Chcete byť multifunkčná mamička na materskej?

Obrázok od 2081671 z Pixabay

Možno aj vy máte pocit, že nepatríte zrovna medzi tie najšikovnejšie maminy a chceli by ste toho zvládať viac. Deň má síce 24 hodín a čas nevieme natiahnuť aj keby sme veľmi chceli, no predsa len existuje spôsob, ako sa dá toho stihnúť viac. Kľúčom je efektivita a hľadanie riešení, ktoré vám dokážu pomôcť a uľahčiť už i tak náročnú prácu na materskej dovolenke.  

Niektoré maminy sú rady, že sa v prvých mesiacoch po pôrode stihnú osprchovať a umyť si zuby, iné dávajú aj kváskovanie či kompletný chod domácnosti. Tak, ako je každý pôrod aj dieťatko špecifické a originálne zároveň, podobné rozdiely sú aj medzi maminami. Niektorá potrebuje na prispôsobenie sa okolnostiam dlhší čas, iná sa adaptuje takmer okamžite. Na druhej strane platí, že kým jedno dieťatko je zdravé a prespí väčšinu dňa či noci, iné môže trápiť kolika, reflux a spánok si užije len minimálne. To sú fakty, ktoré sa zmeniť nedajú, ale zmeniť možno svoje nastavenie a začať rozmýšľať, ako môžete situáciu zlepšiť modernými pomocníkmi.    

Uvedomte si úskalia 

Čo vás najviac hnevá, že nezvládate? V čom by ste potrebovali pomôcť? Pokrivkáva vaša domácnosť? Alebo je ťažšie bremeno v starostlivosti o dieťa? Nezúfajte. Ako sa hovorí, každý problém má riešenie, len ho treba identifikovať a riešiť. Preto si vyberte papier a pero, ktoré vám poslúžia na spísanie vecí alebo činností, o ktorých si myslíte, že by sa mali zmeniť k lepšiemu. Píšte ich pod seba a nechajte si miesto aj na druhý stĺpec, kde ku každej položke priradíte riešenie.

Hľadajte inšpirácie a pomocnú ruku

Ešteže žijeme v pokročilej technickej dobe, ktorá priniesla mnoho skvelých výdobytkov. Naše mamy alebo babky ich nemali k dispozícii, a preto ak sú, treba ich využiť. Skvelým príkladom je vysávanie alebo vytieranie podlahy, ktoré dnes už nevyžaduje ženskú ruku. Stačí si zadovážiť robotický vysávač s mopom, ktorý to spraví za vás trebárs popri varení. Máte nepokojné dieťa, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti? Riešením môže byť napríklad elektrické hojdacie kresielko s hudbou, vibračné kresielko alebo aj závesná detská hojdačka. Na každé dieťa platí niečo a je na vás, aby ste zistili, čo to bude vo vašom prípade. Preto je ideálne vyhradiť si trochu času a hľadať inšpirácie medzi mamičkami, hoci aj v online prostredí. Dobrou správou je, že dnes mnoho vecí dokážete kúpiť za tretinové ceny z druhej ruky a nemusíte tak kupovať nové, čím sú dostupnejšie naozaj takmer pre každého. 

Spravte si časový plán

Aj toto je cesta. Nielen dieťa potrebuje svoj režim, prospeje aj mamine pri rozvrhnutí úloh počas dňa. Ideálne je, ak si osvojíte plán istých pravidelných činností a budete ich vykonávať zhruba v rovnakom čase v rámci každého dňa. Inými slovami, ak máte zaužívané raňajkovať o siedmej ráno, pokúste sa tento čas dodržať počas zvyčajných dní. Ono sa to nezdá, ale aj časový posun dokáže nepekne nabúrať chod činností a môže sa stať, že ostatné už jednoducho nestihnete. Spočiatku sa vám to môže zdať uletené, aby ste mali akýsi predpísaný režim, no časom ho zaiste oceníte a nájdete aj rezervy, ktoré ste možno doteraz nevideli. Maličkosti robia veľa a pokiaľ to neskúsite, nezistíte rozdiel.