Deti od dosky neodtrhnete #2

Jedna doska, zjazdovka a úsmev na tvári. To je jediné, čo potrebujete, aby ste objavili čaro snowboardingu. A na začiatok, samozrejme, inštruktora. Naučíte sa robiť prvé oblúčiky, prejdete do vyššej rýchlosti, vyzvete ťažšie zjazdovky... Tí odvážnejší môžu ochutnať freeride v hlbokom snehu, tí najodvážnejší skoky a prekážky vo frestylových parkoch. Alebo si budete len tak užívať oblúčiky na upravenej trati. Snowboarding ponúka nekonečné množstvo možností na radosť. Stačí vytiahnuť dosku a vrhnúť sa na svah. A na to, aby sme zo snowboardingu mali radosť ešte väčšiu, sú tu inštruktori. Porozprávali sme sa s jedným z nich - Michalom Marčekom, profesionálnym učiteľom snowboardingu a bývalým súťažným jazdcom. Ten vás možno presvedčí o tom, že na snowboard naozaj nie je nikdy neskoro. A vaše deti? Tie už od dosky neodtrhnete.

Michal Marček deti snowboard
Michal Marček deti snowboard

Snowboardoví rodičia

Rodičia hrajú pri vývoji mladého snowboardistu veľkú úlohu. V prípade, že rodičia sú snowboardisti, deti jednoznačne chcú pokračovať v ich šľapajach a chcú si to hneď vyskúšať. Veľakrát sme sa stretli s tým, že keď rodičia snowboardovali, deti ich pri učení nebrali ako autoritu, ale, samozrejme, brali ich ako svoj vzor. Pokiaľ sú rodičia vo veku 50 a viac rokov, stále môžu ísť s dieťaťom do snowboardovej školy a vyskúšať si prvé kroky na snowboarde. Nikdy nie je neskoro vyskúšať si snowboard. Je to veľmi zaujímavé a môže to v rodine pôsobiť ako teambuilding. Veľakrát sa nám stalo, že prišli rodičia s deťmi a nakoniec sme učili celú rodinu. Keď príde niekto, kto nikdy nestál ani na lyžiach ani na snowboarde, na doske sa určite naučí jazdiť rýchlejšie. Snowboard je ľahší na učenie. Ale bez chcenia rodičov, aby deti športovali by to určite nešlo.

Prvé oblúčiky

To, kedy začať so snowboardingom je veľmi individuálne. Záleží na vývoji dieťatka. Po rozhovore s pediatrami, sme prišli na odpoveď, že je to o tom, aby pohyb nohami v kolienku, neničil vývoj kĺbikov. Preto neodporúčame príliš sa naháňať. Mali sme už aj prípady, že sme mali 2,5-ročných snowboardistov a snowboardistky. Pri snowboarde je dobré to, že obe nohy sú fixované spolu, takže nemôže dôjsť k úrazu kolienka. Takisto nedochádza k dvíhaniu ťažkej lyže, pretože snowboard je na zemi a dvíha sa len telo.

V začiatkoch je však najdôležitejšie, aby to deti bavilo. Výuka musí prebiehať vyložene hrou. Nie je to o tom, že sa musia naučiť rýchlo oblúčiky. Náš priemerný čas na naučenie snowboardovania sú 3-4 hodiny. Pri malých deťochniekedy po hodinke prestaneme, začneme si radšej stavať snehuliaka, než aby dieťa malo pocit, že niečo musí. Keď sa teda rozhodneme, že to ideme vyskúšať, nemôžeme to brať silou-mocou tak, že sme to dieťaťu zaplatili a musí len trénovať. Treba to riešiť postupne, aby sa z toho deti tešili.

Na prvých tréningoch sa snažíme pracovať individuálne. Ideálny stav je 1 inštruktor na 1 dieťa. Kontakt je veľmi dôležitý. Veľakrát sa stretávame s tým, že sa prihlási 7-8 detí k jednému inštruktorovi. Tam efektivita výuky a šanca, že to deti bude baviť a posunú sa ďalej, klesá. Zamerajme sa teda na to, aby bol čo najmenší počet žiakov na jedného inštruktora. Hneď uvidíme, či to deti chytí alebo nechytí a v prípade, že od detí nie je pozitívna spätná väzba, rodičom to vysvetlíme, a odporučíme, aby vyskúšali napríklad lyže.

g1362335

Mnohí, ktorí teraz čítate tieto vety, si možno myslíte, že to naozaj nemôže byť také ľahké. Ale snowboarding je naozaj jednoduchý na učenie. Človek, ktorý nikdy nestál ani na bežkách ani na lyžiach, ani na snowboarde, sa určite naučí jazdiť najrýchlejšie práve na snowboarde. Je tu  však jedna zaujímavosť. Veľa rodičov príde za nami s tým, že dieťa je vynikajúci lyžiar, lyžiarka, a pôjde mu to rovnako aj na snowboarde. Toto však nie je pravidlom, skôr naopak. Človek, ktorý je zvyknutý lyžovať, sa ocitne v neprirodzenej situácii, lebo má zviazané nohy. Zatiaľ čo človek, ktorý predtým nestál ani na jednom ani druhom, to tak nerieši. Výborné predpoklady na to, byť dobrým snowboardistom majú deti, ktoré predtým jazdili na skateboarde alebo wakeboarde.

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]archív Michala Marčeka