Najfilmy pre deti #2

Najlepšie filmy pre deti sú tie, na ktoré sa môže pozerať celá rodina. Nenudí sa pri nich mamička ani otecko a spokojné sú aj ratolesti. Výber filmov, ktoré vám ponúkam, je subjektívny, ale overený. Vlastne ich pre vás a vaše deti vybrali moje deti: 8-ročné dievčatko a 6-ročný chlapec. Toto sú filmy, ktoré v istom období pozerali najradšej a niektoré z nich videli aj viac ako desaťkrát.

Photo © Aardman Studios / STUDIOCANAL
Photo © Aardman Studios / STUDIOCANAL

OVEČKA SHAUN

Zatiaľ čo Wallace a Gromit sú určení skôr pre väčšie deti, ktoré už majú divácku skúsenosť, Ovečka Shaun (Shaun the Sheep) zaujme a veľmi pobaví aj malých škôlkarov. Opäť ide o plastelínovú produkciu štúdia Aardman pod dohľadom Nicka Parka a výsledok je čarovný a prudko nákazlivý. Farma s namosúreným majiteľom, malým stádom ovečiek, ktoré stráži pes Bitzer a k tomu množstvo ďalších zvieratiek. Škôlkari ocenia, že ide o krátke 7-minútové epizódy (dosiaľ ich vzniklo 130), v ktorých sa nič nerozpráva a vždy ide o situačný humor a rôzne vylomeniny, ktoré ovečky spôsobujú svojmu gazdovi. Po veľkom úspechu napokon vznikol aj celovečerný film nazvaný Shaun the Sheep Movie, ktorý mal premiéru minulý rok. Verte mi, že keď raz Ovečku Shaun svojim deťom pustíte, bude to láska na prvý pohľad. Ovečka má aj svoju vlastnú web stránku, na ktorej sú hry, omaľovánky a podobná škôlkarska zábava.

CHROBÁČIKOVIA (OD 2006)

Originálny názov tohto francúzskeho animovaného seriálu a filmu je Minuscule, do slovenčiny ho prekladali ako Drobčekovia a v češtine sa ujal názov Mrňouskové. Do distribúcie sa napokon presadil názov Chrobáčikovia, aby bolo všetkým jasné, že nejde o trpaslíkov, ale o čosi ešte menšie. Chrobáčikovia vás očaria a keď si zoženiete nekonečný seriál 7-minútových príbehov, verte mi, že sa doňho aj s deťmi zamilujete. Ide o veľmi zrozumiteľné, jednoduché a milé rozprávky, v ktorých nie je hovorené slovo a všetko vám vyrozpráva dej a zvuky. Aj kvôli tomu sú Chrobáčikovia vhodní aj pre najmenších divákov.

Francúzi sa ukázali ako veľmi nápadití tvorcovia: spojili reálne zábery prírody a interiérov s digitálnymi chrobáčikmi, slimákmi či húsenicami a vytvorili svet, ktorý nádherne funguje. Všetky tieto malé potvory majú svoj charakter a ako to už chodí, navzájom si robia rôznu neplechu, takže o zábavné naháňačky nie je núdza.
Veľmi kreatívna je zvuková stopa: osy majú zvuk štartujúcich vrtuľových stíhačiek, lienka pretekárskeho auta a podobne. Hýbateľom deja je často predmet, ktorý sa medzi chrobáčikov dostal z nášho veľkého sveta – lízanka, o ktorú budú bojovať muchy s mravcami, žuvačka či dokonca zabudnutý mobil. A aby toho nebolo dosť: dospelý divák veľmi rýchlo zistí, že príbehy chrobáčikov sú prekvapujúco ľudské, že zväčša riešia to, čo ľudia – lásku, spolupatričnosť, túžby a sny, ale i závisť či lakomosť. Chrobáčikovia majú takmer 80 epizód a keď si ich zoženiete na DVD, budete mať s deťmi veľmi dlho čo pozerať.

Prečítajte si tiež:

Najfilmy pre deti #1
Najfilmy pre deti #3
Najfilmy pre deti #4