Festivalu peknej hudby aj s mimoriadnym hviezdnym koncertom

16. ročník Festivalu peknej hudby, ktorý sa začne vo štvrtok 23. júla v Banskej Štiavnici a potrvá do nedele 26. júla, ponúkne opäť návštevníkom pestrú hudobnú dramaturgiu.

Foto: L.Lužina

Festival otvorí klavírny recitál popredného slovenského sólistu, generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Lapšanského. V piatok podvečer o 17tej hodine na Starom zámku sa uskutoční vernisáž výstavy, ktorá je takpovediac bránou do festivalu, kde sa výtvarné umenie snúbi s hudobným. Tento ročník je zaujímavý tým, že budú vystavené diela slovenského skladateľa Tadeáša Salva, ktorý je takpovediac „headlinerom“ festivalu. Zanechal po sebe úctyhodnú zbierku grafík a obrazov. Pri ich prezentácii  zaznie novodobá premiéra Salvovej skladby zo 70-tych rokov v atraktívnej interpretačnej zostave s Jánom Berkym Mrenicom. V rámci Večera s Tadeášom Salvom o 20.00 h v kostole Sv. Kataríny už zaznie v podaní Cappelly Istropolitany a sólistov Milana Paľu, Eugena Procháca, Nory Skuta a ďalších prierez Salvovej orchestrálnej, komornej i folklórnej tvorby.

Hudba klasicizmu v podaní dobových basetových rohov zase konvenuje priestorom barokovej kaplnky kaštieľa vo Sv. Antone, kde sa v sobotu 25.7. o 11.00 h  predstaví súbor Lotz trio.

Rovnako v sobotu tentokrát v kaviarni Divná pani o 15tej prednesie básnik a spisovateľ Marián Hatala úryvky zo scenára mládežníckej hry Tadeáša Salvu „Nuž tak“.
Svetová jazzová kontrabasová veličina Miroslav Vitouš príde opäť do Štiavnice s dvoma súbormi – Polajkou a Nikolaj Nikitin Ensemble. Dvojalbum Tales from my Diary, nahrané v roku 2014 odznie po prvýkrát LIVE v Lapidáriu Starého zámku v sobotu o 20.00
Prvú časť festivalu ukončí promenádny koncert o 11.00 h v Sklených Tepliciach, kde sa s džezovými úpravami klasikov predstaví Nothing but Swing Trio.
Zdroj: Inside Out America
Zdroj: Inside Out America

Festivalovou čerešničkou bude mimoriadny koncert v sobotu 1. augusta, kedy v rámci európskeho turné vystúpi iba v Banskej Štiavnici ako hosť maďarskej fusion formácie skupiny DJABE gitarista bývalej skupiny GENESIS Steve Hackett.

Prečítajte si tiež: Jazz sa vám dostane pod kožu