No vieš, s Ježiškom to je tak…

,,A keď nebudeš poslúchať, nepríde k nám Ježiško!“ Priznajte sa milé mamičky, koľkokrát ste použili túto vetu, keď ste sa snažili upokojiť svoje dieťa? Čarovná veta, ktorá upokojí aj tých najväčších šibalov, pri pomyslení, že oni by si pod vianočným stromčekom nenašli žiadne darčeky. No kedy prídete o túto zázračnú formulku a vaše dieťa pochopí, že ten čarovný Ježiško, ktorý za jednu noc rozdá darčeky všetkým deťom na svete, sú v skutočnosti jeho vlastní rodičia? Preto sme sa zamysleli, kedy je správny čas, povedať dieťaťu, že Ježiško neexistuje ?

Mnohí psychológovia sa zhodli na tom, že najlepšie je nechať dieťa veriť čo najdlhšie, čo znamená až do 10 rokov. To je vek, kedy deti začnú úplne chápať realitu.  Pre deti je totiž veľmi dôležité, aby mohli veriť tomu, že si niečo môžu zaslúžiť vlastným správaním a je pre nich fascinujúce, že existuje nadprirodzená sila, ktorá ich za to odmení.

Podľa študentky psychológie na Univerzite Komenského, Barbory Hamárovej je to však veľmi individuálne: ,,Môj pohľad je taký, že ten čas príde niekedy na základnej škole. Vtedy už o tom začnú postupne rozprávať aj iné deti a nie je dobré ani pre rodiča, ani pre dieťa, aby sa to tajilo. Tiež v škôlke, ak s tým dieťa príde domov, je lepšie netajiť to.“

Na tom sa zhodujú viacerí psychológovia, ktorí tvrdia, že najlepšie pre dieťa je, keď sa to dozvie samé a zmierené príde domov s touto informáciou. Vy ako rodič sa totiž môžete dostať do veľmi nešťastnej pozície toho, kto touto informáciou zruší podstatnú časť detstva.

Možností je mnoho, možno už aj vaše dieťa začalo pochybovať, možno ste už dostali zopár nepríjemných otázok o tom, že ten darček sa už predsa u vás doma nachádzal, alebo ako je len možné, že to ten Ježiško stihne za jednu noc? Vaše dieťa samo vycíti, kedy bude schopné si priznať, že predsa len sa mu na existencii Ježiška niečo nezdá.

Milé mamičky, zamyslite sa, ako ste sa cítili, keď ste čakali na Ježiška. Netúžite všetky dopriať svojim deťom ten krásny a čarovný pocit, že príde zázračný Ježiško, ktorý im prinesie presne to, čo si tak veľmi priali?

Niektoré z vás si možno myslia, že tajiť niečo pred deťmi a vymýšľať si nie je dobré. Ale skutočnosť je taká, že svojmu dieťaťu dávate do budúcna krásne spomienky na detstvo, keď bude spomínať, ako horlivo písal listy s prianiami a ako netrpezlivo čakal večer, kedy príde Ježiško a bude si môcť rozbaliť darčeky.