Pozor na suchý vzduch!

Zobúdzate sa v noci na pocit nepríjemného sucha v ústach? Zvyknú vaše deti chýbať často v škole pre problémy s dusivým kašľom? Sťažuje sa partner chronicky na rezanie v oku? Možno je načase zistiť, aký vzduch dýchate. Aj útulný domov môže byť skrytou pascou, ktorá ohrozuje zdravie. Najmä teraz v zime, keď v snahe chrániť sa pred vymrznutým exteriérom, svoje interiéry prekurujeme.

Nestačí len byt zmodernizovať, zariadiť pohodlným nábytkom i množstvom spotrebičov a myslieť si, že sme za vodou. Do života sa nám pletie denne fyzika a podsúva nové povinnosti. Často bežné javy, ktoré riešime automaticky a so základným rezervoárom vedomostí. No občas si nevieme rady, najmä ak sme v škole veľmi nepočúvali. Lebo správne hodnoty vzduchu, ktorý je pre náš dýchací systém to pravé orechové, sú tak trochu malá veda. Problémom je, že na obyčajný nádych kvalitu vzduchu neodhadneme. Na zistenie fyzikálnych hodnôt nám chýbajú senzory. Neviditeľná veličina však dokáže poriadne znepríjemniť život celej rodine, alebo naopak, môže byť jedným zo základných garantov zdravého prostredia. Tak, ktorým smerom sa uberieme my?

[pull_quote_center]„Aj útulný domov môže byť skrytou pascou, ktorá ohrozuje zdravie.“[/pull_quote_center]

Kúpme si meteostanicu

Vyhráva informovaný. Ak sme si domácnosť ešte nevybavili izbovým teplomerom či bezdrôtovým vlhkomerom, je najvyšší čas si podobné zariadenie zadovážiť. Najlepšie meteostanicu, ktorá poskytne komplexné informácie vrátane teploty vonku i vnútri a vlhkosti vzduchu. Pre porovnanie však treba poznať aj správne hodnoty. Ideálne parametre nevyjadruje konkrétne číslo, odborníci stanovili hranice rozsahu, ktorý sa považuje za vzorový stav. Vlhkosť by sa v interiéri mala pohybovať v rozpätí od 40 do 55 percent. Ísť hlboko pod úroveň prvej hodnoty je zahrávaním sa s ohňom, alebo skôr so zdravotnými rizikami príliš suchého vzduchu v prostredí, v ktorom trávime najviac času.

Útok na sliznicu

shutterstock_178951319Suchý vzduch je v prvom rade nebezpečný pre dýchací aparát, pretože narúša jeho obranyschopnosť a tým aj imunitu celého organizmu. Je záťažou pre pľúca, preto sa nám horšie dýcha. V prostredí, kde sa dlhodobo nerieši správna vlhkosť, sú jeho obyvatelia náchylnejší na respiračné ochorenia, infekcie dýchacích ciest a trápi ich častejšie nádcha či kašeľ, opuchnutá sliznica i zvýšená produkcia hlienov. Najviac ohrození sú astmatici, ktorým sa môžu príznaky ochorenia badateľne zhoršiť. Suchý vzduch však neútočí iba na sliznicu nosa a dýchacích ciest, ale vysušuje aj očné spojivky. Syndróm suchého oka síce súvisí aj s exponovaným sledovaním monitora počítača, ale zdravotný problém zhoršuje i redukovaná vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pálenie a pocit piesku v oku, ktoré zapríčiňuje strata vodnej zložky v slznom filme oka, nikdy nezľahčujme. Hrozia vážnejšie ťažkosti, napríklad zápaly rohovky a spojivky. Zoznam zdravotných rizík sa však nekončí – niektorí ľudia sa sťažujú aj na bolesť hlavy, únavu alebo na zlý spánok.

Trpí aj naša krása

Pobyt v prekúrenom a suchom interiéri nesvedčí ani našej kráse. Najmä citlivá ženská pleť sa stratou vlhkosti vysušuje, majiteľka si len s hrôzou zratúva čerstvo pribúdajúce vrásky. A nevie si rady s večne popraskanými perami. Podobne nadmieru suchá a podráždená býva aj pokožka celého tela, nepomáha ani zvýšená spotreba telového mlieka po kúpeli.

[quote_box_center]

Domáce zdroje vlhkosti

  • varenie najmä pri odokrytej pokrievke
  • sprchovanie a napúšťanie vane
  • pranie bielizne a jej sušenie na rozkladacích vešiakoch
  • sauna, ak je súčasťou domu či bytu
  • údržba interiéru na mokro
  • väčšie množstvo izbových rastlín a pravidelné zalievanie zeminy i rosenie listov
  • akvárium, najmä veľkokapacitné
  • pravidelné vetranie asi 3-krát denne dokorán otvoreným oknom, teraz v zime na päť minút
  • samotní obyvatelia domácnosti, ktorí dýchajú a potia sa

[/quote_box_center]

Skroťme klimatizáciu

Jedným z vinníkov, ktorý sa podpisuje pod vysušovanie ovzdušia, býva klimatizácia. Dobrý sluha a zlý pán. Ak funguje správne, zabezpečí komfortné prostredie s optimálnou teplotou i vlhkosťou, čím zabráni aj vzniku plesní a rozmnožovaniu roztočov. No môže to byť aj obrátene. Zle nastavená klimatizácia býva príčinou vážnych zdravotných ťažkostí. Chlad zvykne spôsobiť bolestivé problémy s kĺbmi a s krčnou chrbticou a vyprovokovať migrénu či zápal hrdla, močových ciest a stredného ucha. Suchý vzduch v klimatizovanom prostredí zase tradične dráždi sliznicu dýchacích ciest a rapídne zvyšuje výskyt pokašliavajúcich zamestnancov na meter štvorcový. Úplnou katastrofou je zanedbávanie servisu klimatizačného zariadenia a zanesené filtre, ktoré sú zdrojom baktérií, plesní, vírusov a alergénov. Mikroorganizmy sa prúdom vzduchu pretransportujú do všetkých priestorov kancelárií alebo nákupného centra a úspešne šíria nákazu.

shutterstock_138253715Voňavá záchrana pre nosy

Ak sme sa už ocitli v kritickej fáze mierne poškodenej sliznice dýchacích ciest, dlhší čas vystavených suchému vzduchu, môžeme skúsiť naparovanie. Vďaka horúcej vody s rozpustenou morskou vodou, ktorej pary budeme asi 20 minút inhalovať, sa nám dýchacie cesty krásne uvoľnia. Účinný je aj odvar z harmančeka, ktorý však nie je vhodný pre pacientov so sennou nádchou s alergiou na paliny. A kvalitu ovzdušia i stav dýchacích ciest pomôže zlepšiť aj aromaterapia čiže uvoľňovanie esenciálnych olejov zahrievaním alebo rozprašovaním. Orientovať sa v tomto prípade treba na aníz, eukalyptus, fenikel, mätu a borovicu. A nevzdávajme sa dobrovoľne ani kontaktu s prírodou. Aj keď vonku mrholí alebo je hmla, vždy je vhodný čas na prechádzku. Len sa poriadne oblečme a púšťajme do pľúc prirodzene vlhký vzduch, ktorý nám vykompenzuje pobyt vo vykúrenom a vysušenom byte.

Ako interiér zvlhčiť?

Prehodiť mokrý uterák na radiátor alebo rozložiť pár misiek s vodou po izbe je skutočne málo. Dokonca ani bytová fontánka problém nevyrieši. Len porovnajme. Odborníci nám radia počas mrazivej zimy v prekúrenom priemerne veľkom byte rozprášiť až 7 litrov vody počas 24 hodín. Tento proces preto radšej prenechajme profesionálnym prístrojom – ultrazvukovým alebo parným zvlhčovačom vzduchu. Musíme však rátať so základnou investíciou, veď každá miestnosť musí mať vlastný, a tiež so zvýšenou spotrebou energie. Odmenou však bude zdravé dýchanie v zdravšom prostredí.

[pull_quote_center]„Suchý vzduch útočí na sliznicu dýchacieho aparátu a narúša jeho obranyschopnosť a tým aj imunitu celého organizmu.“[/pull_quote_center]

Čo konkrétne sa v nose deje: Najviac vzduchu prúdi do pľúc cez noshutterstock_98873900s, preto je najvyššej záťaži vystavená práve sliznica orgánu čuchu. Tá sa pod vplyvom suchého vzduchu môže vysušiť do takej miery, že sa v nose začnú tvoriť bolestivé chrasty a pri smrkaní sa často púšťa krv. Za normálneho stavu má čistenie vzduchu pred vstupom do priedušiek na starosti vrstvička hlienu, ktorú smerom dolu posúvajú špeciálne riasinky. Ak sa nosná sliznica vysušuje, znehodnotí sa aj samočistiaci efekt a schopnosť obrany organizmu pred prienikom nečistôt a mikroorganizmov. Problémom je aj štýl dýchania počas spánku. Keď v nedostatočne vlhkom prostredí spia ľudia s otvorenými ústami, suchý vzduch neprechádza nosom, ale bez akejkoľvek filtrácie sa dostáva priamo do priedušiek a vysušuje ich. Dráždivý kašeľ nedá na seba dlho čakať.

[pull_quote_center]„Na zistenie vlhkosti ovzdušia nám, žiaľ, chýbajú senzory.“[/pull_quote_center]

Opatrne s plynom, ale i s drevom

  • Najviac rizikové je plynové kúrenie, pri ktorom sa uvoľňuje kysličník uhoľnatý, kysličníky dusíka a iné škodlivé splodiny, preto treba zariadenie priebežne kontrolovať.
  • Najmenej znečistenia súvisí s kúrením elektrinou, no teplo z radiátorov zvykne veľmi vysušovať vzduch, ktorý zhoršuje prostredie zo zdravotného hľadiska a zároveň poškodzuje  pestované rastliny i drevený nábytok. Navyše vykurovacie systémy, ale i ostatné zariadenia v domácnosti produkujú ióny, ktoré spôsobujú únavu, pocit malátnosti a ohrozujú imunitu jej obyvateľov.
  • Dokonca aj na prvý pohľad ideálne ekologické kúrenie drevom si vyžaduje opatrnosť. Pri spaľovaní tohto prírodného materiálu sa v dome môže uvoľňovať karcinogénna látka benzopyrén v prípade, že komín nemá dobrý ťah. Dôležité je preto pravidelne ho čistiť od sadzí a od kreozotu

[quote_box_center]Výhrou nie je ani veľká vlhkosť

Riešiť problém musíme aj v situácii, ak sa rovnováha vlhkosti nakloní opačne. Ani príliš vlhko sa nerovná zdravo. Provokuje tvorbu plesní, ktoré dráždia sliznicu dýchacieho systému. Frekventovanými ťažkosťami bývajú potom podráždené oči, kašeľ, bolesti hlavy, pľúcne mykózy, plesňové ochorenia kože a zníženie imunity najmä u detí, starších ľudí a chronických pacientov. A najmä u alergikov, ktorým sa priebeh ochorenia vo vlhkom prostredí môže dramaticky skomplikovať.[/quote_box_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Alžbeta Slováková