Príchod bábätka na svet je jedinečná udalosť v živote ženy. Radosť však môžu striedať obavy z toho, ako prebehne samotný pôrod a čo bude nasledovať bezprostredne po ňom. Ak navyše ide o prvorodičku, zvedavé otázky sú na mieste, keďže je dobré mať aspoň nejakú predstavu, čo ženu čaká a čo ju zrejme neminie.
Fyzické a emočné vypätie
Akú najväčšiu bolesť a psychickú záťaž ste zažili v živote doposiaľ? Mnohé ženy sa zhodnú v tom, že pôrod je jednoducho špecifický najmä v tom, že to máte dva v jednom, a teda dá zabrať po fyzickej aj psychickej stránke. Samozrejme, nedá sa to zovšeobecniť na každú ženu, pretože pre niektorú môže byť trhanie osmičky horšou záležitosťou, lebo pôrod mali bezbolestný a rýchly. Niektorá sa trápi hodiny v pôrodných bolestiach, niektorú neminie akútna či plánovaná sekcia a pre iné je strašiakom šitie po pôrode. Sto žien, sto pocitov a sto príbehov. Neviete dopredu, čo vás čaká, no choďte do toho so silou bojovníčky za seba a svoje nenarodené dieťa. Nech sa bude diať čokoľvek, zvládnete to rovnako, ako to zvládli miliardy žien pred vami a zvládnu aj po vás. Strach nechajte za dverami a nalaďte sa na pozitívnu frekvenciu, všetko dobre dopadne. Bude to možno trochu „zaberák“, ale za status šťastnej mamy určite stojí.
Popôrodné krvácanie
Zabudnite na menštruačné krvácanie aj tenké vložky a radšej počítajte s tým, že popôrodné krvácanie bude silnejšie, než slabšie. Opäť platí, že každá žena je iná, no ak bolo vaše menštruačné krvácanie pomerne silné alebo silnejšie, bude aj popôrodné. Prvé dni sú očistky tmavočervené a vyskytnúť sa môžu aj zrazeniny, postupne sa však krvácanie zmierňuje. Ideálne je vyzbrojiť sa do pôrodnice hrubými popôrodnými vložkami a špeciálnymi priedušnými nohavičkami, ktoré môžu byť jednorazové alebo môžete zvoliť ich druhú verziu a prať ich v práčke pre ďalšie použitie. Nezľaknite sa, ak budete musieť použiť aj niekoľko vrstiev vložiek naraz, najmä prvé dni. Ak by ste mali obavy z toho, že vás krvácanie obmedzuje v pohybe alebo sa dokonca obávate, ako pôjdete z pôrodnice domov, nezúfajte. Nehanbite sa siahnuť po jednorazových plienkach pre dospelých a využite ich a tento účel. Nikto o tom nebude vedieť, nikto si to nevšimne a vy tak predídete možnej nepríjemnej „nehode“ niekde na nemocničnej chodbe či vo výťahu. Čo by za to dali mnohé ženy, keby o tomto probléme vedeli skôr a mohli sa naň takto pripraviť?
Sťažené sedenie a vstávanie
Ak ste rodili prirodzene, zrejme viete, že sedenie nebude med lízať. Skvelým pomocníkom je popôrodný vankúš, s ktorým sa to bude dať vydržať. Treba sa len vyzbrojiť trpezlivosťou, rany sa po pár dňoch zahoja a vy si budete môcť opäť normálne sadnúť. Ženy, ktoré rodia sekciou, zvyknú mať problém so vstávaním z postele, nakoľko oslabené brušné svaly nebudú spolupracovať. V tomto prípade je vhodné si nacvičiť správne vstávanie z postele ešte pred pôrodom, prípadne sa poradiť s lekárom alebo s (rehabilitačnou) sestrou, aby bol proces hojenia po pôrode úspešný.
Prvá hygiena
Tá prichádza zväčša pár hodín po pôrode v závislosti od toho, ako žena rodila a ako sa po ňom cíti. Niekedy zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory, ako napríklad to, koľko krvi žena stratila (či jej nemuseli podať transfúziu), či má dostatok železa, či nemá závrate, aký má krvný tlak a podobne. Preto mnohým ženám asistujú zdravotné sestry pri prvej hygiene a sprevádzajú čerstvú mamičku do sprchy či na toaletu. Vždy je lepšie, ak poprosíte o pomoc, keď sa necítite vo svojej koži. Zdravotnícky personál je tam na to, nemajte obavy.
Prvé dojčenie
Možno už pár hodín po pôrode budete mať možnosť priložiť si dieťatko na prsník, aby sa pokúsilo prisať. Zdravotné sestry alebo laktačné poradkyne vás navedú, ako máte správne držať dieťa pri dojčení a na čo máte dávať pozor. Nie je to žiadna kvantová fyzika a platí, že aj keď začiatky bývajú ťažké, prax z vás spraví super maminu.