Dôležitá očista

Prichádza obdobie Vianoc a spolu s ním aj vianočné koláčiky alebo šaláty, no v skratke veľa jedla. A povedzme si úprimne, kto dokáže odolať dobrým vianočným maškrtám ? Dopriať si treba ale netreba zabudnúť aj na dôležitú očistu, ktorá je po sviatkoch viac než potrebná.

Prečo je očista dôležitá?

Maškrtenie si časom berie svoju daň. Pocit plnosti a celkovej nepohody alebo záha, prípadne sa ozýva žlčník. A niekto sa sťažuje na bolesť hlavy a chronickú únavu či nespavosť. Jasná správa. Preťažený organizmus nestíha spracovať a likvidovať množstvo toxínov, ktoré sa v tele nakumulovali. A zúfalstvu nie je koniec, stupňuje sa každými odskúšanými rifľami či sukňou, ktoré nie a nie zapnúť. Najvyšší čas zbaviť sa hriešne získaných kalórií a vrátiť sa nielen k zdravšiemu exteriéru, ale aj interiéru. Pretože najväčšie škody sa napáchali na vnútorných orgánoch, ktoré treba zase raz ratovať. Hrubé črevo má, našťastie, výbornú regeneračnú schopnosť a po zmene štýlu stravovania sa funkčnosť sliznice rýchlo obnoví.

Rozhodne obsah taniera

Zásada číslo jedna. S rozmaznávaním chuťových pohárikov je koniec. S okamžitou platnosťou. Inak by ostatné opatrenia nemali očakávaný efekt. Pravá chvíľa pre čerstvý nákup, na ktorý čo najskôr odkráčame. Trafíme tak dve muchy jednou ranou. Začneme sa konečne hýbať a z obchodu si donesieme výhradne zdraviu prospešné potraviny. Zeleninu, ovocie, ryžu, cestoviny, zemiaky, biely jogurt, celozrnné pečivo, kuracie prsia a tvaroh. Najmenej sedem dní konzumujeme jedlá pripravené len z týchto požívatín, zvyšok obsahu chladničky a komory tvrdohlavo ignorujeme. Veď chutiť môžu aj varené zemiaky, zelenina i mäso podusené v pare, tvarohová nátierka s pečivom, ovocný šalát či špagety s bazalkou a s olivovým olejom, ale aj iné pokrmy, kuchynská fantázia má zelenú. Stačí iba chcieť a nechať plesové šaty zavesené na skrini.

PODPORNÉ KROKY DETOXIKÁCIE:

  • Zvýšenie príjmu tekutín, ktoré pomáhajú zbavovať telo toxínov, dobrý je mätový, feniklový a harmančekový čaj, peristaltiku čriev urýchľujú najmä ovocné a zeleninové šťavy, výborná je cviklová.
  • Rozprúdenie lymfatického systému, ktorý zodpovedá za vyplavovanie škodlivých látok z tela. Jeho činnosť
    aktivujeme cvičením, pitím bylinkových čajov, ale i lymfodrenážou, špeciálnou masážou u profesionála.
  • Pestovanie športových aktivít, aspoň každodennej prechádzky, svižná chôdza totiž dokáže zapojiť do pohybu všetky svaly a zlepšiť krvný obeh i funkciu čriev.
  • Masáž tela jemnou kefou pred kúpeľom alebo špongiou počas sprchovania.
  • Absolvovanie črevnej sprchy, no táto procedúra dokonalého prečistenia čriev od dlhodobých nánosov nečistôt sa má robiť len občas.