Deti od dosky neodtrhnete #4

Jedna doska, zjazdovka a úsmev na tvári. To je jediné, čo potrebujete, aby ste objavili čaro snowboardingu. A na začiatok, samozrejme, inštruktora. Naučíte sa robiť prvé oblúčiky, prejdete do vyššej rýchlosti, vyzvete ťažšie zjazdovky... Tí odvážnejší môžu ochutnať freeride v hlbokom snehu, tí najodvážnejší skoky a prekážky vo frestylových parkoch. Alebo si budete len tak užívať oblúčiky na upravenej trati. Snowboarding ponúka nekonečné množstvo možností na radosť. Stačí vytiahnuť dosku a vrhnúť sa na svah. A na to, aby sme zo snowboardingu mali radosť ešte väčšiu, sú tu inštruktori. Porozprávali sme sa s jedným z nich - Michalom Marčekom, profesionálnym učiteľom snowboardingu a bývalým súťažným jazdcom. Ten vás možno presvedčí o tom, že na snowboard naozaj nie je nikdy neskoro. A vaše deti? Tie už od dosky neodtrhnete.

deti snowboard
deti snowboard

Snowboardisti a snowboardistky

Na tréningoch chlapcov a dievčatá nerozdeľujeme. Veľakrát sú dievčatá na snowboardoch dokonca pohybovo nadanejšie ako chlapci. Tým, že deti majú nižšie ťažisko, dokážu sa pekne otáčať, rotovať. Rozdiel medzi chlapcami a dievčatami je teda v detskom veku minimálny.

Slovenská asociácia snowboardingu zastrešuje slovenskú scénu. Organizuje preteky Slovenského pohára. V minulosti sa organizovalo veľa regionálnych pretekov. Podobne ako aj v iných športoch na Slovensku však chýba práca s deťmi na klubovej úrovni. Snowboardových klubov na Slovensku je v súčasnosti ako šafránu.

Profesionálni tréneri vedia odhadnúť, či by z dieťaťa mohol vyrásť profesionálny snowboardista alebo snowboardistka. Tento šport má obrovský potenciál. Neexistujú v ňom žiadne limity. Nedá sa hneď povedať, že z tohto človeka nič nebude a že nemá šancu presadiť sa na snowboarde.

Príhody na záver

Práca snowboardového inštruktora prináša aj mnoho úsmevných situácii. Vybrali sme dve z nich.

Po jednom tréningu s deťmi na Veľkej Rači sme išli spolu s ostatnými inštruktormi na chatu. Blížil sa večer a napadlo pol metra nového snehu. Tešili sme sa ako pôjdeme na druhý deň snowboardovať. Keď sme si unavení išli ľahnúť, zistili sme, že pred chatou v strede kopca stoja tri stratené dievčatá, ktoré sa potrebovali dostať domov a čakali v rifliach a v topánočkách v strede zjazdovky, dva kilometre od parkoviska, mysliac si, že pre ne príde taxík. Chlapci inštruktori nelenili, zobrali dievčatá na chrbát a zviezli ich dva kilometre v tme až na parkovisko. Po náročnom dni sme potom ešte absolvovali výstup naspäť na chatu.

mm-foto

Druhá príhoda sa stala, keď som sa stavil s jedným pánom v Bratislave, že v prípade, že nenaučím jeho manželku a dcéru snowboardovať za dve hodiny, tak mu zadarmo nechám celý výstroj. Bola to pre neho natoľko zaujímavá stávka, že ju prijal a v priebehu najbližších týždňov sa nielen z jeho manželky a dcéry stali snowboardistky, ale dokonca aj z neho. Radi na tento moment spomíname.

Posolstvo rodičom

Určite nenúťte deti do žiadneho športu, ani do snowboardingu, ale na druhej strane urobte všetko pre to, aby sa najviac netešili na tablet, počítač a televízor, a aby radšej športovali. Myslím si, že to je o tom, nájsť si trošku čas, zobrať ich do prírody, pokojne si s nimi vyskúšať snowboard, už aj túto zimu, najať si jedného inštruktora pre seba, druhého pre dieťa. Určite zažijete veľa zábavy. Mne od jedenástich rokov snowboard zmenil život, spoznal som veľmi veľa zaujímavých ľudí nielen na Slovensku.

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]archív Michala Marčeka