Príbeh statočného Andrejka

Andrejko prišiel na svet skôr, ako bol predpokladaný termín, ktorý mala jeho mamička poznačený v tehotenskej knižke. Vážil iba necelých 1 700 g, ale už vtedy bol veľký bojovník a s pomocou svojich najbližších prekonal neľahký začiatok. Neúnavné úsilie starostlivej mamičky prinieslo svoje ovocie a rodina sa teší z milého komunikatívneho chlapčeka.

Andrejko vie vždy prekvapiť nejakou zvedavou otázkou a je vidieť, že intelektuálne zodpovedá svojmu veku. Má však detskú mozgovú obrnu a s jeho motorikou je to už od začiatku horšie. Napriek intenzívnej rehabilitácii sa mu nepodarilo loziť štvornožky, ani postaviť sa na nohy. Pohyb mu skrátka nešiel. Jeho situácia by bola bezvýchodisková, keby nemal šťastie, že súčasná veda je na takej úrovni, že dokáže pomôcť aj v náročných prípadoch, ako je jeho.

Andrejko bol v roku 2014 zaradený do klinickej štúdie na liečbu detskej mozgovej obrny, ktorá prebieha na Slovensku a jej zadávateľom je rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Banka pupočníkovej krvi už 18 rokov umožňuje rodičom na Slovensku uchovať kmeňové bunky z pupočníkovej krvi pre ich deti. Vďaka tomu majú deti s uchovanou pupočníkovou krvou v Cord Blood Centre ľahší prístup k liečbe.

Jedným z pacientov, ktorí už túto liečbu podstúpili je aj malý Andrejko. Pol roka po podaní pupočníkovej krvi kontrolné vyšetrenia ukázali pokrok. Začal sa presúvať po štyroch a snaží sa aj chodiť. Sám zíde z postele, vie si kľaknúť a jeho stabilita sa výrazne zlepšila. Andrejkova fyzioterapeutka zhodnotila jeho stav: „U Andreja nastali viditeľné pokroky. Pol roka po podaní pupočníkovej krvi sa jeho stabilita zlepšila natoľko, že dokáže sedieť bez opierania sa o ruky a zároveň sa hrá. Lepšie manipuluje s menšími predmetmi. S oporou sa snaží postaviť, zvláda stáť a snaží sa o chôdzu. Zlepšila sa artikulácia
a aj reč je zrozumiteľnejšia.”

Andrej 2

Andrejkovi rodičia sa rozhodli využiť počas pôrodu jedinečnú možnosť uchovať vzácne kmeňové bunky nachádzajúce sa v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka aj placenty. Ich odber je bezbolestný a bezpečný pre bábätko i mamičku. Tieto bunky nie sú zaťažené ochorením, liečbou či procesom starnutia – v takejto kvalite sú k dispozícii iba raz, práve pri narodení dieťaťa. Andrejkova mamička vie, že urobili dobré rozhodnutie: „Nie sme ešte vo fi nále, ale pokroky sú úžasné. Podané bunky spolu s rehabilitáciami ho neskutočne posúvajú dopredu a veríme, že náš Andrejko sa čoskoro postaví na nohy. Držíme aj ostatným palce a ďakujeme Cord Blood Centru, že inicioval pre deti na Slovensku túto štúdiu,“ povedala.

Odber kmeňových buniek, ktoré sú využiteľné počas celého života sa môže urobiť v každej pôrodnici. Tam je už všetko potrebné pripravené a budúca mamička si so sebou nemusí priniesť nič navyše. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dokážu obnoviť krvotvorbu a dnes sa využívajú na liečbu niekoľko desiatok ochorení, najmä onkologických a hematologických počas celého života. V posledných rokoch sa novorodenecké kmeňové bunky využívajú v rámci klinických štúdií aj pri liečbe pacientov s neurologickými poškodeniami – u detí aj dospelých.

Prečítajte si tiež:

Kmeňové bunky sú budúcnosť

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Jana Koziaková

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] archív CBC