Najfilmy pre deti #4

Najlepšie filmy pre deti sú tie, na ktoré sa môže pozerať celá rodina. Nenudí sa pri nich mamička ani otecko a spokojné sú aj ratolesti. Výber filmov, ktoré vám ponúkam, je subjektívny, ale overený. Vlastne ich pre vás a vaše deti vybrali moje deti: 8-ročné dievčatko a 6-ročný chlapec. Toto sú filmy, ktoré v istom období pozerali najradšej a niektoré z nich videli aj viac ako desaťkrát.

Photo © Paramount Pictures
Photo © Paramount Pictures

SPLÁCHNUTÝ (2006)

V prepychovom londýnskom byte žije zhýčkaný rodinný maznáčik Roddy. Nie je to pes ani mačka, dokonca ani morča, ale potkan. Alebo veľká myš? Má pravidelnú stravu, plno zábavy a o svete tam vonku nevie v podstate nič. Kým jedného dňa jeho ľudská rodina neodíde na víkend preč a jeho nechajú doma samého. Vtedy, vďaka akejsi poruche v potrubí, sa do bytu dostane pravý londýnsky potkan priamo zo stoky. Nevítaný návštevník spláchne Roddyho v záchode a rozmaznaný myšiak sa ocitne v londýnskom podzemí a zistí, že je tam v stoke veľké potkanie mesto. A tak sa začnú jeho neuveriteľné dobrodružstvá a zároveň spoznávanie ozajstného života a dokonca aj lásky k potkanici Rite.

Spláchnutý (Flushed Away, 2006) v našich kinách nikdy nešiel, ale vydali ho nadabovaného do slovenčiny na DVD a tak som ho objavil aj ja. Vyrobili ho Briti v americkej produkcii a je vhodný nielen pre deti, ktoré ocenia zábavu a akčnosť, ale najmä pre rodičov. Opäť britský humor, ktorý sa prejavuje v brilantných dialógoch, ale aj v obraze. Potkanie mesto v stoke je vlastne kópiou Londýna, pričom potkany využívajú všetko, čo k nim v kanalizácii pripláva. Majú vlastnú dopravu, policajtov, módu, reklamy, pouličných predavačov i gangstrov. Slovo „nuda“ v prípade tohto filmu neprichádza do úvahy, pretože smršť gagov, vtipov, narážok a akcie je neuveriteľná a ani sa nenazdáte, film bude na konci. Takže si ho môžete pustiť opäť, aby ste objavili gagy a vtipy, ktoré vám ušli.

Zlá rozprávka sa dá vidieť či počuť len raz. Dobrá rozprávka sa nikdy neomrzí a Spláchnutý patrí medzi filmy, ktoré bavia aj pri desiatom pozeraní, pretože čo záber, to nejaký gag alebo aj dva či tri a to deti naozaj baví.

CESTA DO PRAVEKU (1955)

Premýšľal som nad tým, čo vám odporučiť zo slovenskej či českej produkcie a pritom som nechcel skončiť pri chronicky známych detských či rodinných filmových hitoch. Minule som však deťom pustil starodávnu, vyše 60-ročnú klasiku, ktorá prednedávnom vyšla remastrovaná a vyčistená na DVD. Cesta do praveku (1955) režiséra Karla Zemana dnes už nikoho neohúri filmovými efektmi či akčným príbehom, takže som deťom dopredu avizoval, že ide o starý film a keď ich nebude baviť, môžeme ho vypnúť. Nechal som ich pozerať a šiel som si po svojej práci. Keď som ich po polhodine prišiel skontrolovať, sedeli pred obrazovkou ako prilepení a oznámili mi, že je to fantastický fi lm a veľmi sa im páči. Potešilo ma to – opäť sa ukázalo, že efekty nie sú dôležité, ale víťazí sila príbehu.

Ak ste Cestu do praveku nikdy nevideli, má jednoduchučký dej: štyria chlapci sa chcú dozvedieť, ako sa vyvíjal život na zemi. Uskutočnia teda výlet do praveku – na obyčajnom člne sa dostanú do akejsi jaskyne a keď z nej vyjdú, plavia sa po rieke a putujú stále hlbšie a hlbšie do minulosti – ocitnú sa v dobe ľadovej, stretnú mamuta, na vlastné oči uvidia bitku dinosaurov, až sa dostanú k moru, v ktorom vznikol život. A to je celé. V čase vzniku prevratný fi lm s dokonale vymyslenými trikmi, dnes je to film očarujúci svojou naivitou a príbehom, ktorý túžia zažiť všetky deti. Pokojne to risknite aj vy a pustite deťom niečo poriadne staré, uvidíte, že dobrý príbeh ich vždy zaujme.

Prečítajte si tiež:

Najfilmy pre deti #1
Najfilmy pre deti #2
Najfilmy pre deti #3