Kráľovná snowboardovej dosky – Klaudia Medlová #1

Slniečko, ktoré svojim širokým úsmevom zažiari, všade kam príde. Dvadsaťjeden-ročná mladá dáma z Liptova, ktorá si svojim umením na doske podmanila snowboardový svet. Ako prvá žena na planéte dokázala skočiť backside double rodeo 900. Vo svojej zbierke má bronzovú medailu z Majstrovstiev sveta v disciplíne Big Air. Zúčastnila sa toho najprestížnejšieho, čo sa v tomto športe dá, okúsila Xgames. Túto sezónu ju čaká kvalifikácia na Zimné olympijské hry do Pjongčangu 2018, kde by patrila medzi naše najväčšie medailové nádeje. Zoznámte sa so snowboardovou kráľovnou Klaudiou Medlovou.

Klaudia Medlová
Klaudia Medlová
Snívala si už odmalička, že sa raz dostaneš na snowboardovú olympiádu- X games?

Keď som so snowboardingom začala ako 10-ročná, vedela som o Xgames, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že sa môžem vypracovať na taký level, aby som mohla stáť na štarte a byť súčasťou tejto veľkej akcie, kde pozývajú jazdcov iba na pozvánky. Snowboarding som nezačala robiť preto, aby som súťažila s niekým, kto je lepší ako ja, ale preto, aby som vyhrávala všetky preteky. Snowboarding robím, lebo to chcem ja (nie moji rodičia), pretože to je pre mňa niečo, čo ma napĺňa, baví a motivuje. Vďaka snowboardingu som spoznala skvelých ľudí, mohla som precestovať svet a získať veľa múdrostí a skúseností. Časy sa však zmenili a moje dve disciplíny, ktoré robím, a to Slopestyle a Big Air sú už aj na zimnej olympiáde a snažím sa, aby som sa jej zúčastnila aj ja. Konkurencia je však veľká a byť a udržať sa medzi špičkou už vôbec nie je ľahké. Po svete sa rozrástli tréningové centrá, kam jazdci chodia trénovať. Je to drina, či už v telocvični alebo na snehu, a kto chce byť dobrý a niekam sa dostať, musí stíhať byť všade tam, kde sú najlepší a neupustiť. Stále sa snažím myslieť na to, že som si vybrala tento šport nie preto, aby ma tešilo len to, že som niekoho predbehla a bola prvá, ale preto, že je to činnosť, kde môžem byť kreatívna, poradiť niekomu, keď mu niečo nejde, alebo mať dobrý pocit z toho, keď sa mi podarí urobiť novy trik v snowparku, či mať blažený pocit pri oblúčiku v prašane a byť na horách s kamošmi.

Ako si sa dostala k snowboardingu?

Pochádzam z Liptovského Mikuláša, takže Chopok Jasná bolo moje srdcové a domáce stredisko, kde som vyrastala a moji rodičia ma tam brávali od mojich 4 rokov, pretože tam mali bufet. Najskôr som začala s lyžovaním a potom prešla na snowboarding. Naši tam mali veľa známych a tak mi mohli všetko požičať oveľa lacnejšie. Začalo ma to veľmi baviť, veľa kilometrov som najazdila s mojim ocinom, ktorý bol veľmi „srandovný“, keď sa so mnou odvážil jazdiť nielen zjazdovky a freeride, ale aj skúsiť prekážky v snowparku.