Ženské sebavedomie, sebaláska po pôrode

Image by DanaTentis from Pixabay

Téma sebavedomie po pôrode je veľmi citlivá pre veľa žien. Avšak, naše rozprávanie o sebaláske platí všeobecne. Nech už je žena po rozchode, po pôrode a jej sebavedomie utrpí, je potrebné ho zase pozdvihnúť. Inak žena zvädne, nevyžaruje svoju krásu naplno a stráca svoju energiu.

Všeobecne môžeme povedať, že sebavedomie sa týka psychickej aj fyzickej stránky. Časť týkajúca sa psychiky sa vzťahuje na prežívanie, vnímanie seba samej – teda zážitkové, pocitové zložky. Fyzická časť sa vzťahuje na telesné zážitky ako je únava, nedostatok chuti na sex, nadváha a pod. Fyzická a psychická časť sa však prelínajú a navzájom dopĺňajú. Ak žena cíti nespokojnosť, prejaví sa to na jej tele napríklad vyrážkou. To, čo chceme docieliť, ak sa žena cíti ako neschopná, unavená, neatraktívna, je nájsť spôsob, ako sa cítiť spokojne, sebavedomo. Nájsť ten bod, keď žena vyžaruje spokojnosť a krásu.

Časté problémy a ich riešenie

ÚNAVA

Únava je častý problém v tehotenstve, ale aj po pôrode. Ako jediné riešenie sa ponúka dostatok odpočinku. S deťmi je to však náročné, najmä ak sú veľmi aktívne a v noci sa často budia. Je to tiež jav, ktorý sa negatívne podpisuje na ženskom sebavedomí, pretože nevyspatá žena, s kruhmi pod očami a nedostatkom energie nevyžaruje šťastie, spokojnosť a príťažlivosť. Ak žijete s partnerom, ponúka sa možnosť striedania sa.

Príklad: Jeden z párov napríklad funguje tak, že manžel príde z práce, žena mu nechá hodinu na odpočinok a potom sa on venuje deťom a žena sa ide vyspať či sa venuje nejakej činnosti, ktorá ju baví a pri ktorej si odpočinie.

Ďalej sa ponúka možnosť stráženia babičkami či paňou na stráženie. Avšak, nie každý si môže finančne dovoliť pani na stráženie a nie každý býva blízko babičiek.

Sú aj ženy, ktoré vychovávajú deti samy. V tomto prípade sa ponúkajú rôzne riešenia. Ak je viac matiek bez partnera, môžu sa dohodnúť, že každá z matiek sa bude jedno dopoludnie venovať všetkým deťom a ostatné si oddýchnu. A takto sa v strážení vystriedajú. Môžete tiež požiadať o postráženie kamarátku (najlepšie bezdetnú, ktorá už si deti praje) a ak nemáte finančné prostriedky na to, odmeniť ju, určite nájdete spoločnú reč, ako jej to vrátite (napríklad, že jej ušijete tie pekné šaty, čo si želá a pod.)

ČAS ZOHRAŤ SA S ROLOU MATKY

Ženy o sebe často pochybujú, či sú dobré matky. Pociťujú vinu, keď na svoje dieťa zakričia alebo spočiatku, keď si nevedia rady s tým, ako dojčiť alebo nepoznajú príčinu, prečo ich dieťa plače. Nie ste v tom sama, podobné pocity zažíva takmer každá matka. Keď k vám príde do života nový človek, vždy sa najprv učíte zžiť sa s ním. Spomeňte si na vaše začiatky partnerského spolužitia. Tiež ste sa učili s partnerom komunikovať, hospodáriť so spoločnými financiami. Príchod nového dieťaťa znamená spoznávať nového človeka. Buďte so sebou aj vaším dieťaťom trpezlivá. Už po 2 mesiacoch majú matky pocit, že svojmu dieťaťu lepšie rozumejú, napríklad rozoznávajú druhy detského plaču. Každá nová rola potrebuje adaptačný čas, dobu, kedy si na novú situáciu zvykáte.

POCHYBNOSTI

Tu budem nadväzovať na predchádzajúci bod. Pred narodením dieťaťa máme krásne predstavy o tom, ako v upratanej a čistej domácnosti trpezlivo dieťaťu odpovedáme na všetky jeho otázky. Bohužiaľ, do tejto predstavy zabúdame pripočítať fakt, že sme ľudia s obmedzeným množstvom energie a meniacimi sa náladami. Od ľudí neočakávame, že sa na nás budú vždy usmievať, vždy budú priateľskí. Ak sa s niekým pohádame, niekto sa ospravedlní, že dnes nie je vo svojej koži, sme chápaví. Preto ženy, majme pochopenie aj k svojim náladám. Nikto od nás neočakáva neustále spokojnú a dobre naladenú ženu. Nie je to v ľudských silách. Preto, ak občas zakričíte na svoje dieťa alebo sa vám ho nepodarí upokojiť a ono plače ďalej, nie je treba si to vyčítať. Každý rodič, ktorý svoje dieťa miluje, robí to najlepšie, čo môže. Ak dieťa cíti, že žije v bezpečnom prostredí, kde ho majú ľudia radi a sú tu pre neho, občasné stratenie nervov dieťaťu neublíži. A tiež, deti niekedy plačú len preto, že sú málo vyspaté alebo majú zlú náladu. Napriek tomu, že je dojčené, prebalené a držíte ho v náručí, môže plakať, iba zo zlej nálady. Alebo preto, že ho bolí niektorá časť tela a nevie, ako vám to oznámiť.

POROVNÁVANIE

Či už je to v tehotenstve alebo po pôrode, v televízii vidíme nádherné ženy s dokonalým telom, bezchybnou pokožkou, perfektne oblečené a v čistej domácnosti. A k tomu vždy s úsmevom na tvári. Alebo tie tehotné modelky, usmievavé, akoby im tých pár kíl navyše, opuchnuté nohy a únava nič nehovorili. Bohužiaľ sa nejedná o realitu. Sú to ženy s make-upom a ešte upravené v rôznych grafických programoch . Väčšine mužov tiež táto umelá dokonalosť nič nehovorí. Našťastie pre nás. Ak sa porovnávate s kamarátkou, ktorá má rovnako staré dieťa ako vy a pôsobí energicky a čiperne, nezabudnite, že ona žije iný život, než vy. Možno jej so strážením pomáha babička, má tak k dispozícii viac energie. Preto, ak sa chcete s niekým porovnávať, potom iba so svojim starým ja.

VÁHA

Každá žena to vie. Tehotenstvo zmení telo. V ideálnom prípade sa s tým snažte zmieriť ešte pred otehotnením. Rozhodnutie, že na svojom tele budete po pôrode pracovať, je samozrejmosťou. Nebudem vám hovoriť nič nové. Základ je cvičenie a jedálničiek. Niektorým ženám stačí pohyb okolo dieťaťa a kilá idú dole. Tie, ktoré nemajú to šťastie, si musia váhu strážiť a vedomejšie na nej pracovať. Teda, vyradiť čo najviac cukrov (nie však úplne) a vybrať si pár cvikov, ktoré si aspoň 3x týždenne zacvičiť. Viem, že častý problém je únava a čas, ale pokúste sa dohovoriť s partnerom, babičkou či kamarátkou, nech vám dieťa na hodinku postrážia. Ak je to možné, naplánujte si cvičenie v ten čas, keď máte energiu (napríklad ráno po prebudení). Cvičenie vám dodá energiu a dobrý pocit zo seba.

POCHVALA

Ľudia si všeobecne častejšie všímajú to, čo sa im nepodarí a cítia sa kvôli tomu neschopne, no ak sa nám niečo podarí, málokedy sa za to pochválime. Často hovoríme, že to bola len náhoda, alebo že to nebolo len vďaka nám. Všímajte si plusy, čo sa nám podarí a čo nám život ponúka. Ak sa nám niečo nepodarí, napríklad priloženie dieťa správne k prsníku, nadávky o tom, aké sme neschopné matky nie sú na mieste a len nám ubližujú. Nemôžeme od seba očakávať, že budeme vedieť všetko a ihneď. Ak sa nám niečo nedarí, zachovajme sa k sebe ako k malému dieťaťu – trpezlivo, s možnosťou znovu si to vyskúšať inak, lepšie. A chváľme sa. Aj za maličkosti. Napríklad za to, aký sme dnes urobili dobrý obed. Alebo že dnes sme udržali v dome väčší poriadok ako včera :).

SEX

Ak sa ženy cítia nepríťažlivé, častejšie sex odmietajú. Ak im muži aj po pôrode hovoria, že sú stále príťažlivé, manželom často neveria, lebo tie kilá navyše na sebe vidia. V prvom rade si uvedomte, že váš manžel vás vníma komplexne – nielen vašu fyzickú krásu, ale aj tú psychickú. Porodila ste mu dieťa. Láska nedokonalosti prehliada. Ale ak ste nespokojná so svojou postavou, treba na nej trpezlivo pracovať. Nebuďte na seba tvrdá a nečakajte výsledky ihneď. Vždy si predstavujte už vyššie spomínaný prístup – správať sa k sebe ako k dieťaťu. Teda trpezlivo a upokojujúco. Žena, ktorá si neoddýchne, je hádavá a stále sa sťažuje, nepôsobí príťažlivo. Rozdeľte si s partnerom silu napoly, podľa toho, kto koľko zvláda, aby ste mali energiu aj na intímne chvíľky.

A nakoniec …

Čas pre seba. Aby bol akýkoľvek človek spokojný, potrebuje priestor pre seba a aspoň hodinu denne sa venovať tomu, čo ho baví, pri čom si i oddýchne. A nezabudnite. Krása vychádza zo spokojnosti človeka. Tehotenstvo, pôrod a doba po ňom je nové životné obdobie a stojí za to ho objavovať so všetkými krásami (roztomilé bábätko) aj nepríjemnosťami (ovisnuté prsia). Patrí to k životu.

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička