Jazz sa vám dostane pod kožu

Svoj príbeh začal písať začiatkom 20. storočia v tmavých baroch amerického New Orleansu. Vyrastal spolu s bluesom a prešiel odvtedy dlhý kus cesty. Našiel si priaznivcov na celom svete a zo zafajčených malých klubov sa dostal na veľké pódiá a získal si srdcia miliónov fanúšikov, svoju dušu mu upísali hudobníci bez rozdielu rasy, náboženstva a pohlavia. Medzinárodne uznávaný jazyk, hudba so zvláštnou príchuťou - jazz.

Jazz – nedefinovateľný žáner, spoznáte ho však ihneď

Aj po desaťročiach má jazz jasný a rýchlo spoznateľný rukopis, charakteristické nástroje a rytmus. Svojou zložitosťou v porovnaní s inými „konzumnejšími“ žánrami na prvé počutie môže odradiť, no uniknúť sa mu nedá. Veď, kto by nepoznal mená ako Louis Armstrong, Ella Fitzgeraldová, Ray Charles či Miles Davis.

Vymenovať jednotlivé podoby jazzu by zabralo mnoho času a aj tak by zoznam nebol kompletný. Acid, smooth, fusion, free, nu, cool, bebop, funk, swing, dixie – to je len pár príkladov, ktoré vznikli vďaka pestrosti a internacionálnosti, ktorú dovoľuje len hudba. Jazzu vďačíme aj za spopularizovanie nástrojov, bez ktorých si nevieme predstaviť  koncerty hviezdy všetkých žánrov – saxafón, trúbka, kontrabas, bez vás by hudba nebola hudbou.

Jazz – nekonečná improvizácia s istotami

Pri jazzmanoch si môžete byť istí, že sa nikdy na ich koncerte nebudete nudiť, aj keby ste ich videli v tej istej zostave hrať niekoľkokrát za sebou. Jazz sa totiž vyznačuje improvizáciou, svojským spôsobom tvorby tónov a pravidlami, vďaka ktorým aj hudobníci, ktorí spolu stoja na pódiu po prvý raz, budú ladiť. Jazzoví hudobníci sa nebránia spoluprácam a projektom, vďaka čomu pôsobia ako jedna veľká rodina, ktorej členovia sa navzájom podporujú, stretávajú a …

Jazz – nepozná hranice ani národnosti

Porekadlo, ktoré platí o hudbe bez hraníc a jazykových či kultúrnych bariér, platí pre jazz viacnásobne. V jazze sme svedkami najväčšieho množstva medzinárodných spoluprác, koncertov a projektov, ktoré majú síce krátke trvanie, ale v pamäti vám zostanú ešte roky.  Svojou internacionálnosťou sa stáva pestrejším, postupne nabaľuje charakteristiky hudobníkov a krajín a vzniká azda najpestrejší hudobný žáner. Veď asi žiadny iný žáner nemá toľko rôznych variácií, podôb a prienikov.

 

[pull_quote_center]Jazz nie je len tak, keď sa vám dostane pod kožu a do prvej signálnej sústavy, zostane s vami už navždy. A neoľutujete.[/pull_quote_center]

 

Prečítajte si tiež: Festivalu peknej hudby aj s mimoriadnym hviezdnym koncertom