Mýty a fakty o antikoncepcii #2

Antikoncepcia – stretla sa s ňou už takmer každá žena. Aj keď ju nepoužíva, určite o nej počula. Antikoncepcia je totiž celkom bežná záležitosť, no napriek tomu, stále opradená mnohými mýtmi. V minulom článku sme písali o piatich najabsurdnejších. Dnes pridávame ďalších päť.

[dropcap]1[/dropcap] Ženy, ktoré dojčia, nesmú používať antikoncepciu

Len polopravda. Niektoré hormonálne metódy naozaj nie sú vhodné pre dojčiace matky, napríklad prípravky s obsahom estrogénov by užívať nemali, pretože estrogén môže ovplyvniť tvorbu mlieka. Naopak, progestíny, najmä tie, ktoré majú miestne účinky napríklad vo forme hormonálnych vnútromaternicových systémov, objem a zloženie mlieka žiadnym spôsobom neovplyvňujú. Dojčiace ženy môžu bez obáv využívať trojmesačné injekcie, hormonálne implantáty a tabletky obsahujúce len progestín. Tak či tak je ale dobré poradiť sa o najvhodnejšej forme s gynekológom.

[dropcap]2[/dropcap] Pohlavný styk počas menštruácie je bezpečný, aj keď neberiem žiadnu antikoncepciu

Absolútna nepravda. Veriť niečomu takému je najspoľahlivejšia cesta k nechcenému tehotenstvu. Neužívať antikoncepciu počas menštruácie znamená nebezpečne sa zahrávať, pretože k oplodneniu môže prísť! Dĺžka menštruačného cyklu sa totiž u každej ženy líši a pohybuje sa v  rozmedzí od 21 do 35 dní. K ovulácii dochádza takmer vždy asi dva týždne pred začiatkom menštruácie, teda medzi 7. a 21. dňom cyklu. Vzhľadom na to, že život spermie je (doslova) nepredvídateľný, nechránený pohlavný styk môže viesť k otehotneniu od prvého dňa periódy. Navyše, niektoré ženy zle vyhodnotia krvácanie medzi menštruáciami, myslia si, že menštruujú a sú „prirodzene chránené“ – to je ale, ako už vieme, dvojitý omyl. Jednoducho a jasne – ak nechcete otehotnieť, musíte antikoncepciu užívať pravidelne.

[dropcap]3[/dropcap] Menštruácia bolí a hotovo, je to nutné zlo

Nie je to pravda. Áno, kŕče v bruchu, bolesť hlavy a chrbta, napätie v prsiach, zmeny nálady a nevoľnosť – menštruácia je pre mnoho žien naozaj utrpením. Ale je to naozaj nevyhnutné? Ak máte podobné problémy, určite zájdite za gynekológom, ktorý vás vyšetrí a poradí vám, aké možnosti na úľavu od bolestí máte. Akokoľvek, faktom je, že aj tu môže antikoncepcia výrazne pomôcť. Menštruácia je pri užívaní niektorých metód, napríklad tabletiek alebo vnútromaternicového telieska, slabšia a teda menej bolestivá. Je to spôsobené predovšetkým potlačením rastu maternicovej sliznice.

[dropcap]4[/dropcap] Počas dojčenia rozhodne nemožno otehotnieť

Absolútna nepravda. Tento mýtus sa naozaj približuje k povedačkám o tom, že  deti nosí bocian. Áno, dojčenie naozaj potláča ovuláciu. Potláča, nie likviduje! Ovuláciu dojčiacej matky môžeme s istotou zistiť až spätne, teda až vtedy, keď zase začne menštruovať. Vo chvíli, keď dieťa začne prikrmovať, pravdepodobnosť opätovného začatia ovulácie a návratu k plnej plodnosti sa výrazne zvýši, napriek tomu, že matka naďalej dojčí.

[dropcap]5[/dropcap] Jediná naozaj bezpečná metóda antikoncepcie je pilulka

Úplný nezmysel. Moderné metódy dlhodobej antikoncepcie, kam patria podkožné implantáty a vnútromaternicové telieska (či už hormonálne alebo nehormonálne), v súčasnosti, pokiaľ ide o účinnosť kontroly pôrodnosti, pilulky dávno predbehli.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] redakcia

Prečítajte si tiež: Mýty a fakty o antikoncepcii #1