Najfilmy pre deti #1

Najlepšie filmy pre deti sú tie, na ktoré sa môže pozerať celá rodina. Nenudí sa pri nich mamička ani otecko a spokojné sú aj ratolesti. Výber filmov, ktoré vám ponúkam, je subjektívny, ale overený. Vlastne ich pre vás a vaše deti vybrali moje deti: 8-ročné dievčatko a 6-ročný chlapec. Toto sú filmy, ktoré v istom období pozerali najradšej a niektoré z nich videli aj viac ako desaťkrát.

Photo © DreamWorks SKG
Photo © DreamWorks SKG

WALLACE A GROMIT: PREKLIATIE KRÁLIKODLAKA (2005)

Poctivá plastelína a ešte poctivejšia ručná animácia. Štúdio Aardman, ktorého šéfom je výtvarník, animátor a režisér Nick Park sa preslávilo množstvom krátkych aj dlhých animovaných filmov, v ktorých hlavným výtvarným materiálom je plastelína. Je neuveriteľné, ako tvorivo dokážu s týmto materiálom pracovať a aké presvedčivé sú „výkony“ plastelínových hercov.

Wallace a Gromit sú obľúbenými postavičkami režiséra Nicka Parka a priniesli mu plno ocenení z rôznych festivalov a najmä milióny vďačných divákov – detských aj dospelých. Wallace je čudácky vynálezca a experimentátor, závislý na kvalitnom syre, večný optimista s dobrou náladou. Gromit je jeho pes, ktorý vie čítať, šoférovať a štrikovať a hoci nikdy nepovie ani slovo, jeho mimika je úžasná a vyjadrí ňou všetko, čo treba. Oddane slúži svojmu pánovi (či skôr „parťákovi“) a niekedy sa zdá, že má viac rozumu ako on.

Prvý krátky film o tejto dvojici vznikol v roku 1990 a odvtedy vznikli dva seriály, štyri krátke fi lmy a jeden celovečerný: Prekliatie Králikolaka (The Curse of the Were-Rabbit, 2005). Aby ste porozumeli, o čom je reč: z rozprávok a filmov poznáme vlkolakov, čiže ľudí, ktorí sa premieňajú na vlkov. Králikolak je človek, ktorý sa premení na králika. Zatiaľ čo vlkolaci zožerú všetko živé, králikolak zožerie všetko, čo rastie v záhrade – kapustu, mrkvu, rajčiny aj šalát. Príbeh je nasledujúci: Wallace a Gromit žijú v malom mestečku a prevádzkujú firmu, ktorá sa zameriava na chytanie králikov, ktorí miestnym občanom vykrádajú záhrady. Vynálezca Wallace si nedá pokoj a začne sám na sebe experimentovať s vynálezom, ktorý má králiky odučiť kradnúť zeleninu. Lenže vynález zafunguje úplne naopak a vynálezca Wallace sa vždy v noci, za svitu mesiaca, premení na ozrutného králika, ktorý devastuje zeleninové záhradky. Do toho sa pripletie lady Tottingtonová, ktorá organizuje každoročný festival zeleniny a ovocia a je milovníčkou zvierat a jej nápadník, vášnivý poľovník lord Victor Quartermaine so svojim psom. Začne sa ohňostroj situačnej komiky a naháňačiek, ktorý vyvrcholí počas festivalu zeleniny a ovocia. Verte mi, že nezostanete len pri jednom pozretí: režisér Nick Park každý záber zaplnil rôznymi detailami, ktoré si všimnete až na druhý- či tretíkrát a budete sa od smiechu chytať za brucho.

Záverečná naháňačka Gromita s poľovníckym psom na kolotočových lietadielkach je najzábavnejšou naháňačkou v histórii animovaných filmov a navyše celý film je veľmi príjemne poznamenaný „suchárskym“ anglickým humorom.

Prečítajte si tiež:

Najfilmy pre deti #2
Najfilmy pre deti #3
Najfilmy pre deti #4