Kupujete všetko nové? Dajte šancu veciam z bazáru

Ak má človek dostatok financií, zrejme otázku nových vecí ani len nerieši. Lenže realita mnohých slovenských mamičiek je taká, že na materskej dovolenke alebo v čase poberania rodičovského príspevku nemajú peňazí na rozdávanie. Preto sa môže stať, že aj keby veľmi chceli, niektoré veci pre dieťa si jednoducho nemôžu dovoliť. Vtedy je na mieste hľadať riešenie, vďaka ktorému by bola, ako sa hovorí, ovca celá aj vlk sýty.

Image by meineresterampe from Pixabay

Nové znamená lepšie?

Keď sú veci zabalené a ešte voňajú novotou, je to ozaj príjemný pocit, no ten niečo aj stojí. Samozrejme platí, že pri nových veciach máme pocit väčšej istoty, že daný výrobok alebo oblečenie je bez chyby a v prípade nejakého zistenia ho môžeme reklamovať v rámci záruky. Ale pravdou je aj to, že kúpou nových vecí nielenže nešetríme planétu, ale navyše aj preplácame funkčnosť niektorých vecí, ktoré časom strácajú svoju hodnotu a teda aj cenu. Je to podobný princíp ako s novým autom, z ktorého sa síce tešíte, no v momente, ako opustí predajňu už stojí oveľa menej.

Na čo si dať pozor

Jedno dôležité pravidlo je, aby ste „nenaleteli“ podvodníkom. Preto, ak niekto od vás pýta peniaze vopred, majte sa na pozore. Nemusí to znamenať, že ide automaticky o podvodníka, je ale na vás, či sa o tom chcete presvedčiť. Preto, ak to situácia dovoľuje, uprednostňujte predaj alebo kúpu vecí s osobným odberom. Máte možnosť presvedčiť sa, že ide o bezchybnú vec a či fotografie náhodou trochu neklamali. Druhou možnosťou je dobierka poštou – vtedy je potrebné dohodnúť sa, kto bude platiť peniaze za poštovné. Pred kúpou sa určite dostatočne presvedčte, že je predmet funkčný a nemá žiadne chyby (príliš nízka cena môže napovedať opak), rovnako to platí aj pre oblečenie.

Kedysi inzeráty v časopisoch, dnes im praje online svet

Kupovať veci z druhej ruky vedeli už naše mamy. Ale ešte pred dvadsiatimi rokmi sa potreby pre bábätká predávali a kupovali výhradne cez inzeráty v časopisoch alebo v novinách. A to formou stručnej riadkovej inzercie, ktorá vám veľa nepovedala, o fotografii ste mohli snívať. Dnešná moderná doba praje aj týmto veciam – stačí zadať inzerát cez inzertný portál, pridať fotografiu a je to. Sociálne siete nezaostávajú ani v tomto smere, kúpiť a predať môžete pre dieťatko takmer čokoľvek, obmedzenia majú predmety s povahou osobnej hygieny (patrí sem napríklad odsávačka materského mlieka). Kto hľadá, ten aj nájde cestu ako predať alebo kúpiť kočík, postieľku, hračku či oblečenie. Mnoho vecí tak dokážete kúpiť s 30 % až 50 % zľavou v porovnaní s cenovkou z obchodu a veľa vecí je ozaj zachovalých, vyzerajú takmer ako nové alebo majú len mierne známky používania. Ak zostane v takom stave aj naďalej, môžete kúpenú vec neskôr ešte speňažiť a to s minimálnou stratou.