Čo čítajú deti – podľa Adamka

Najlepším spôsobom učenia sa? Veľa čítať, to už dobre vieme. Nesmieme zanedbávať ani čítanie našich detí, ktoré sa najjednoduchšie učia a ľahko nasávajú nové informácie. V najbližších článkoch o knižkách vám poradí Adamko – 8-ročný chlapec so širokou škálou záujmov a plnou policou kníh všetkých možných druhov.

Keď som Adamka poprosila, aby mi vybral  päť jeho najobľúbenejších kníh, zostala som milo zaskočená z toho, že 3 z nich sú encyklopédie pre deti. Záujmy osemročných detí sú naozaj veľmi rôznorodé. V dnešnej pätici kníh nájdete nielen príbehy a romány vhodné pre staršie deti, ale aj náučné a vzdelávacie knihy, do ktorých sa môže váš drobec ponoriť a dozvedieť sa veľa nových a zaujímavých vecí (a spoločne s ním aj vy):

Neuveriteľný svet (kolektív autorov, Fragment, 2016)

Veľa zaujímavých faktov, veľa krásnych ilustrácii, veľa nových poznatkov a vedomostí. Taký je náš neuveriteľný svet. Kniha je určená nielen pre deti, odložiť ju nebudete vedieť ani vy, milí dospeláci. Fakty sú podávané zaujímavým spôsobom, od najmenších technických vymožeností, až po gigantické planéty našej slnečnej sústavy. V knihe si každý nájde informácie šité na mieru. Určite zaujme vás a hlavne vaše deti.

Adamkov názor:

Na tejto knižke sa mi páči to, že je tam veľa zaujímavých porovnaní. Aj obrázky, tie sú výborné. Zatiaľ som tam nenašiel nič, čomu by som nerozumel. Najviac sa mi tam páčilo a zaujalo ma aká vysoká je najvyššia budova (na dvojstrane sú názorne ukázané porovnanie výšky známych budov – Burj Khalifa, Eiffelova veža, Empire State Building, pyramída v Gize a rôzne ďalšie), tam ich porovnávajú podľa výšky.

Zošidlo a duch Fantazmoru (GuyBass, Slovart 2013)

Zošidlo je zabudnutý výtvor profesora Erazma, ktorý ho stvoril ako svoje prvé stvorenie v útrobách svojho strašidelného zámku. Napriek tomu, že žije spoločne s ostatnými strašidlami profesora Erazma, žiadny z nich nie je tak úplne strašidlom. Knižka ponúka nádherné ilustrácie, ktoré sa deťom budú jednoznačne páčiť a dokonca aj mnoho ponaučení. Humor je určený skôr pre chlapcov, ako povedal aj samotný autor, určite sa však nájdu aj výnimky medzi dievčatami. Knižka má aj medzi rodičmi vynikajúce recenzie a vaši drobci ju určite zhltnú za pár dní.

Adamkov názor:

Zatiaľ som čítal túto knižku a potom Zošidlo a lúpež Zamuchlákoch. Táto sa mi páčila viac preto, lebo je to taký strašidelný príbeh. Je to o tom, že na začiatku hrajú nejakú divadelnú hru a Zošidlo potom odíde a stretne prízrak, ktorého sa bojí, keď ho tam uvidí, lebo ten prízrak je od Zlobra, ktorého ľudia raz zabili. Viac som sa bál ilustrácii. Príbeh nebol až taký vtipný, skôr strašidelný, ale to sa mi páčilo.

Atlas sveta – posuň a objavuj (kolektív autorov, Slovart CZ, 2013)

Šesť vysúvacích máp, ktoré po otočení stránok menia svoju podobu (z politickej mapy na prírodnú), taký je Atlas sveta – posuň a objavuj. Okrem základných faktov o jednotlivých svetadielov vás na každej stránke čakajú zaujímavé fakty z rôznych krajín svetadielu, ako aj krásne obrázky z rôznych prostredí.

Adamkov názor:

No, na tom sa mi páči to, že keď otočím stránku, tak sa tá zemeguľa, ktorá je tam premení na kreslenú. Dozvedel som sa z tejto knihy veľa zaujímavého, napríklad som sa dozvedel, že v Londýne je nejaký sklenený mrakodrap. Keď som prečítal všetky tieto knihy, tak by som chcel navštíviť Benátky, tam je najkrajšia ulica na celom svete. Na nej sa dá plaviť v tých gondolách.

Polnočná banda (David Walliams, Slovart, 2017)

Čo všetko sa deje v londýnskej nemocnici, keď Big Ben odbije polnoc? Tom je vcelku rád, že môže po zásahu kriketovou loptičkou aspoň na chvíľu vypadnúť zo svojej nóbl internátnej školy. Ocitá sa v Nemocnici lorda Funta, kde na neho okrem strašidelného sluhu a najnepríjemnejšej vrchnej sestry čakajú najlepšie a najúžasnejšie dobrodružstva, ktoré zažije so svojou polnočnou bandou.  Knižka je určená pre väčšie deti.

Adamkov názor:

Polnočná banda je najobľúbenejšia kniha preto, lebo je to veľmi dobré, je to dobrá kniha. Má tam viac ako 450 strán, takže je to kvalitné čítanie.  Páči sa mi na tom aj ten príbeh. Od tohto pána spisovateľa som zatiaľ prečítal Babku gaunerku a tá bola tiež dobrá. Ešte Diabolskú zubárku, ale to, až keď dočítam knihu UFO. Potom začnem aj Diabolskú zubárku. Je to dobre napísané!

Vesmír v kocke (kolektív autorov, Ikar, 2016)

Fascinujúci a úchvatný svet vesmíru – to a omnoho viac nám odhaľuje táto kniha.

Adamkov názor:

Znovu, aj v tejto knihe sú výborné ilustrácie. Dá sa z toho dozvedieť veľmi veľa, napríklad čo sa nachádza všetko na vesmírnej stanici. Sú tu aj súhvezdia a planéty, ako nahliadnuť do vnútra planéty, čo sa tam nachádza. Aj o Slnku. Ani neviem, čo sa mi na tej knihe páči najviac, asi všetko, je vážne veľmi zaujímavá.

 

Svet detí nás nikdy neprestane udivovať a hlavne ich fantázia. Možno sa aj vďaka tomuto článku sa inšpirujete na budúce darčeky pre svoje deti. Možno vám encyklopédia príde ako nezaujímavý dar, ale sú to práve ony, ktoré naše deti vzdelávajú a učia ich zaujímavým poznatkom o našom krásnom svete.

 REBRÍČEK OD ADAMKA:

  1. Polnočná banda
  2. Zošidlo a duch Fantazmoru
  3. Neuveriteľný svet
  4. Vesmír v kocke
  5. Atlas – posuň a objavuj

[dropcap type=“1″]A[/dropcap] Katarína Šuchterová