Zlé počasie neexistuje

Sú ľudia, ktorí by najradšej mali slnečné letné dni po celý rok. Žijeme však v krajine, kde po letných mesiacoch prichádza upršaná a sychravá jeseň a dlhá chladná zima. Striedanie štyroch ročných období je pre nás prirodzené a čo je prirodzené, zvyčajne býva dobré. Sme zvyknutí na zmenu počasia či kratšie dni a keby sme zrazu mali dvanásť mesiacov rovnakých asi by nám farebné lístie a ľadová námraza chýbali. Iste, jeseň aj zima majú svoje menej príjemné stránky, ale keďže sú súčasťou stabilného kolobehu, ktorý pravidelne zažívame, vieme sa s nimi bez problémov vyrovnať.

zlé počasie
zlé počasie

Toľko z pohľadu dospelých. Keď k nám pribudne dieťa, už sa nám niektoré veci zdajú menej jednoduché a samozrejmé. Intuitívne však vieme, že malý drobček sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť, treba mu len pomôcť a zvládať zmeny postupne. Všeobecne platí, najmä pri deťoch do troch rokov, že milujú stabilný a pravidelný režim. Preto by denná rutina mala zostať rovnaká, či je leto, alebo zima. Dodržiavať rovnaký čas jedenia, chodenia von, hrania sa, oddychu, kúpania a spania. Návyky netreba meniť – či sme zvyknutí byť vonku dvakrát denne, cestovať, alebo sa stretávať sa s ľuďmi. Potrebujeme si len v hlave zoradiť pár zásad a deti vhodne vybaviť na všetko, čo s nimi chceme, alebo potrebujeme absolvovať.

„Neexistuje zlé počasie, je len zle oblečené dieťa,“ hovorí nejeden pediater. Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu je pre zdravie malých detí mimoriadne dôležitý. Na zvyšovanie imunity nemôžeme urobiť nič lepšie, ako brávať dieťatko von, aj keď nie je práve príjemné a slnečné počasie. Malý človiečik si prvé dotyky s kvapkami dažďa, silným náporom vetra, ľadovo studeným vzduchom, či roztápajúcimi sa snehovými vločkami pamätať nebude. Ale jeho organizmus áno, pretože práve od narodenia do troch rokov sa veľmi rýchlo vyvíja. Každý impulz, ktorý dostáva sa pretaví do silnejšej obranyschopnosti. Samozrejme, dieťatko treba vhodne obliecť. Môže ísť aj do dažďa, ak jeho odev nepremokne, môže byť na prechádzke v mraze, len ho treba teplučko obliecť.

Jeseň a zima, to však nie je len počasie, čomu sa musíme s malými deťmi prispôsobiť. Pri stretávaní sa s ľuďmi musíme vziať do úvahy zvýšený výskyt chrípkových, či iných „zimných“ ochorení. Mali by sme obmedziť návštevy verejných miest, kde je príliš veľká koncentrácia ľudí. Imunitný systém detí do troch rokov ešte len dozrieva a počas tohto obdobia sa musí adaptovať na vonkajšie prostredie. Kontaktu s blízkymi ľuďmi sa nechceme, ani nemusíme vyhýbať, veď tým imunitu trénujeme. Krehkému detskému zdraviu pomôžu aj stravovacie návyky. Keď už dieťa jedáva príkrmy, alebo neskôr bežnú stravu, mala by byť vyvážená a obsahovať dostatočný prísun vitamínov, najmä v prirodzenej forme. Návyk zjesť pár kúskov ovocia a zeleniny denne sa nám odmení nielen počas tejto zimy, keď najmenšieho člena rodiny ochráni pred chorobami, ale aj v budúcnosti. Spolu s pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, si náš malý človiečik postupne zvyká na zdravý spôsob života, v ktorom striedanie ročných období nie je príťaž, ale príjemná zmena.