Je nastrihnutie hrádze pri pôrode potrebné?

Obrázok od Engin Akyurt z Pixabay

Čoraz viac rodičiek chce priviesť svoje dieťa na svet prirodzenou cestou bez zásahu lekárov. V online priestore prebieha k tomu mnoho diskusií, ktoré zahŕňajú vraj aj často nepotrebné nastrihnutie hrádze. Dá sa zaobísť aj bez toho?

Strach pred traumou

Jeden fenomén sa diskusiám, týkajúcich sa pôrodov, musí priznať. Ak ich čítajú budúce mamičky, už po chvíli môžu zneistieť, pretože sú varované pred bolesťou, traumou a bezmocnosťou. Či príspevok, to príbeh a poväčšine nie pozitívny. Namiesto toho, aby sa ženy medzi sebou podporovali to vyzerá tak, že sa ženy skôr varujú pred zlou skúsenosťou. Tá sa však môže stať, no ani nemusí. Paradoxom je, že v zásade nezáleží na tom, či je reč o prirodzenom pôrode alebo o pôrode sekciou, pretože v každej téme sa nájdu negatívne skúsenosti žien, ktoré môžu v prvorodičke právom vyvolať zbytočný strach.

Strihať či nestrihať?

Nedávno sa na sociálnych sieťach objavil blog / článok, kde jedna mamička popísala svoju veľmi zlú skúsenosť z pôrodu, ktorú umocnila informáciou, že jej nastrihli hrádzu proti jej vôli. Samozrejme nezabudla podotknúť, že porodila pomerme priemerné dieťa (čo sa hmotnosti týka), a tak nerozumela rozhodnutiu lekárov. Podľa jej slov sa jej nikto nič nespýtal, nemala právo voľby a celkovo ohodnotila prístup lekárov aj sestričiek za veľmi neprofesionálny. Ako sa dalo čakať, článok rozpútal divokú diskusiu, do ktorej sa zapojila aj jedna nemenovaná lekárka-pôrodníčka, ktorá sa svojmu povolaniu venuje už 10 rokov. Snažila sa mamičkám vysvetliť postoj lekárov, pričom vychádzala zo svojich skúseností a znalostí: „Nespochybňujem fakt, že ženy môžu zažiť traumu pri pôrode a takisto viem, že nie všetci moji kolegovia sa vedia správať tak, ako rodičky očakávajú. Reagujem však preto, lebo článok vyznieva ako z hororu. Ako sa má cítiť tehotná žena čítajúc toto? Určite sa treba ozvať, ak máme pocit, že s nami zle zaobchádzajú, sama v tom ženy podporujem. No tento článok opisuje nastrihnutie ako zastaralú a zlú praktiku, čo určite nie je.“ Ako ďalej dodáva, nastrihnutie by sa malo aplikovať v istých prípadoch, kedy je to nevyhnutné, teda restriktívne a nie selektívne. „Sama som ako 25-ročná začínajúca lekárka prednášala o restriktívnom použití epiziotomie na celoslovenskom gynekologickom kongrese a je mylné myslieť si, že len po takomto zásahu má mnoho žien problémy so zhojením rany. Nepríjemné následky z poranenia hrádze môžu totiž nastať aj po klasickej ruptúre, teda svojvoľnom pretrhnutí.“  Vysvetlené to bolo teda dostatočne a je na mieste veriť lekárovi, že rozhodne za budúcu mamičku v jej prospech a zdravie oboch – jej aj dieťatka.

Každý pôrod je jedinečný

Zovšeobecňovať pôrody nie je šťastné riešenie, pretože každý je iný a svojím spôsobom jedinečný. Netreba podliehať panike a v každom prípade je si potrebné zachovať zdravý rozum a reagovať v danej situácii podľa okolností. Otvorená komunikácia počas pôrodu s lekárom a ďalším zdravotníckym personálom je základom toho, aby prebehol k vzájomnej spokojnosti. Majte na mysli, že kto sa pýta, ten sa dozvie a kto sa ozve, toho je potrebné vypočuť.