Môže sa Saganov syn volať Marlon?

Na svete je len pár dní a už plnil titulky bulvárnych magazínov. Dôvodov je hneď niekoľko – jeho otec je trojnásobným majstrom sveta v cyklistike, a tiež dostal na slovenské pomery veľmi nezvyčajné meno - Marlon. Je to však taká katastrofa a tak nenormálne, že si práve Peťo Sagan nevybral pre svojho syna slovenské meno?

Či sa nám to páči alebo nie, klasické slovenské mená ustupujú do úzadia. U nás si síce posledné roky držia prvé miesta mená ako Ema, Sofia, Jakub, Martin, nájdu sa však aj Šehrezáda, Rolex či synček Nely Pociskovej – Hektor. Možno mladí rodičia o pár rokov úplne zabudnú na naše slovenské mená a na ulici nestretnete žiadnu Máriu, Zuzanu, Samuela či Tomáša?

Veľa rodičov dáva svojim deťom zahraničné mená preto, že sa im páčia a hlavne v angličtine, ktorá je celosvetovo najpoužívanejším jazykom, im znejú krajšie. Rodičia si však meno vymyslieť nemôžu, musia dokázať že existuje a používa sa v inej krajine a až potom, im dieťatko zapíšu na matrike. U nás aj vo svete si už pár rokoch drží prvenstvo ženské meno Ema/Emma, ktoré stále zažíva obrovský boom spolu so Sofiou/Sophiou. Svetovo tiež vedie mužské meno Jacob a u nás jeho slovenská verzia- Jakub.

Marlon Sagan a Hektor Túma síce zaplnili svojimi menami titulky slovenského bulváru, viacero známych osobností uprednostnilo tradičné slovenské mená, ako napríklad Tamara Heribanová a jej Emília, Martin Chodúr a jeho Martin či Miroslava Luberdová  a jej Riško.

Minulý rok sa zvýšil záujem o tradičné mená Anna a Hana a vzostup zažíva aj Sebastián. Zo svojej vysokej pozície sa veľmi nehýbe ani Laura a prekvapivo sa zvýšil záujem o Kristínu a Adelu.

Môže sa teda Peťov syn volať Marlon? Jednoznačne áno. Výber mena pre dieťatko je čisto osobná záležitosť rodičov a ich vkusu. Nemusíme sa báť toho, že by nás známe osobnosti už neprekvapili, kreativite a rozmanitosti mien sa medze nekladú a rok čo rok stúpa.

FOTO: Shutterstock.com