Pigmentové škvrny – hrozia aj vám?

Tieto kožné prejavy už videl asi každý z nás. Nepravidelné škvrny na koži, ktoré môžu mať rôznu veľkosť, tvar a intenzitu zafarbenia. Vyskytujú sa nielen na tvári, ale aj kdekoľvek inde na tele. Okrem genetickej predispozície existujú najrôznejšie príčiny vzniku pigmentových škvŕn, z ktorých veľké množstvo vieme ovplyvniť a pomerne účinne tak predísť ich vzniku. Ak nimi už trpíte, môžete sa rovnako inšpirovať nasledujúcim článkom. Spolu s MUDr. Vladimírou Flimerovou z odboru dermatovenerológie vám prezradíme, ako nedať šancu vzniku nových škvŕn.

Príčiny vzniku

  • Nadmerné vystavovanie kože slnku, časté opaľovanie – kožné bunky reagujú zvýšenou produkciou melanínu.
  • Používanie niektorých parfumov a kolínskych vôd– obsahujú éterické oleje, ktoré pri kombinácii so slnečným žiarením môžu byť príčinou pigmentových škvŕn.
  • Niektoré lieky, antibiotiká a rastlinné výživové doplnkysú fotosenzitívne -zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Patria k nim tetracyklíny, ciprofloxacín či ľubovník bodkovaný. Dôležité je dôkladne si prečítať príbalový leták alebo sa informovať u lekára či lekárnika.
  • Hormonálne zmeny: tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie – zvýšená hladina estrogénu prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek.
  • Invazívne a kozmetické zákrokymôžu byť tiež príčinou vzniku hnedých škvŕn (odstraňujú vrchnú ochrannú vrstvu pokožky).
  • Prejav niektorých ochorení, najmä zlá látková výmena pri ochoreniach pečene a obličiek (tzv. „starecké škvrny“).

Kto je ohrozený?

Škvrny postihujú viac ako 90% ľudí bielej pleti nad 50 rokov. Všimnite si umiestnenie pigmentových škvŕn na tele u starších ľudí. Väčšinou ich nájdeme na miestach, ktoré bývali najčastejšie vystavované slnečnému žiareniu. Na brade, nose či v okolí úst. U starších ľudí sa často objavujú na tvári, chrbte, krku, ramenách a rukách. „UV žiarenie stimuluje pigmentáciu buniek v koži,“ hovorí MUDr. Flimerová. „Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej tvorby kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách, melanocytoch,“ dodáva. Vo veku nad 50 rokov sa škvrny už považujú za súčasť prirodzeného procesu starnutia. Väčšie sklony k vzniku škvŕn majú viac ženy ako muži. Prvé príznaky sa môžu okrem detstva objaviť počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy. V prípade dedičných pigmentových škvŕn sa  zvyknú prvýkrát objaviť už v detstve.

Preventívne opatrenia

„Základným pravidlom prevencie vzniku pigmentových škvŕn je predovšetkým dôsledná ochrana pred slnečným žiarením,“ radí MUDr. Flimerová. „Samozrejmosťou by malo byť používanie denných krémov s ochranným faktorom SPF podľa fototypu, pri predispozícii k hyperpigmentácii či počas tehotenstva by faktor mal byť 20 a viac. Pokiaľ sa opaľujete, vždy použite vhodné prípravky s adekvátnou UV ochranou. Dajte prednosť produktom z lekárne, nie  kúpe opaľovacieho krému  v drogérii. Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou. Dôkladne zvážte užívanie a výber liekov,  vždy si čítajte príbalové letáky k liekom a výživovým doplnkom, ktoré sa chystáte užívať,“ dodáva MUDr. Flimerová.

 

Prečítajte si tiež: 

Masáž pre mamičky aj bábätká
Krásna pleť po celý život