Pupočníková krv môže zachrániť život: Čo si o odberoch myslia maminky?

Obrázok od Engin_Akyurt z Pixabay

Počuli ste už o krvi z pupočníka? Prezradíme vám komu môže zachrániť život, kedy je nenahraditeľná i prečo sa maminky rozhodli vytvoriť pre svoje dieťatko jedinečnú ,,životnú poistku“

Význam pupočníkovej krvi

Krv z pupočnej šnúry je krv novorodeniatka, ktorá ostáva po pôrode v pupočnej šnúre. Je zdrojom vzácnych kmeňových buniek, ktoré majú jedinečné vlastnosti i zloženie. Už viac ako 60 rokov zohrávajú veľký význam pri liečbe onkologických a hematologických ochorení a lekári ich využili pri liečbe približne 30 000 pacientov. Krvotvorné kmeňové bunky sú mimoriadne dôležité pri liečbe:

 • rakoviny krvi a lymfatického tkaniva,
 • dedičných ochorení červených krviniek, krvných doštičiek a imunitného systému,
 • syndrómu zlyhania kostnej drene,
 • vrodených metabolických ochorení,
 • myeloproliferatívneho ochorenia,
 • lymfoprolyferatívnych nádorov,
 • preleukemického syndrómu,
 • niektorých typov zhubných solídnych nádorov.

V súčasnosti prebieha po celom svete mnoho výskumov venovaných premene kmeňových buniek na bunky svalov, kostí, chrupaviek, pečene či svalu srdca. Tie poskytnú nespočetné možnosti v oblasti regeneratívnej medicíny a obnovy poškodených orgánov. Desiatky klinických štúdií overujú tiež účinnosť kmeňových buniek pri terapii:

 • Detskej mozgovej choroby, hypoxicko-ischemickej encefalopatii, hydrocephalusu, cievnej mozgovej príhody a ďalších neurologických ochorení,
 • Autizmu,
 • Alzhaimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a ďalších neurodegeneratívnych ochorení,
 • získanej strate sluchu,
 • traumatickom poškodení miechy,
 • vrodených srdcových chybách,
 • počiatočnom štádiu diabetes typu 1 a 2
 • Crohnovej chorobe,
 • Reumatoidnej artritíde.
 • Odber pupočníkovej krvi

Krv z pupočníka lekár odoberie bezprostredne po pôrode. Nemusíte mať strach, je bezbolestný a bezpečný pre dieťatko i pre vás. Vykonávajú ho všetky pôrodnice na Slovensku.

Po odbere je krv prevezená do špecializovaného laboratória, kde je spracovaná a následne zmrazená na teplotu -180 až -196 oC. Takto upravená je pripravená na dlhodobé uskladnenie.

Pozn.: Pupočníková krv môže byť odobratá tiež po cisárskom reze, pri pôrode do vody, pri predčasnom pôrode, pri podaní epidurálnej anestézie alebo ak je maminka diabetička.

Názory mamičiek: ,,Prečo sme sa rozhodli pre odber pupočníkovej krvi?“

Timea, Streda nad Bodrogom

,,Najväčším šťastím pre nás je naše slniečko a najcennejšie je jej zdravie. Z tohto dôvodu sme dlho nerozmýšľali nad možnosťou odberu pupočníka. Cítime akýsi “pokoj na duši”, že sme urobili pre život a zdravie našej malej maximum .

Lenka

,,Keďže pracujem v zdravotníctve, viem, že sú deti, pre ktoré sú kmeňové bunky jediná záchrana, ale žiaľ, túto možnosť nemajú. Cena odberu aj uskladnenia je dosť vysoká popri ostatných výdajoch pri bábätku, no dúfam, že je u vás bezpečne schovaná a nikdy ju nepoužijeme. S manželom sme v tom mali jasno.

Viera, Chrastné

,,Pri našich troch deťoch sme si povedali, že je to poistka, ak by potrebovali liečbu kmeňovými bunkami. Lebo ako sa hovorí “Pomôž si človek sám, potom ti aj Boh pomôže”. Tento štát nepomôže, keď to najviac potrebuje pacient. Budem rada, keď to v živote nevyužijeme.“

Lenka, Púchov

,,Nikdy nevieme, čo nás v živote čaká. A pre svoje dieťatko budem chcieť a chcem len to najlepšie. A veľmi ma uistila pri rozhodovaní o odbere aj informácia, že sa dá potom krv použiť aj pre súrodenca, keby ju náhodou treba.

Monika, Bratislava

,,My sme si žiaľ nedali pupočníkovú krv odložiť, nemali sme na to dostatok peňazí :(. Ale keby som vtedy vedela, že mojej dcérke budú stále pribúdať ďalšie a ďalšie diagnózy a že raz v živote by jej to mohlo pomôcť, tak by som spravila všetko preto, aby sme ju odložiť dali. Aj keby financie nepustia. Aj keď dúfam, že by na to nikdy neprišlo.

Juliana

,,Mňa nezaujímali rady lekárov ani žiadne story na internete. Ja som bola presvedčená v tom momente, keď sa mojej známej dcérka uzdravila z veľmi závažného rakovinového ochorenia a to len pomocou jej vlastnej pupočníkovej krvi. V tej sekunde mi bolo jasné, že svoje dieťa neukrátim o to, aby malo odloženú krvičku. Veď človek nikdy nevie čo ho v živote postretne a ľudský život má nevyčísliteľnú hodnotu.

Dagmar, Hlohovec

,,No v prvom rade som sa rozhodla preto, že existuje možnosť využiť kmeňové bunky pri liečbe závažných ochorení. Tiež aj pre to, že vývoj ide rýchlo dopredu a možnosti využitia krvi možno stúpnu. Kiež by bola časom možnosť využiť ju aj pri autoimunitných ochoreniach.

Henrieta, Trnava

,,Keď sme sa o možnosti dopočuli, ani sme neváhali. Povedali sme si, že to v budúcnosti môže pomôcť nášmu dieťatku, jednému z nás, alebo niekomu, kto to bude potrebovať. Teraz je dobré, že pupočníkovú krv máme, pretože ju syn potrebuje na liečbu kmeňovými bunkami, len zatiaľ nemáme požadovanú výšku poplatku na terapiu.“

Lucia, Devičany

,,Mňa presvedčil príbeh chlapca, ktorý sa narodil s nádorom na mozgu v ten deň, ako  kamarátkin syn. Ten príbeh bol zázračný. Rodičia mu dali odobrať pupočníkovú krv pri pôrode a po operácii ju chlapček dostával. A vyhral boj s nádorom.

Katarína

,,Možnosť darovať život dvakrát .

Petra, Košice

,,Robila som na onkológii a už ako študentka som chodila na Mikuláša na detskú onkológiu. Videla som to zúfalstvo rodičov chorých detičiek a videla som, že by dali svojmu dieťaťu všetko na svete, len aby ho vyliečili. A keď sa nám mala narodiť Eliška a teraz za chvíľu sa narodí Zojka, povedali sme si, že na väčšie blbosti človek vyhodí peniaze a že 900 € čo dostaneme od štátu po pôrode je pre naše dieťa. A tie zvyšné eurá, za uskladnenie, by sme aj tak minuli v ten rok na dovolenku. A keďže sme vedeli, že najbližšie roky nikde nepôjdeme, rozhodli sme sa urobiť investíciu, ktorú dúfam, ze nikdy nepoužijeme. Ale vždy vieme, že ju máme. A najviac nás (manžela) presvedčil primár MUDr. Dosedla zo Šace, keď mi ochotne vysvetlil načo všetko sa dá krv a tkanivo použiť. A keďže medicína napreduje míľovými krokmi ktovie, čo všetko sa o 10 – 20 rokov bude vďaka tomu dať liečiť. Investícia, ktorú neľutujem.“

Erika, Bratislava     

,,Chcela som vedieť názor mojej doktorky. Jej otázka bola, či mám havarijné poistenie na aute. Od toho momentu som bola hneď rozhodnutá pre odber.“