Detská párty v zime

Aj vy závidíte rodičom letných deti ich možnosti usporiadať narodeninovú párty pekne von na slniečku? Myslíte si, že oslava v zime môže byť len vo vnútri, no vy máte malý byt, v ktorom je nemožné zmestiť kŕdeľ neposedných detí? Môže to byť aj inak. Tiež som matka „zimných detí“ a keďže staršia dcéra bude mať 6 rokov a narodeninovej párty sa už dožaduje, začala som premýšľať ako na to.

Aké sú teda možnosti?

1. Párty v byte

Pozvať cca 10 detí zo škôlky do bytu som hneď zavrhla.

2. Oslava na kľúč v podniku

Mesto poskytuje veľa možností usporiadať detskú párty v zariadeniach, ktoré sa na to špecializujú. Či už sú to detské centrá, známa sieť rýchleho občerstvenia, párty v bazéne, laserová šou a pod. Ponúk je dosť. Ja mám však predstavu oslavy vonku alebo inak.

3. Oslava vonku v prírode či meste

Prvá možnosť, čo mi napadla bola oslava na klzisku. V meste máme viaceré korčuliarske outdoorové plochy alebo je možnosť si klzisko aj prenajať. Vhodné by bolo zabezpečiť aspoň jedného trénera korčuľovania, ktorý by plnil úlohu animátora. Dcéra rada korčuľuje, takže by to určite uvítala. V škôlke mali tento rok korčuliarsky kurz, na ktorom sa zúčastnila až polovica detí.

Ďalšia možnosť je narodeninová sánkovačka. Je to podstatne masovejšia zimná aktivita ako korčuľovanie, takže pridať by sa mohli všetci pozvaní. Ostáva už len vymyslieť nejaké sprievodné aktivity a výzdobu.

  • Možnosti občerstvenia

Musí byť ľahko prenosné a ľahko konzumovateľné, takže do úvahy pripadajú muffiny. V 6 muffinoch môže byť sviečka, ktoré by dcéra sfúkla. Tiež jednohubková klasika piškóta/banán/piškóta na špáradle nie je zlý nápad. Alebo popcakes.

Nápoje: horúca čokoláda, teplý čaj či detský punč. No a pre dospelý sprievod varené víno alebo punč. Už len domyslieť, kde vziať termonádoby, v ktorých to prinesiem vonku. A ako hlavné jedlo sa môže objednať zopár pízz.

  • Výzdoba

Na výzdobu okolia postačí pár krepových papierov nastrihaných na stuhy, ktoré uviažeme na okolité stromy a balóny. Pre decká párty klobúčiky. A ešte pekné farebné papierové poháriky na nápoje. Prípadne trochu viac naturálna výzdoba, ktorá bude užitočná aj pre vtáčiky sú napr. hviezdičky oblepené semienkami.

  • Program

Na klzisku sú aktivity závislé od zdatnosti zúčastnených detí. Rátať teda treba skôr s niečím jednoduchým, aby sa mohli zapojiť všetci. Tak napr. klasický slalom s loptičkou, ktorú treba dať do krabice. Buď deti rozdelíme do tímov a cieľom bude dať čím skôr 10 loptičiek do krabice alebo môže hrať každý za seba – koľko loptičiek stihne dať do krabice za 1 minútu. Určite treba nechať čas aj na voľné korčuľovanie detí. Ak tam bude animátor, tak on si s aktivitami hádam poradí aj sám.

Sánkovačka sama o sebe si veľa organizácie nevyžaduje. Deti si poradia. Ak by to niekde viazlo, tak sa môže zorganizovať pár súťaží – napr. triafanie snehovou guľou do stromu či kruhu. Každý, kto trafí dostane malú odmenu. Stavanie snehuliaka tiež nemôže uškodiť, napr. zostaviť tímy a nech si zvolia tému na snehuliaka – vtipný (hore nohami), farebný a iné. Guľovačka môže byť riziková, keďže niekto môže v zápale niekoho trafiť silnejšie, ako sa to na oslave patrí. Hľadanie pokladu s vopred vytvorenou mapou. Môže to byť plastová krabica naplnená čokoládovými dukátmi. Hľadať môžu rozdelení do tímov. Alebo ďalšia tímová hra – ktorý tím urobí dlhšiu húsenicu zo snehových gúľ za vymedzený čas a opäť sa môžu zapojiť aj farby.

Ak by sme oslavu dali do lesa, tak zaujímavou tematickou aktivitou je vytvoriť snehovú tortu pre zvieratká. Alebo vytvorenie snehovej torty pre oslávenca s využitím farieb.

Mnoho tipov, ako využiť farby na snehu nájdete tu a tu.

Ďalšie tipy na zimné aktivity.

Takže už si iba zapriať, aby bolo veľa snehu.

  • Pozvánky

Keď som niekedy pred letom konečne odstraňovala zimnú výzdobu z okien, ktorá bola v podobe rôznych vločkových nálepiek, odložila som ich bez konkrétnej predstavy, na čo ich ešte využijeme. Neprešiel ani rok a nápad je tu :o). Využijeme na prípravu pozvánok na narodeninovú zimnú párty.

Uvidíme teda, ako to u nás dopadne. Vám prajem veľa kreativity pri tvorbe oslavy pre vášho oslávenca.

Autor: Nikela