Zápcha v tehotenstve vie potrápiť

A to najmä vtedy, keď trvá dlhšie obdobie. Prvé tehotenstvo a každé ďalšie môže byť prekvapením v rôznych veciach a zápcha k nim určite patrí. Vieme o nej od kamarátok alebo z článkov, no keď ju už reálne riešime ako problém, je to predsa len o niečom inom. Našťastie len treba dodržiavať zopár rád a trikov, aby bolo po „tvrdej“ skúsenosti.

Nepohodlie spôsobené zápchou je veľmi časté. Cítime sa opuchnuté, plné (zastavených) plynov, je nám fyzicky zle a možno sme aj podráždené. Najväčšou túžbou je ideálne okamžitá úľava tým, že sa dostaví úspech na toalete – a to bez akéhokoľvek nadbytočného úsilia. Nepravidelné chodenie na veľkú potrebu bohužiaľ dokáže potrápiť nejednu budúcu mamičku.

Ach, tie hormóny!

Jednou z hlavných príčin zápchy je zvýšená hladina hormónov, ktoré sú zodpovedné za uvoľňovanie svalov čriev. Tie v tehotenstve pracujú pomalšie a nepomáha nám ani tlak zväčšujúcej sa maternice na črevá. V prípade, že ešte užívame aj železo v doplnkovej forme, môže sa to podpísať pod problémy s vyprázdňovaním.

Prvá pomoc

Tráviť na toalete aj hodinu denne s tým, aby z nás aspoň niečo malé vypadlo, je únavné a otravné. A mnohokrát aj bolestivé, ak súčasne trpíme aj na hemoroidy. Liečba zápchy klasickými preháňadlami sa tehotným a dojčiacim ženám neodporúča. Bezpečné a vhodné sú v tomto smere prípravky na báze glycerolu (napríklad glycerínové čipky) pre rýchlu úľavu. Sú čiastočným riešením dôsledku problému, nie však jeho príčiny.

Vláknina, pitný režim a pohyb

Tento trojboj je alfou omegou pre správnu pohyblivosť čriev. Nedostatočný príjem vlákniny v strave býva často podceňovaný a mnoho z nás ju prijíma iba v minimálnom množstve. Potrebné je preto zamyslieť sa nad úpravou jedálnička, aby vláknina dostala priestor na našom tanieri. Niekedy to nie je jednoduchá úloha, keďže naše chute a nevoľnosť si môžu nakázať svoje, ale pomôcť si môžeme rozpustnou vlákninou dostupnou v lekárni. Často bývajú v práškovej forme a zmiešavajú sa s vodou, aby sa jednoduchou a rýchlou formou dostali do nášho organizmu. Ľudovým receptom na zápchu sú ľanové semienka, odporúča sa užívať raz denne polievkovú lyžicu tejto dobroty. Ľan je miernym laxatívom a zároveň aj zdrojom omega-3- nenasýtených kyselín, ktoré sú pre budúcu mamičku i dojčiacu ženu dôležité.

Pitný režim je potrebné dodržiavať a treba vypiť denne aspoň 2 až 3 litre tekutín, ideálne čistej vody. Pomáha aj pravidelný pohyb a cvičenie vhodné pre tehotné ženy, čím sa podporuje pohyblivosť čriev.

Kedy navštíviť lekára?

Určite vtedy, ak sa problémy so zápchou nezlepšia ani po našej snahe – úprave stravy a režimovými opatreniami, ktoré dodržiavame dlhší čas. Nevyhnutná je návšteva aj vtedy, ak sa v stolici objaví krv, ako možný sprievodný jav hemoroidov.