Antikoncepcia – Moje otázky a moje rozhodnutie

Pre každú ženu existuje vhodná metóda antikoncepcie. Dôležité je vybrať ju presne podľa potreby a priania ženy.

Pre každú ženu existuje vhodná metóda antikoncepcie. Dôležité je vybrať ju presne podľa potreby a priania ženy. Kedy asi plánujete mať deti? Ste zábudlivá? Fajčíte? Možno vás to prekvapí, ale aj s takýmito otázkami sa môžete stretnúť v gynekologickej ordinácii, keď sa prídete poradiť o vhodnej antikoncepcii. Antikoncepčných metód existuje celý rad, a tak nie je vždy jednoduché sa medzi nimi rozhodnúť. Vďaka individuálnemu prístupu však možno nájsť vhodnú antikoncepciu pre každú ženu v akomkoľvek životnom období, ktorá jej bude plne vyhovovať.

ČAS A INFORMÁCIE SÚ ZÁKLAD

Aby žena bola skutočne spokojná so svojou voľbou antikoncepcie, treba venovať dostatok času jej výberu a súčasne mať dostatok informácií o rôznych antikoncepčných metódach. Tie ženy, ktoré sú dobre informované, hodnotia svoje rozhodnutie pozitívne, pretože cítia, že si o svojom tele mohli rozhodovať samy. Aj preto je dôležité, aby zvolená antikoncepcia spĺňala individuálne potreby ženy a rešpektovala jej predstavy o živote.

OTVORENÝ ROZHOVOR O VŠETKOM

Nevyhnutnou súčasťou informovaného rozhodnutia o voľbe antikoncepcie je otvorený rozhovor s ošetrujúcim gynekológom. Pokiaľ máte k svojmu lekárovi dôveru, môžete s ním hovoriť aj o intímnych záležitostiach bez hanby. V rozhovore je dobré s lekárom hovoriť tiež o svojom sexuálnom živote, predstavách o materstve, vrátane toho, kedy by ste sa a či vôbec chceli stať matkou, prípadne či uvažujete o ďalšom dieťati. Pre lekára sú užitočné aj informácie o vašom životnom štýle, napríklad či máte pravidelný denný rytmus alebo je väčšina vašich dní veľmi hektických, a tak si neviete predstaviť užívať tabletku vždy v rovnakú hodinu. To všetko môže ovplyvniť voľbu vhodnej antikoncepcie.

shutterstock_143590510

RIZIKOVÉ FAKTORY OZNÁMTE

Váš lekár by mal byť informovaný o všetkých zdravotných problémoch, ktoré vás trápia, vrátane tých, ktoré sama považujete za malicherné. Je dôležité, aby váš gynekológ vedel, či užívate nejaké lieky, a to vrátane voľne predajných prípravkov. Zatajovať by ste mu nemali ani to, že fajčíte. Čím viac informácií má
gynekológ o vašom zdravotnom stave, tým lepšie je schopný vám poradiť. Rizikové faktory sú napríklad obezita (BMI ≥ 30), fajčenie, hypertenzia, diabetes s poruchou ciev, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými sú tiež ženy, ktoré trpia epilepsiou, migrénami či poruchami pečeňových funkcií, napr. v dôsledku nedávno prekonanej hepatitídy alebo mononukleózy. Rizikovým pacientkam by nasadenie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (obsahuje dve zložky: estrogén a gestagén) mohlo zvýšiť riziko vzniku tromboembolickej choroby, zhoršiť stav ochorenia, alebo znížiť účinok hormonálnej antikoncepcie vplyvom užívaných liekov.

NEVERTE MÝTOM

Návšteva gynekologickej ordinácie je ideálnou príležitosťou, aby ste sa porozprávali o všetkých obavách, ktoré máte spojené s antikoncepciou. Váš lekár je ten, kto by vám mal odpovedať na všetky otázky o antikoncepcii. Ako odborník s mnohými skúsenosťami s rôznymi metódami antikoncepcie je schopný podať objektívne a neskreslené informácie. Naopak, rôzne internetové fóra sú plné neoverených správ, ktoré môžu pôsobiť vierohodne a tak im mnoho žien podlieha, bez toho, aby si v gynekologickej ambulancii overili, čo si prečítali. Tieto mýty im potom komplikujú rozhodnutie o vhodnej antikoncepcii.

PREČÍTAJTE SI NA ODBORNÝCH WEBOCH

Dobrým zdrojom kvalitných informácií sú internetové stránky, napríklad www.antikoncepcia.com, ktoré obsahujú aktuálne údaje napomáhajúce mladým ľuďom diskutovať so svojimi lekármi o voľbe vhodnej formy antikoncepcie pre seba aj partnera. Na internetových stránkach tiež možno nájsť rôzne bizarné, ale aj uveriteľné mýty, vrátane ich logického vysvetlenia.

NEBOJTE SA SPÝTAŤ

Pýtajte sa vždy, keď niečomu nerozumiete alebo vám nie je jasné, čo vám lekár hovorí. Je veľmi dôležité, aby ste správne všetko chápali, ide o vaše zdravie.

[pull_quote_center]• Aké možnosti antikoncepcie u mňa prichádzajú do úvahy?
• Existuje nejaká ďalšia alternatíva?
• Aké sú výhody a nevýhody vami navrhovanej metódy?
• A čo ďalej? Vyšetrenie, kontrola, termín ďalšej návštevy,…?[/pull_quote_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Jana Mihalovičová