Aj vás znepokojujú neduhy za volantom? Nepozornosť zabíja

O tom, či sú lepšími vodičmi muži, alebo ženy sa vedú diskusie od nepamäti. Tieto úvahy sú vraj také staré ako sám vynález automobilu. Jedno však máme všetci spoločné - NEPOZORNOSŤ ako najväčší neduh za volantom. Je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

Telefonovanie zabíja

To, že pri manipulácii s telefónom počas jazdy klesá pozornosť vodiča a ľahšie dochádza k dopravnej nehode znamená, že nebezpečenstvu vystavuje aj všetkých ostatných účastníkov premávky. Nič nie je také dôležité, ako náš život. Je alarmujúce, aký rozšírený je tento neduh medzi vodičmi. Všimnite si to a začnite od seba. Prestaňte s telefonovaním za volantom! Nepozornosť zabíja.

[pull_quote_center]Pri manipulácii s telefónom počas jazdy klesá pozornosť vodiča a ľahšie dochádza k dopravnej nehode. Je alarmujúce, aký rozšírený je tento neduh medzi vodičmi.[/pull_quote_center]

Spánok a mikrospánok

Unavený vodič je rovnako nebezpečný ako vodič pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. A práve na cestách za oddychom sme ochotní šoférovať bez prestávky stovky kilometrov. Únava a monotónna cesta otupujú naše vnímanie, až prichádza mikrospánok. Pred dlhou cestou sa dobre vyspite, počas jazdy si doprajte prestávky, najlepšie je sa striedať s iným vodičom. Biorytmus neoklamete. Nevydávajte sa na cestu na noc. Nepodliehajte ilúzii, že vás vzpružia energetické nápoje. Obsahujú veľa cukru, čím sa jeho hladina v krvi na chvíľu zvýši, no potom prudko klesne.

shutterstock_158928209

[pull_quote_center]Unavený vodič je rovnako nebezpečný ako vodič pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Nepodliehajte ilúzii, že vás vzpružia energetické nápoje.[/pull_quote_center]

Obed na kolesách

… alebo na kolenách. Rýchle občerstvenie, ktoré si dnes môžu kúpiť vodiči bez toho, aby vôbec vystúpili zo svojho auta, spôsobilo, že jedenie a pitie počas jazdy je bežnou realitou. Fľaša medzi stehnami a v ruke veľká žemľa – takto uháňame po cestách, krátime si čakanie v dopravnej zápche. Konzumácia jedla a nápojov počas jazdy je však podľa istého výskumu nebezpečnejšia ako telefonovanie, pretože znižuje rýchlosť reakcií vodiča. A to nehovoríme o tom, čo na takéto jedenie v strese hovoria odborníci na zdravú životosprávu.

[pull_quote_center]Konzumácia jedla a nápojov počas jazdy je podľa istého výskumu nebezpečnejšia ako telefonovanie, pretože znižuje rýchlosť reakcií vodiča.[/pull_quote_center]

Zbaviť sa neduhov znamená začať od seba. Chce to sebadisciplínu a ohľaduplnosť voči ostatným, ktorá nám tak veľmi chýba, nielen na cestách. Aké neduhy za volantom znepokojujú vás? Máte nápady na ich odstránenie? Napíšte nám.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Oľga Belešová