Chrčí vaše dieťa? Príčinou môže byť stridor!

Image by StockSnap from Pixabay

Ešte ste o tom nikdy nepočuli? Mnohé mamičky (predovšetkým) malých chlapcov však áno. Vrodený stridor hrtana sa totiž prejavuje chrapotom a chrčavým dýchaním, niekedy dokonca až pískaním, ktoré starostlivých rodičov dovedie až k lekárovi. Viete, ako prebieha diagnostická laryngofibroskopia?

Problém s vrodeným stridorom hrtana odborne nazývaný laryngomalácia sa u detí môže zjaviť už po narodení, no väčšinou sa prejaví do prvého mesiaca života bábätka. Vyskytuje sa častejšie u chlapcov než u dievčat a jeho presná príčina sa doteraz lekárom nepodarila objasniť. Predpokladajú, že ho spôsobuje nezrelosť hrtanových chrupiek spolu s nezrelosťou centrálneho nervového systému. Vdychovaný vzduch dieťaťom prechádzajúci cez štrbinu hrtana spôsobuje charakteristický zvuk – stridor. Zaujímavé je, že ten môže byť konštantný a pri dýchaní nemenný, no môže sa objavovať napríklad len pri plači, pri alebo po kojení, prípadne pri infekcii v horných dýchacích cestách. Hlas a krik dieťaťa zostáva väčšinou bez zmien.

Návšteva ORL špecialistu

Aj keď väzivová štruktúra hrtana rastom spevnie a stridor obvykle spontánne vymizne do 18-24 mesiaca dieťaťa, je potrebná návšteva ORL lekára. Ten zhodnotí, či liečba nie je potrebná, alebo naopak je potrebné podniknúť kroky k odstráneniu stridora. U niektorých detí totiž môže ísť o prejav vážneho ochorenia alebo vrodenej chyby hrtana, ktoré by mohli sťažovať dýchanie dieťaťa z dlhodobého hľadiska. Supraglotoplastika (chirurgická liečba) sa odporúča v prípadoch, ak má dieťa nepriechodné dýchacie cesty, prípadne sa u neho prejavujú ťažkosti s dýchaním aj so sprevádzajúcimi apnoickými pauzami (najmä počas spánku).

Nebojte sa hadičky

Predstava, že lekár bude zasúvať tenkú hadičku do nosovej dierky vášho dieťaťa nie je zrovna príjemná, no potrebná na určenie správnej diagnózy. Nemusíte sa ničoho obávať – dieťa si síce poplače, no nejde o nič drastické. So správnym prístupom lekára zvládnete fibroskopické vyšetrenie hrtana (laryngofibroskopiu) s flexibilným fibroskopom na jednotku a o pár minút bude po všetkom. Dieťatko by pred vyšetrením nemalo jesť aspoň 3 hodinky, preto ak je ešte dojčené, je potrebné si návštevu časovo naplánovať tak, aby sa po vyšetrení mohlo najesť.

Zvládnete to

Aj keď je diagnostika stridoru u detí náročná, nemajte obavy zo žiadnej vyšetrovacej metódy. Najčastejšie využívanou je spomínaná laryngofibroskopia, no v nejasných prípadoch môže byť toto vyšetrenie doplnené aj o laryngeálnu sonografiu, laryngotracheoskopiu v celkovej anestézii, prípadne o CT vyšetrenie krku. Možno nebudú pre vaše dieťatko príjemné a ani pohodlné, ale vďaka nim budete vedieť, či máte dočinenia so stridorom. Je lepšie vedieť a spraviť pre dieťatko maximum, ako sa obávať a žiť v neistote. Veď ako sa hovorí, nie je čo riešiť, ak ide o zdravie.