Deti od dosky neodtrhnete #3

Jedna doska, zjazdovka a úsmev na tvári. To je jediné, čo potrebujete, aby ste objavili čaro snowboardingu. A na začiatok, samozrejme, inštruktora. Naučíte sa robiť prvé oblúčiky, prejdete do vyššej rýchlosti, vyzvete ťažšie zjazdovky... Tí odvážnejší môžu ochutnať freeride v hlbokom snehu, tí najodvážnejší skoky a prekážky vo frestylových parkoch. Alebo si budete len tak užívať oblúčiky na upravenej trati. Snowboarding ponúka nekonečné množstvo možností na radosť. Stačí vytiahnuť dosku a vrhnúť sa na svah. A na to, aby sme zo snowboardingu mali radosť ešte väčšiu, sú tu inštruktori. Porozprávali sme sa s jedným z nich - Michalom Marčekom, profesionálnym učiteľom snowboardingu a bývalým súťažným jazdcom. Ten vás možno presvedčí o tom, že na snowboard naozaj nie je nikdy neskoro. A vaše deti? Tie už od dosky neodtrhnete.

Michal Marček deti snowboard
Michal Marček deti snowboard

Trénujeme ako draci

Každá tréningová jednotka sa začína rozcvičkou. Väčšinou sa snažíme trénovať intenzívne maximálne dve hodiny. Dôležité je deti správne zadeliť do výkonnostných skupín. V priebehu sezóny sa rozjazdíme a každý tréning má potom individuálny priebeh.

Pokiaľ prídu do klubu deti, ktoré už vedia snowboardovať, veľakrát sa nám stane, že pokiaľ sa učili samy, robia tzv. protirotáciu. Keď pri jazde na snowboarde rozpažíme ruky, predná ruka by nám mala smerovať cez špičku smerom dole, v smere jazdy. Pri jazde či doľava alebo doprava, by sme sa mali vytáčať ramenom a ukazovať snowboardu kam zatáčame. Protirotácia znamená, že človek využíva trhnutie telom do opačnej strany, než chce ísť a tým sa mu síce ľahko zatočí, ale je to vzhľadovo nepekné a nemá dobrú rovnováhu. Protirotácia je teda najdôležitejšia vec, na ktorú si treba dať pri výuke pozor.

Freestyle alebo točivé disciplíny?

Ak naše dieťa začne snowboarding baviť natoľko, že by sa mu chcelo venovať súťažne, môže sa rozhodnúť medzi dvoma druhmi snowboardingu: freestylovými disciplínami (slopestyle, big air a U-rampa) a točivými disciplínami (snowboardcross a slalom). Neexistujú presné požiadavky na fyziológiu snowboardistu, takže všetky disciplíny sú otvorené pre každého. Jediné obmedzenie súvisí s vekom, športovec musí byť na danú disciplínu pripravený.

ita-1

Na Slovensku je pretekárov málo. Preto je veľká šanca, že medzi dnešnými deťmi bude ďalší nástupca Rada Žideka, Maťa Matisa alebo Klaudie Medlovej. Sú to špičkoví snowboardisti, ale určite máme potenciál mať ich ešte viac. Aj keď má dieťa 10-11 rokov a ešte len začína so snowboardingom, nie je vôbec neskoro a netreba to vzdávať. Treba si ísť za svojim snom a veriť mu.

Snowboarding je pohoda

Snowboardisti sa nikdy nikam neponáhľajú. Veľakrát aj dobrí snowboardisti nepotrebujú ísť silou-mocou do bránok a na čas, pretože to je už istým spôsobom zväzujúce. Je to mnohokrát o stretnutí sa s kamarátmi, ktorí si idú spolu zajazdiť či už na slovenské hory alebo do zahraničia.

Najvhodnejšími doplnkovými športmi sú wakeboarding a skateboarding, ktoré sú veľmi príbuzné. Veľmi dôležitá je aj letná príprava na suchu. Tam je akýkoľvek pohyb výhodou.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]archív Michala Marčeka