Vyšite si vianočnú pohľadnicu!

Aj vy radi využívate sviatky na spoločné tvorenie s deťmi? Tak sme rovnaká krvná skupina. Keď bola dcéra úplne malá, motív na pohľadnice mi poslúžili tematické fotky dcérky. Pekne som ju obliekla do vianočného a využila vianočnú výzdobu doma alebo v nákupnom centre.

Odkedy už je možná spoločná tvorba, každý rok vymyslíme niečo iné. Zatiaľ teda vymýšľam ja, ale vyrobíme to spolu. Verím, že o pár rokov už príde s nápadmi aj dcéra.

Pred troma rokmi sme začínali s motívmi založenými na odtlačkoch rúk. Tento rok je už dcéra prváčka, tak sme sa pustili do niečoho trochu zložitejšieho. Dcéra už dostala do rúk aj normálnu dospelácku ihlu, na čo bola patrične hrdá a o to viac sa jej tvorenie páčilo.

Základom je vybrať si motív. Asi najbežnejší symbol Vianoc je stromček. Tak sme začali s ním. Ako materiál je možné využiť čokoľvek. Našla som doma rôzne stužky, nitky, vlnu. Vhodné, hlavne pre mladšie deti, sú aj šnúrky. Tvorba sa zaobíde aj bez ihly. Ale pekne po poriadku.

Potrebný materiál:

  • tvrdší papier – biely aj farebný, podľa zvolenej kombinácie farieb
  • nožnice
  • ihla – dá sa využiť aj umelá
  • korálky, prípadne hrkálky
  • ozdobné kamienky
  • stužky, ozdobné nite alebo aj šnúrky

Ako prvý krok je potrebné zvoliť motív a pripraviť šablónu. My sme využili linajkový papier, vyhnete sa meraniu pravítkom.

Stromček

Prvý sme robili stromček vo viacerých obmenách, šablónu sme však využili vždy tú istú. Na šablóne si vyznačím body, ktoré pomocou ihly naznačím na finálnu pohľadnicu, tie si potom podľa potreby dodatočne zväčším (hlavne keď potrebujem využiť hrubšiu ihlu). Potom si už navlečiem do ihly stužku, vlnu alebo nitku a začíname zhora alebo zdola. Pre slávnostnejší efekt môžete do každého riadku pridať korálku.

Ak využijete šnúrky s pevnými koncami, treba naznačené dierky dostatočne zväčšiť, aby dieťa v pohode prevlieklo šnúrku cez dierku. Napr. pomocou umelej ihly. Stromček vyšívame prevliekaním šnúrky iba pomocou pevných koncov. Nakoniec stromček vyzdobíme prilepením rôznych ozdôbok.

Vločka

Postup je podobný, len je to celé o niečo zdĺhavejšie a vhodnejšie sú skôr nite, vlna alebo tenké stužky.

Na rovnakú veľkosť papiera potom dcéra napísala vianočné prianie a ten sme zošili, prípadne zlepili s papierom, na ktorom je stromček alebo vločka. Originálny vianočný pozdrav je na svete.

Prajeme vám krásne vianočné tvorenie.