Skutočné príbehy výnimočných psov a mačiek

Autorka Penelope Rich a ilustrátorka Isabel Muňez prinášajú čitateľom dve krásne knihy o výnimočných zvieratách – V hlavnej úlohe psyV hlavnej úlohe mačky.

O psoch sa často hovorí, že sú najlepšími priateľmi človeka a to platí, samozrejme, pre nás všetkých – pre mužov, ženy aj deti. Všade vo svete sú obľúbenými domácimi miláčikmi, no vykonávajú tiež stovky dôležitých prác od zaháňania oviec až po zachraňovanie životov.
Vždy nás dokáže prekvapiť schopnosť psov prežiť a využívať svoje zmysly, inteligenciu a bystrosť na to, aby sa dokázali vrátiť domov alebo pomohli človeku dostať sa tam, kam potrebuje. Fascinujú nás úžasné príbehy, ako napríklad ten o Bobbiem, zázračnom psovi, ktorý zvládol prejsť naprieč Amerikou, aby sa dostal domov. Bez mapy, bez dopravného prostriedku či schopnosti dohovoriť sa s ľuďmi – ako sa mu to podarilo? Nikto nevie, no tento príbeh nie je ojedinelý. Podobné príhody z celého sveta dokazujú, aké sú psy svojim pánom verné a oddané. A potom tu máme aj psíky, ktoré sa bez svojho vedomia ocitli na nejakej výnimočnej ceste, ako napríklad cestovateľky do vesmíru Belka a Strelka či Bothie, ktorý podnikol výskumnú expedíciu okolo sveta a bol na severnom aj južnom póle. Je úžasné sledovať, s akým pokojom zvládajú neobyčajné dobrodružstvá.
Skutočné príbehy v knihe V hlavnej úlohe psy zaujmú každého milovníka zvierat. Zoznámite sa s nebojácnou horolezkyňou Merou, so sučkou chrta Jasmínou, ktorá sa stala náhradnou mamou pre iné zvieratá, či so slávnym skejtujúcim buldogom Ottom. Prečítajte si o dobrodružstvách viac ako tridsiatich havkáčov z rôznych kútov sveta, ktorí sa vďaka svojej vernosti, talentu, inteligencii a hrdinským činom stali legendami.
Knihu preložila Eva Piarová.

Ani mačky vo výnimočnosti za psami nijako nezaostávajú. V knihe V hlavnej úlohe mačky sa dočítate aj o Mačakovi, ktorý inšpiroval Teslu k skúmaniu a štúdiu elektrických javov. Keď mal Nikola len tri roky, pohladkal chrbát svojho kamaráta a zažil čosi neuveriteľné. Mačakov chrbát zasvietil a jemu z dlane s pukotom sršali iskry, čo počul aj zvyšok rodiny. Otec mu vysvetlil, že „to nič nie je, len elektrina“, a mama ho žartovne napomenula, aby si dával pozor a nepodpálil dom. Malému Teslovi zážitok nedal spávať. Neskôr, keď sa zotmelo a rozsvietili sa sviečky, si okolo mačky všimol svetelnú auru. Vzbudila v ňom záujem o elektrinu a o skúmanie podstaty elektrických javov.
Naši huňatí mačací kamaráti vedia prejaviť rovnakú vernosť, odvahu a talent ako ich majitelia. V knihe V hlavnej úlohe mačky si môžete prečítať o skvelej Tame, mačacej prednostke stanice, o pouličnej mačke Máši, ktorá zachránila odložené bábätko, a o kocúrovi Stubbsovi, ktorý sa stal starostom. V knihe nájdete dobrodružstvá vyše tridsiatich mačiek z celého sveta – zábavných, odvážnych, múdrych – všetky sú neuveriteľné, a predsa skutočné.
Kniha vychádza v preklade Evy Budjačovej.