Ako na zdravé tehotenstvo? Dodržte týchto 10 pravidiel!

Nie je pre ženu nič dôležitejšie, než aby počas tehotenstva dbala o svoje zdravie a zdravie nenarodeného dieťatka. Preto je potrebné, aby sa o seba starala v maximálnej možnej miere – a to nielen po fyzickej, ale aj emocionálnej stránke. Svoje šance na bezproblémové tehotenstvo a zdravé dieťa môže zvýšiť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad.

Pýtate sa, ktoré to sú? Mnohé z nich nie sú žiadnou novinkou, no spolu tvoria základné piliere zdravého tehotenstva:

  1. Včasná prenatálna starostlivosť je základom
  2. Sledujte, čo konzumujete
  3. Užívajte prenatálne vitamíny
  4. Pravidelne sa hýbte
  5. Dostatočne oddychujte
  6. Zabudnite na alkohol (drogy)
  7. Prestaňte fajčiť
  8. Obmedzte kofeín
  9. Navštívte svojho zubára
  10. Starajte sa o emocionálne zdravie

Zodpovedný prístup bude odmenený zdravím

Tehotenstvo si vyžaduje viac pozornosti lekárov, ale aj zodpovedný prístup budúcej mamičky k sebe samej. Včasná prenatálna starostlivosť je pre ženu a dieťa nevyhnutná, aby sa včas mohlo vyhnúť rôznym komplikáciám alebo zdravotným problémom, ktoré súvisia s tehotenstvom. Každé z desiatich základných pravidiel sa dopĺňa so zvyšnými a zároveň navzájom súvisia. Preto je nesmierne dôležité dávať si pozor na to, čo konzumujete, či užívate dostatok prenatálnych vitamínov (vrátane kyseliny listovej, železa a pod.), či sa dostatočne hýbete a zároveň či si doprajete aj dostatok oddychu.  

Netreba zabúdať ani na alkohol, ktorý je v tehotenstve absolútne tabu, keďže dokáže ešte nenarodenému dieťatku ublížiť – a to aj v prípade, ak ho požijete v malom množstve (fetálny alkoholový syndróm). Podobne to platí aj pri nikotíne a cigaretách, ktoré sa počas tehotenstva neodporúčajú. Opatrnosť si vyžaduje aj kofeín, ktorého množstvo v rámci nápojov (kávy) by ste mali sledovať počas dňa aj vzhľadom na pokročilosť vašej gravidity.

Nezabúdajte na zuby a psychickú pohodu

Možno vám zubár nepríde natoľko dôležitý ako gynekológ, no opak je pravdou, keďže v tehotenstve zdravie zubov veľmi úzko súvisí s celkovým zdravím mamičky a jej budúceho dieťatka. Emocionálne zdravie tehotných žien je čoraz viac diskutovanou témou a nemala by ju podceňovať žiadna tehotná žena. Byť v pohode a zdravá totiž znamená mať pod kontrolou nielen fyzickú, ale aj psychickú stránku svojho „ja“.