Popôrodná depresia nie je hanba

People photo created by bearfotos - www.freepik.com

Najskôr sa neviete dočkať dňa, kedy si dieťatko konečne k sebe priviniete. No keď to už príde, pocit šťastia či lásky akosi neprichádza a namiesto toho pociťujete sklamanie. Čo s tým?

Ani zdravé alebo krásne dieťatko nie je zárukou toho, že jeho mamička bude prekypovať šťastím. Aj keď by to tak podľa prírody malo byť. Lenže, niekedy nastane niekde chyba a veci nie sú tak, ako sa všeobecne očakáva. Na každý problém jestvuje riešenie a na každú boľačku náplasť. Výnimkou nie je ani popôrodná depresia, ktorá nie je vôbec ojedinelou záležitosťou medzi čerstvými mamičkami. Nevynecháva prvorodičky, ale čoraz častejšie zvykne postihovať mamičky, ktoré majú viac detí.

Keď vás prevalcujú negatívne pocity

A s nimi akoby sa roztrhlo nekonečné vrece! Nech robíte, čo robíte, cítite sa mizerne, neschopne, neviete, čo s dieťatkom? A nielen to, popôrodná depresia má mnoho ďalších typických príznakov ako všeobecný nezáujem o seba aj dieťatko, nedostatok energie aj motivácie, pocit viny a menejcennosti, nespavosť, nechutenstvo, myšlienky o smrti či obavy z toho, že môžete dieťatku ublížiť. A z vašej usmiatej tváre postupne mizne úsmev, z vášho optimizmu je čistý pesimizmus a čoraz viac sa uzatvárate do seba. Nechýba strach, ani povestný tzv. plač do vankúša (ale aj mimo neho) a vy jednoducho nevidíte svetlo na konci tunela. Neviete a ani v zásade nepátrate, kde sa tie negatívne pocity berú, ale už len samotný plač dieťatka vás dokáže rozladiť natoľko, že vám začne byť ľahostajná aj osobná hygiena. Toto však už nie je len prechodný alebo chvíľkový stav, toto je už depresia a čím skôr sa jej postavíte zoči-voči, tým skôr si s ňou poradíte.

Kde začať?

Všímať si svoje správanie a pocity. U pacientiek s depresiou ťažkosti nie sú ľahko riešiteľné, neprejdú počas pár dní a nedajú sa zvládnuť vlastnými silami. Povedzte si pravdu nahlas, že to nezvládate – najskôr sebe a potom svojmu okoliu, ktoré by vám v tejto situácii malo byť čo najviac nápomocné. Určite neotáľajte s návštevou odborníka, aby zhodnotil, či ide naozaj o depresiu a podal vám pomocnú ruku pri riešení vášho aktuálneho zdravotného stavu. Nie je to v žiadnom prípade hanba, pretože sme len ľudia a stať sa to môže komukoľvek. Popôrodná depresia sa vyskytuje u 10-18 % rodičiek počas prvého roka po pôrode. Pamätajte, že depresia nemusí byť len popôrodná a celkovo sa s ňou pasuje veľmi veľa ľudí z rôznych príčin.

Dôvody, prečo liečiť popôrodnú depresiu

Kvalita života maminy s depresiou býva zvyčajne nižšia v porovnaní s kvalitou života ľudí s inými ochoreniami. Neschopnosť tešiť sa z čohokoľvek, strata motivácie a nechuť ráno vstať z postele – to všetko môže vyústiť do neschopnosti postarať sa o svoju ratolesť.

Nepodľahnite negatívnym pocitom a nezabúdajte, že ste dobrou maminou. Za pocitmi viny či zlyhaním je len prejav depresie a nenechajte, aby nad vami zvíťazil.