Vlastná fotokniha plná spomienok #2

Ak premýšľate nad tým, že z vášho nádherného potomka máte neúrekom fotografi í, ktoré by ste si chceli uchovať, určite vám príde na um kúpiť si fotoalbum, alebo rozmýšľate nad vytvorením vlastnej fotoknihy. Jej výroba môže byť veľmi jednoduchá vložením vybraných fotografi í, ale ak nechcete mať z fotoknihy len úschovňu, zanechajte v nej aj kúsok seba, svojej fantázie, kreativity a v budúcnosti sa poteší nielen váš potomok, ale celá rodina, aj vy.

fotokniha MAMAMA
fotokniha MAMAMA

Prišiel som na svet

Prvé fotografi e vášho dieťatka hneď po narodení vo vašom náručí, či šťastného i vyplašeného ocka si budete chcieť určite uchovať a pripomenúť. Úsmev na tvári vám vyčarí, ak si aj po rokoch prelistujete fotoknihu a tam nájdete chvíle z prvého kúpania, kočíkovania, kŕmenia. Nezabúdajte obohacovať fotografi e textom, ale myslíte na to, že fotokniha bude slúžiť nielen pre danú chvíľu, ale texty si prečítate aj o mnoho rokov neskôr, preto k ním aj tak pristupujte. Ak si spomínate na peknú príhodu, skúste ju opísať pod fotografi u. Môžete si pomôcť aj pekným citátom, textom o mamičke, dieťatku alebo básničkou. Vhodné sú, napríklad básničky pre deti od Kristy Bendovej, či Ľudmily Podjavorinskej (Novina, Žabiatko sa narodilo…). Skúste opísať, ako ste vyberali meno bábätku, ako by sa volalo, ak by meno vybrala mamka, ocko, či súrodenci. Čo jeho meno predstavuje, v akom znamení horoskopu sa narodilo. Aj údaje, ktoré vám už asi nevymiznú z pamäte ako pôrodná váha, dĺžka, čas pôrodu či deň v týždni si v knihe nájdu svoje miesto.

Privítanie do života

Pamätáte sa, ako sa dieťatko prvýkrát stretlo s rodinou? Možno sa dedko obával chytiť na rúčky malé stvorenie, možno na neho babka hľadela nežným pohľadom, možno malý súrodenec jemne pohládzal rúčku novorodenca… Sú to tak nádherné momenty a vy neoľutujete, že ste nezabudli tento moment zachytiť. Ak túžite po profesionálnej fotografii, nájdite si štúdio, v ktorom je pre bábätko priaznivé prostredie, teplota v miestnosti, či nepoužívanie blesku. Môžete pri tom použiť rôzne rekvizity, čelenky, háčkované oblečenie, pletené čiapočky, kožušinky, alebo oblečte dieťatko do ľudového kroja, vigančeka s holými nôžkami a čepčekom na hlave…

Rastiem, papkám, priberám…

Ak si značíte, čo sa vášmu dieťatku podarilo dosiahnuť, napíšte to aj do fotoknihy. Vložte obrázok drobčeka, keď mal jeden mesiac a vpíšte, čo dokázal. Možno už vedelo otvoriť rúčky a očkami sledovať pohyb hračiek, opätovalo úsmev… Postupne zachytíte ten rýchly a výnimočný vývin od nemotorného uchopenia hračky až po prvé krôčiky okolo dvanásteho mesiaca. Ak sa vám páči slovník vášho dieťatka, zapíšte si, čo znamenali jeho skomolenené slovíčka, alebo do fotoknihy vpíšte jeho program dňa či jedálniček dieťatka.

Prečítajte si tiež:

Vlastná fotokniha plná spomienok #3