Sú gynekologické diagnózy brzdou pre otehotnenie?

Technology photo created by peoplecreations - www.freepik.com

Tešiť sa v súčasnosti zo stopercentného zdravia je skôr výsadou než pravidlom. Mnohé ženy neobchádzajú ani rôzne gynekologické ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť otehotnieť.

Nepríjemne prekvapiť môžu ženy v strednom veku, no rovnako aj mladé ženy. Mnoho z diagnóz je dedičných, iné prichádzajú so zlou životosprávou, stresom či vplyvom ďalších faktorov. Každú neobvyklú zmenu by si žena mala všímať a konzultovať s gynekológom, pretože čas môže problémy ešte zhoršiť. Neriešená či odďaľovaná liečba alebo zákrok sa môže podpísať aj pod možnú neplodnosť.

Problémy s vaječníkmi – sem možno zaradiť napríklad syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), cysty na vaječníkoch, adnexitída (zápal vaječníkov a vajíčkovodov) či rakovinu vaječníkov. Preto, ak pociťujete akúkoľvek nepríjemnú bolesť vystreľujúcu z podbruška do oblasti krížov, mali by ste spozornieť. Rovnako aj zmenený menštruačný cyklus, nezvyčajné krvácanie a prípadne bolestivé močenie môžu byť predzvesťou nepríjemností. Pokiaľ by zostali nepovšimnuté, môžu prejsť do chronického štádia a môžu byť prekážkou pri možnom otehotnení.

Problémy s maternicou – väčšinou sa ženy stretávajú s myómami, polypmi, obrátenou, zväčšenou či zaklonenou maternicou, zápalom maternice, ochoreniami súvisiacimi s krčkom maternice aj endometriózou. Každé ochorenie má svoje špecifiká, no pozor si treba dávať najmä na myómy a krčok maternice, ktoré sú pre možné tehotenstvo kľúčové. Myómy zvyknú rásť a spôsobovať abnormálne menštruačné krvácanie, nepríjemné bolesti a pokiaľ majú progres v raste, zvykne sa nastaviť hormonálna liečba, prípadne sa myómy odstránia operačným zákrokom. Pri neliečenom krčku maternici (napríklad erózia krčka, dysplázia) či samotnej maternici môžu nastať ďalšie problémy a ochorenie sa môže zmeniť na karcinogénne (rakovinu).    

Hormonálne poruchy – tie môžu súvisieť napríklad aj s nedostatočnou funkciou vaječníkov alebo s poruchami štítnej žľazy. Hormonálna rovnováha je veľmi potrebná pre úspešné počatie dieťatka, a preto takéto výkyvy netreba brať na ľahkú váhu. Pokiaľ vás gynekológ pošle k endokrinológovi na základe výsledkov z krvných testov, spravte tak. Hormóny treba mať pod kontrolou, pretože v tehotenstve sa zvyknú ešte viac „zblázniť“.

Sexuálne prenosné ochorenia a neliečené infekcie – jedným zo strašiakov sú napríklad genitálne chlamýdie, ktoré sa vyskytujú pomerne často. Ide o baktérie a šíria sa najmä nechráneným pohlavným stykom. Až štyri pätiny žien netuší, že sa vôbec nakazili, pretože majú bezpríznakový priebeh. Len na porovnanie s inými ochoreniami, vyskytuje sa až 4-krát častejšia ako kvapavka a 30-krát častejšie než syfilis. Neliečené genitálne chlamýdie môžu neskôr sprevádzať zrasty, ktoré môžu brániť v otehotnení. Za spomenutie stojí aj vírus HPV, ktorý môže byť spúšťačom rakoviny krčka maternice.

Nepriechodné vajíčkovody – podozrenie na ich nepriechodnosť môže upozorniť aj váš gynekológ pri rutinnom sonografickom vyšetrení. V rámci odborného vyšetrenia sa zisťuje, nakoľko sú alebo nie sú priechodné, prípadne či sú nepriechodné obidva alebo iba jeden z vajíčkovodov. V prípade, že by sa prvotné podozrenie potvrdilo, netreba zúfať. Cestou k otehotneniu môže byť tzv. umelé oplodnenie (IVF – in vitro fertility), kedy je takáto diagnóza dokonca možnou indikáciou pre takýto úkon.

Dbajte o seba

Každá žena by mala mať prehľad o svojom zdravotnom stave. Dôležité je starať sa o seba, nepodceňovať pravidelné gynekologické prehliadky a návštevy gynekológa v prípade nečakaných problémov. Včasná diagnóza akéhokoľvek gynekologického ochorenia je cestou k jeho riešeniu a liečeniu, aby ste sa neskôr mohli tešiť z vytúženého dieťatka.