Najčastejšie ochorenie „intímneho charakteru“

Podľa prieskumu z oblasti ženského zdravia má až 70 % žien každý rok problémy intímneho charakteru. Ak by sa vás niekto opýtal, aké je najčastejšie ochorenie, s ktorým ženy navštevujú gynekologické ambulancie, čo by ste odpovedali? Kvasinková infekcia, zápal, výtok, svrbenie? Nepríjemné veci, o ktorých ženy nerady hovoria. Ako uvádza doktorka Zuzana Petrovičová: „Najčastejším ochorením, s ktorým sa stretávam v gynekologickej ambulancii, je bakteriálna vaginóza. Je najčastejšou príčinou vaginálneho výtoku u fertilných žien a jej výskyt je 2-krát častejší ako kvasinková infekcia.“

ochorenie „intímneho charakteru“
ochorenie „intímneho charakteru“

Charakteristickým znakom bakteriálnej vaginózy je silný vodnatý, sivobiely výtok, ktorý páchne po rybách. Rôzne fázy menštruačného cyklu, sexuálna aktivita, používanie pošvových výplachov, znížená imunita, užívanie antibiotík, návšteva plavární, wellnes – to sú faktory, ktoré môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pošvového prostredia. Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Laktobacily chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Nízke pošvové pH (3,8–4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov, narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu až vymiznutie laktobacilov sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby BV sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu BV 15–30 %, do 90 dní 70 % a do roka 80 %. A navyše, antibiotiká majú časté nežiaduce účinky ako nevoľnosť, vracanie či pocit kovovej chuti v ústach.

Kľúčovým krokom v liečbe bakteriálnej vaginózy je úprava laktobacilárnej flóry. Avšak ako na to? Probiotiká určené na črevné zdravie určite nebudú účinné na obnovu zdravého pošvového prostredia.

Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. Lactofeel obsahuje dve látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve a sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy, a to – kyselinu mliečnu a glykogén. Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej, a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Glykogén podporuje tento ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej, ktoré sa potom rýchlo množia. Zmierňuje a odstraňuje nepríjemnosti a problémy, ktoré spôsobuje bakteriálna vaginóza. Možno ho používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú, či už v súvislosti s užívaním antibiotík, vyčerpaním, stresom, alebo v dôsledku zníženej imunity. Keďže vaginálny gél Lactofeel napodobňuje prirodzené obranné mechanizmy v pošve, je jemný i bezpečný a môže sa užívať počas tehotenstva aj dojčenia.