážitok a možno vám potečú aj slzy, pretože úvod filmu vás zrazí na kolená. Nuž a potom vyletíte vysoko do oblakov za splnením celoživotného sna a bude to naozaj parádny výlet. Celý film je o stretnutí starej odchádzajúcej generácie s tou mladou či najmladšou a verte mi, keď si ho pozreli moje deti, odrazu si začali omnoho viac vážiť svojich starých rodičov. Nuž a teraz príbeh: 76-ročný Carl Fredriksen je predavač balónikov. Kedysi aj so svojou manželkou žil v úhľadnom domčeku na predmestí a sľubovali si, že raz pôjdu do Južnej Ameriky a tam zažijú úžasné dobrodružstvo. Lenže čas bežal a oni svoj sen stále odkladali. Napokon mu manželka zomrela a Carl zostal sám, pričom mu hrozilo, že príde aj o dom. V deň, kedy ho prídu odviezť do starobinca, Carl nafúka všetky balóniky, čo mu zostali a aj s domom odletí preč, aby konečne splnil svoj aj manželkin sen. Celé to však zamotá fakt, že v dome sa náhodou ocitol aj malý chlapec, skaut, z ktorého sa stane nechcený účastník úžasného dobrodružstva.

V dejinách rozprávkových filmov ešte nebolo, aby sa hlavným hrdinom stal ufrflaný dôchodca, ktorý ledva chodí a tučný 6-ročný chlapec. Po dojímavom nostalgickom úvode však zistíte, že zostávajúce dve tretiny sú veľmi humorné a veľmi akčné a spokojní napokon budú všetci. Film odporúčam pre deti, ktoré majú viac ako 6 rokov.

Prečítajte si tiež:

Najfilmy pre deti #1
Najfilmy pre deti #2
Najfilmy pre deti #4