10 faktov o pupočníkovej krvi, ktoré vás možno prekvapia

pupočníková krv
pupočníková krv
  1. Pupočná šnúra je dlhá približne 40 až 50 cm a neobsahuje nervové bunky, preto jej prestrihnutie dieťa nebolí.
  2. Priemerný objem odobratej pupočníkovej krvi je 87 ml. Najväčší objem, ktorý sa odobral, mal 418 ml.
  3. Pre samotné použitie pupočníkovej krvi nie je dôležitý jej objem, ale počet jadrových buniek. Táto koncentrácia sa zisťuje počas spracovania.
  4. V 1 mililitri pupočníkovej krvi je priemerne 10 miliónov jadrových buniek, ku ktorým patria aj kmeňové bunky, vďaka ktorým je táto tekutina vzácna.
  5. Pupočníková krv sa na Slovensku uchováva už 21 rokov.
  6. Prvý odber sa u nás urobil v roku 1995 a bol určený pre chorého súrodenca dieťaťa, ktorému krv odobrali.
  7. Základné spracovanie pupočníkovej krvi trvá 60 minút, potom nasleduje kryokonzervácia. Tá nemôže byť náhla, aby sa nepoškodili kmeňové bunky. Proces trvá 90 minút a je riadený počítačom, ktorý zabezpečí postupné zmrazovanie. Následene sa dlhodobo skladuje v parách tekutého dusíka pri teplote blízkej -190 °C.
  8. Pupočníková krv môže byť zamrazená po dobu ľudského života – pokiaľ je kryokonzervovaná a uložená v tekutom dusíku.
  9. Najstaršie zamrazené živé bunky úspešne použité v medicíne mali 50 rokov.
  10. Pupočníková krv zo Slovenska už bola využitá pri liečbe detí i dospelých na Slovensku, v USA, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli, Maďarsku i Českej republike, bolo to pri 18 druhoch ochorení.

Od prvého použitia pupočníkovej krvi ubehlo 28 rokov. 6.10. je Deň pupočníkovej krvi a pripomíname si ním prvú transplantáciu pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Uskutočnila sa vo Francúzsku, pacientom bol americký chlapec Matthew, ktorý dnes pracuje pre banku pupočníkovej krvi a pomáha deťom s podobným osudom, ako mal on.

Aj Slovensko má prvenstvo. V roku 2004 sa u nás uskutočnila prvá transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi v Európe. Pacientom bol vtedy iba pol ročný slovenský chlapček, ktorý je dnes už školákom.