Ako vybrať pre dieťa vhodný letný tábor? #2

Neexistuje univerzálny návod, najlepšie pre vaše dieťa bude, ak pri rozhodnutí budete vychádzať z vlastných skúseností. Samozrejme, že hodnotenie rodiča nikdy nebude objektívne, ale veď aj vaša ratolesť je subjekt a to absolútne individuálny. Jedinec, pre ktorého sa každý tato i mama (i Mamama) snažia urobiť to najlepšie. Preto je tu niekoľko otázok a odpovedí:

Prinášame vám pokračovanie článku: Ako vybrať pre dieťa vhodný letný tábor? #1, v ktorom sa dočítate o samotnom výbere táborov. Dúfame, že sa rozhodnete správne, a vaše deti prežijú nezabudnuteľné leto plné zážitkov.

Samotný výber tábora 

Z vlastnej skúsenosti si dovolím povedať, že najdôležitejší je osobný a osobnostný  prístup k deťom. Kamarátstvo, porozumenie na jednej strane, ale aj  istá autorita na strane druhej, majú svoj význam. Je úlohou každého dospelého v takomto zariadení ísť deťom príkladom a zároveň aj od nich vyžadovať plnenie povinností. Verte, ešte to v živote ocenia!

Odporúčame vám overiť si vedúceho tábora. Jeho skúsenosti, aké má renomé, snažte sa zohnať referencie od takých rodičov, ktorí už v tábore dieťa mali.  Z osobnej komunikácie zistíte, či je tábor celkovo dobre pripravený. Overte si podrobnosti o programe, o prostredí, hygiene, kvalite športovísk, možnosti hier v zlom počasí, možnosti pre deti menej spoločenské, pýtajte sa na skúsenosti z minulých rokov.

Niektoré podrobnosti neupravujú nariadenia, ale je dobré vedieť, že všeobecne platí:

  • na túry a pochody môžu ísť deti od 12 rokov, mladšie len ak sú na to pripravené, teda napríklad skauti
  • deti od sedem do desať rokov nesmú spať menej ako desať hodín, okrem noci, kedy sa organizuje nočná hra
  • kúpať sa deti nemôžu skôr ako hodinu po hlavnom jedle
  • pre jedno dieťa musí byť vyhradená plocha aspoň 3 štvorcové metre, pri poschodových posteliach nesmie byť horné lôžko viac ako 150 cm nad zemou

 

Významnú úlohu hrajú animátori, či vedúci oddielov. Sám som ako dieťa zažil tábor, ktorý pre mňa slúžil aj neskôr ako vzorový príklad a povedal som si, idem robiť vedúceho, aby sa deti nikdy nestretli s tým, čo som zažil ja. Naopak, mal som aj šťastie na osobnosti, na ktoré v dobrom  spomínam dodnes. Práve ľudí, ktorí sú v takmer neustálom kontakte s deťmi,  možno považovať za rozhodujúci  faktor  kvality tábora. Nie je najdôležitejšie, či majú pedagogické vzdelanie.  Dôležité sú ich skúsenosti, empatia, prax v práci s deťmi. Ak niekoho z nich osobne  poznáte, je to len dobre.

Naopak, vďaka vlažnému prístupu vedúceho, ktorý sa viac venuje  animátorskej partii či vlastným záujmom,  sa vášmu dieťaťu druhýkrát  do tábora nemusí chcieť. A  ako dôvod vám oznámi, že tam bola nuda.

Zistite si napríklad, koľko detí bude mať animátor, či vedúci  na starosti. Dobré je, ak skupina, alebo oddiel  nemá viac ako 15 detí, pri špecializovaných  táboroch dokonca  len  5 – 10 detí.

shutterstock_148548173

Opýtajte sa, ako by riešili situáciu, keď by vaše dieťa robilo problémy zo žiaľu za rodičmi alebo, naopak z roztopašnosti. V tábore deti z princípu nemôže nikto potrestať, ale v najhoršom prípade a na vaše náklady môžu poslať dieťa domov. Je preto dobré  táborový poriadok si naštudovať  vopred.

Pokiaľ ide  o možnosti, tých  je dnes prakticky nepreberné množstvo. Na internete si vyberiete jazykové, rozprávkové, zážitkové či športové. Sú zamerané napr. na golf, tenis, plávanie i jazdu na koni. Existujú špeciálne tábory pre menších, ale aj také pre pubertiakov. Zaujímavé sú tiež putovné, expedičné, divadelné, tanečné a umelecky zamerané. A čo je mimoriadne zaujímavé pre zaneprázdnených rodičov, to sú denné tábory, ktorých v hlavnom meste nájdete pomerne dosť, ako je to inde, skúste si „vygúgliť“.

Samozrejme, dôležitú úlohu hrajú aj financie. Dobrý tábor dá presný rozpis ceny za tábor.  Najväčšími položkami sú, samozrejme, ubytovanie (chatky sú pre deti veľmi atraktívne, ale vhodné skôr pre väčšie a treba dať pozor aj na štandard hygieny),  strava, prípadne doprava.

Dajte pozor, či je cena tábora vrátane DPH, či rátajú ešte s nejakými príplatkami. Stáva sa, že deti navštívia, napríklad, výstavu alebo kúpalisko a je potrebné doplácať za lístky.  Informujte sa o  poistení detí počas tábora, opýtať sa treba aj na poistenie organizátora v prípade krachu (cestovke sa to stať môže). Do horského prostredia je vhodné pripoistenie pre prípad zásahu Horskej služby.

Strava by mala byť 5x denne, vyvážená a správne skombinovaná. Dôležité je prísne dodržiavať pitný režim.

Keby ste mali smolu a natrafili na nekvalitu, na detský tábor sa dajú uplatniť všeobecne platné reklamačné podmienky. Prakticky však jedinou istotou ostáva dôvera a skúsenosť.

Určite je lepšie  vybrať tábor čo najskôr.

Vybrali ste dobre?

Ak vyberáte tábor po prvý raz, je toho dosť, čo  treba absolvovať, no dávate svoje dieťa do rúk cudzím ľuďom a často na miesto, kde nebudete mať naň dosah. Preto nešetrite čas pri zháňaní informácií. Dobrý tábor spoznáte až po návrate. Vaše dieťa sa doňho bude chcieť vrátiť.

 

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať pre dieťa vhodný letný tábor? #1

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Ľudovít Jakubove – Mravec