Počuli ste už o krvi z pupočníka? Prezradíme vám komu môže zachrániť život, kedy je nenahraditeľná a prečo sa maminky rozhodli vytvoriť pre svoje dieťatko jedinečnú ,,životnú poistku“.
Význam pupočníkovej krvi
Pupočníková krv je krv novorodeniatka, ktorá ostáva po pôrode v pupočnej šnúre a placente. Je zdrojom vzácnych krvotvorných kmeňových buniek, ktoré majú jedinečné vlastnosti. Už viac ako 40 rokov zohráva pupočníková krv významnú úlohu najmä pri liečbe hematologických a onkologických ochorení. Pri regenerácii kostnej drene použitím krvotvorných buniek ide o štandardnú liečbu, ktorá je súčasťou klinickej praxe – v tomto prípade hovoríme o takzvanej transplantácii krvotvorných buniek. Pacientom po celom svete bolo podaných viac ako 60 000 jednotiek pupočníkovej krvi. Transplantácia krvotvorných buniek môže byť život zachraňujúci zákrok a môže byť indikovaná pri liečbe mnohých ochorení:
- malígne ochorenia krvotvorby – leukémie, lymfómy, myelodysplastický syndróm a iné
- zhubné solídne tumory (niektoré typy),
- ochorenia krvotvorby (nemalígne) – aplastická anémia, talasémie, vrodené hemolytické anémie (kosáčikovitá anémia), Fanconiho anémia, syndróm lenivých leukocytov a iné,
- poruchy imunity – autoimunitné choroby ako skleróza multiplex, lupus erythematosus, vrodené poruchy imunity ako fukozidóza, Wiskott-Aldrichov syndróm a iné,
- metabolické poruchy – tesaurizmózy ako Tay Sachs, Gaucherova choroba, X-viazaná adrenoleukodystrofia a iné.
V súčasnosti prebieha po celom svete rozsiahly výskum, ktorého predmetom je využitie pupočníkovej krvi aj oblasti regeneratívnej medicíny s cieľom obnovy poškodených tkanív a orgánov. Desiatky klinických štúdií overujú účinnosť pupočníkovej krvi pri terapii rôznych ochorení, akými sú napríklad:
- Detská mozgová obrna
- Hypoxicko-ischemická encefalopatia
- Hydrocephalus
- Cievnej mozgová príhoda
- Autizmus
- Alzhaimerova choroba
- Parkinsonova choroba
- Získaná strata sluchu
- Poranenia mozgu a miechy
- Srdcové vady
- Diabetes
- Crohnova choroba
- Reumatoidná artritída
Viac ochorení si môžete pozrieť tu.
Odber pupočníkovej krvi
Krv z pupočníka lekár odoberie bezprostredne po pôrode. Nemusíte mať strach, je bezbolestný a bezpečný pre dieťatko i pre vás. Vykonávajú ho takmer všetky pôrodnice na Slovensku.
Po odbere je krv prevezená do špecializovaného laboratória, kde je spracovaná a následne zmrazená na teplotu -180 až -196 oC. Takto upravená je pripravená na dlhodobé uskladnenie.
Pozn.: Pupočníková krv môže byť odobratá tiež po cisárskom reze, pri pôrode do vody, pri predčasnom pôrode, pri podaní epidurálnej anestézie alebo ak je maminka diabetička.
Názory mamičiek: ,,Prečo sme sa rozhodli pre odber pupočníkovej krvi?“
Timea J., Streda nad Bodrogom
,,Najväčším šťastím pre nás je naše slniečko a najcennejšie je jej zdravie. Z tohto dôvodu sme dlho nerozmýšľali nad možnosťou odberu pupočníka. Cítime akýsi “ pokoj na duši“, že sme urobili pre život a zdravie našej malej maximum ❤ .“
Lenka
,,Keďže pracujem v zdravotníctve, viem, že sú deti, pre ktoré sú kmeňové bunky jediná záchrana, ale žiaľ, túto možnosť nemajú. Cena odberu aj uskladnenia je dosť vysoká popri ostatných výdajoch pri bábätku, no dúfam, že je u vás bezpečne schovaná a nikdy ju nepoužijeme. S manželom sme v tom mali jasno.“
Viera, Chrastné
,,Pri našich troch deťoch sme si povedali, že je to poistka, ak by potrebovali liečbu kmeňovými bunkami. Lebo ako sa hovorí “Pomôž si človek sám, potom ti aj Boh pomôže”. Tento štát nepomôže, keď to najviac potrebuje pacient. Budem rada keď to v živote nevyužijeme.“
Lenka, Púchov
,,Nikdy nevieme, čo nás v živote čaká. A pre svoje dieťatko budem chcieť a chcem len to najlepšie. A veľmi ma uistila pri rozhodovaní o odbere aj informácia, že sa dá potom krv použiť aj pre súrodenca, keby ju náhodou treba.“
Monika, Bratislava
,,My sme si žiaľ nedali pupočníkovú krv odložiť, nemali sme na to dostatok peňazí :(. Ale keby som vtedy vedela, že mojej dcérke budú stále pribúdať ďalšie a ďalšie diagnózy a že raz v živote by jej to mohlo pomôcť, tak by som spravila všetko preto, aby sme ju odložiť dali. Aj keby financie nepustia. Aj keď dúfam, že by na to nikdy neprišlo.“
Juliana
,,Mňa nezaujímali rady lekárov ani žiadne story na internete. Ja som bola presvedčená v tom momente, keď sa mojej známej dcérka uzdravila z veľmi závažného rakovinového ochorenia a to len pomocou jej vlastnej pupočníkovej krvi. V tej sekunde mi bolo jasné, že svoje dieťa neukrátim o to, aby malo odloženú krvičku. Veď človek nikdy nevie čo ho v živote postretne a ľudský život ma nevyčísliteľnú hodnotu.“
Dagmar, Hlohovec
,,No v prvom rade som sa rozhodla preto, že existuje možnosť využiť kmeňové bunky pri liečbe závažných ochorení. Tiež aj pre to, že vývoj ide rýchlo dopredu a možnosti využitia krvi možno stúpnu. Kiež by bola časom možnosť využiť ju aj pri autoimunitných ochoreniach.“
Henrieta, Trnava
,,Keď sme sa o možnosti dopočuli, ani sme neváhali. Povedali sme si, že to v budúcnosti môže pomôcť nášmu dieťatku, jednému z nás, alebo niekomu, kto to bude potrebovať. Teraz je dobré, že pupočníkovú krv máme, pretože ju syn potrebuje na liečbu kmeňovými bunkami, len zatiaľ nemáme požadovanú výšku poplatku na terapiu.“
Lucia, Devičany
,,Mňa presvedčil príbeh chlapca, ktorý sa narodil s nádorom na mozgu v ten deň, ako kamarátkyn syn. Ten príbeh bol zázračný. Rodičia mu dali odobrať pupočníkovú krv pri pôrode a po operácii ju chlapček dostával. A vyhral boj s nádorom“
Katarína
,,Možnosť darovať život dvakrát ❤ .“
Petra, Košice
,,Robila som na onkológii a už ako študentka som chodila na Mikuláša na detskú onkológiu. Videla som to zúfalstvo rodičov chorých detičiek a videla som, že by dali svojmu dieťaťu všetko na svete, len aby ho vyliečili… A keď sa nám mala narodiť Eliška a teraz za chvíľu sa narodí Zojka, povedali sme si, že na väčšie blbosti človek vyhodí peniaze a že 900€ čo dostaneme od štátu po pôrode je pre naše dieťa. A tie zvyšné eurá, za uskladnenie, by sme aj tak minuli v ten rok na dovolenku. A keďže sme vedeli, že najbližšie roky nikde nepôjdeme, rozhodli sme sa urobiť investíciu, ktorú dúfam, ze nikdy nepoužijeme. Ale vždy vieme, že ju máme… A najviac nás (manžela) presvedčil primár MUDr. Dosedla zo Šace, keď mi ochotne vysvetlil načo všetko sa dá krv a tkanivo použiť. A keďže medicína napreduje míľovými krokmi, kto vie čo všetko sa o 10-20 rokov bude vďaka tomu dať liečiť. Investícia, ktorú neľutujem.“
Erika, Bratislava