Kedy tam už budeme? #3

Deťmi obľúbená, rodičmi nenávidená. Veta, ktorú podľa skúsených matiek – výletníčok môžete počas jednej cesty do Chorvátska doslovne počuť aj 200-krát. Keďže čas dovoleniek sa opäť blíži, pripravili sme pre vás výber tých najznámejších aj menej známych hier, ktorými si skrátite dlhé cestovanie autom.

Posledné pokračovanie článku o tom, ako deťom skrátiť dlhé chvíle v aute. Dúfame, že naše tipy budú účinné a cesta bude vždy plná zábavy.

Záhadné písanie

Táto hra je určená pre dvoch hráčov. Jeden nastaví dlaň a druhý mu naň pomaly po písmenkách píše nejaké slovo. Úlohou je správne uhádnuť celé slovo, čím hráč získava bod. Pri uhádnutí aj neúhadnutí sa hráči vymieňajú.  Hrá sa do 10, alebo kým to deti baví. Namiesto dlane sa môže ako podložka na písanie použiť aj chrbát.

Virtuálna schovávačka

Deti milujú schovávačku, ale čo tak zahrať sa tú virtuálnu? Základom je, aby si jeden hráč vymyslel miesto u vás doma (ako napríklad pod posteľou v spálni alebo v práčke) a ostatní hádajú, kam sa “schoval”. Pri veľmi kreatívnych deťoch je vhodné vopred stanoviť, že sa nemôžu schovávať do stien, vodovodných trubiek či balíčka ryže. Áno, aj o tom sme počuli.

Audiokniha

Ak máte radi príbehy, či už krátke alebo dlhé, a máte v aute dieťa, ktoré zvláda čítanie aj počas cesty, zahrajte sa na audioknihu. Zaslúžilé matky na spoločné čítanie v aute prisahajú. Vopred vyberte dostatok zaujímavých príbehov, striedajte sa, meňte hlasy. Na Dalmácii viete byť z Bratislavy sa desať prečítaných poviedok.

Počítanie kráv

Populárna autohra pochádza zo Spojených štátov a môžete ju prispôsobiť aj na vaše cestovné prostredie. Jedno dieťa vlastní jedno okno a výhľad z neho, druhé dieťa pravé okno. Úlohou je počítať kravy, ktoré stretne pri ceste, na svojej strane. Za každú kravu získava dieťa jeden bod, preto je najmä pri väčších stádach dôležité rýchle počítanie. Hráč stráca všetky body, ak je na jeho strane cintorín a jeho protihráč zakričí: “Tvoje kravy sú na cintoríne.” Extra body získavajú hráči napríklad za kozy (2 b), ovce (4 b), bieleho koňa (10 b) alebo napríklad vysoký komín (20 b).

Kedy ubehol kilometer

Ide o hru na odhad, pri ktorej všetci hráči hádajú, kedy ste prešli kilometer. Prvý prejdený kilometer naznačí šofér, aby mali hráči približnú predstavu. Potom zakričí “štart” a deti sa snažia trafiť, kedy ste presne prešli 1000-metrové vzdialenosti. Dôležitá je teda súčinnosť vodiča počas celej hry. Bod získava ten hráč, ktorý bol so svojím odhadom “teraz” najbližšie ku skutočne prejdenému kilometru. Sami uvidíte, že najprv je odhad hráčov veľmi nepresný a postupne sa zlepšuje. Ako motiváciu ku každému kolu si s partnerom povedzte – zahráme si ju 120-krát na diaľnici a sme o hodinku bližšie k cieľu.

Odhad času

Jeden hráč v tejto hre sleduje hodinky a ostatní hráči sa snažia uhádnuť, kedy od daného signálu uplynulo päť minút. Stopovač tiež zapisuje priebežné odhady a po poslednom určenom odhade určuje víťaza. Bonus pre vás: pri tejto hre bývajú hráči dlhšie ticho.

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek hru, upravíte ju podľa svojich potrieb či prispôsobíte vašim deťom, želáme vám pri cestovaní do vysnívanej destinácie veľa zábavy. Dlhá cesta vám konečne poskytne priestor, kde môžete opäť o čosi lepšie spoznať vaše milované deti (a vážiť si, že Chorváti postavili diaľnicu).

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Linda Vodislavská

 

Prečítajte si tiež: Kedy tam už budeme? #1
Prečítajte si tiež: Kedy tam už budeme? #2