Psychická únava, fyzické vyčerpanie, hormonálne a fyziologické zmeny, nová sociálna rola, strach z otehotnenia… Dôvodov, ktoré u žien po pôrode vedú k zníženej sexuálnej túžbe, je viacero. U väčšiny z nich sa intímny život postupne vráti do normálu, u niektorých však pôrod a materstvo natrvalo naštartujú iný postoj k sexu. Všeobecne však platí, že pre ženy, ktoré po pôrode prejavujú len minimálny alebo žiadny záujem o sex, nebol dôležitý ani pred otehotnením. Aj keď sa prvý pohlavný styk po pôrode z hygienických a zdravotných hľadísk odporúča až po šiestich týždňoch, nechuť partnerky na milovanie patrí k najčastejším sexuálnym problémom po pôrode.
[pull_quote_center]Henrieta: Hoci som mala obidva pôrody ľahké a rýchle, oba ma sexuálne ´vypli´. Po prvom dieťati na pol roka, pri druhom na päť mesiacov. Deti ma napĺňajú tak, že mi stačí sa s manželom len rozprávať. Náš sexuálny život je striedmejší, pretože z našich dievčat bývame obaja unavení. Mám šťastie, že sme obaja naladení na rovnakú strunu…[/pull_quote_center]
„Je to téma, o ktorej ľudia neradi diskutujú na verejnosi, ale aj téma, o ktorej s a nedokážu porozprávať medzi sebou otvorene ani partneri, čo prináša do ich života množstvo problémov,“hovorí pôrodná asistentka PhDr. Janka Hrabčáková. Aj preto bývajú súčasťou jej kurzov psychofyzickej prípravy na pôrod témy šestonedelia a budúceho intímneho života partnerov. „Je dobré, ak o týchto témach vedia dopredu, a po narodení dieťaťa sa necítia správaním partnera zaskočení a vedia sa aj o háklivých problémoch otvorenejšie porozprávať.“
Nezabúdajte na seba…
Čas po pôrode nemusí patriť len dieťaťu. Usilujte sa nájsť si aj chvíle na odpočinok, na čas, ktorý môžete venovať sama sebe.
Šesťtýždňová sexuálna abstinencia je dôležitá…
Šestonedelie je dôležité nielen pre nadväzovanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom, ale aj preto, že po náročnom pôrode sa organizmus ženy regeneruje. V tomto čase je telo náchylné na infekcie, a preto je dôležité zdržať sa pohlavného styku. Menšie či väčšie popôrodné poranenia sa môžu ľahko infi kovať. „Za obdobie šiestich týždňov sa maternica „zavinie“ do pôvodnej polohy a dohoja sa popôrodné zranenia.“
[pull_quote_center]Soňa: Som tretí mesiac po pôrode a na sex vôbec nemám chuť. Manžel na mňa nalieha, veľa sa kvôli tomu hádame, pretože nerozumie, že som unavená a vyčerpaná a sex je to posledné, na čo myslím, keď si večer líham do postele.[/pull_quote_center]
Malé triky v praxi…
Na posilňovanie svalov panvového dna odporúčajú odborníci pravidelné cvičenie Kegelových cvikov. Okrem iných indikácií (napr. predchádzanie inkontinencie) podporujú hojenie vo vnútri pošvy po pôrode a pomáhajú riešiť problémy v sexuálnom živote.
Nechuť žien k intímnemu životu po pôrode je zväčša len prechodná záležitosť a podľa skúseností odborníkov začínajú sexuálne žiť v priemere po ôsmich týždňoch po pôrode. „Dvojmesačná sexuálna abstinencia po pôrode je normálna. Ak trvá dlhšie, treba sa zamýšľať nad jej príčinami. V prvom rade treba brať do úvahy vyčerpanosť ženy, spôsobenú starostlivosťou o dieťa,“ tvrdí pôrodná asistentka PhDr. Janka Hrabčáková. Príčinou však môže byť aj jej celkové naladenie a nová sociálna rola matky. Jednoducho zmenené priority života.“
Zníženie sexuálnej túžby ženy v období dojčenia je však aj fyziologickým procesom. „Pri dojčení sa vylučujú hormóny prolaktín a oxytocín, ktoré znižujú u žien „chuť na sex“.
Strach z otehotnenia
Medzi ďalšie príčiny odmietania sexuálneho života patrí strach z neplánovaného otehotnenia. Odborníci zdôrazňujú, že dojčenie nie je antikoncepcia. „To, že žena nemá počas dojčenia menštruáciu, neznamená, že neovuluje. Naopak ovulácia je skrytá, takže pokiaľ nepoužíva antikoncepciu, je oveľa ťažšie sexuálny styk regulovať.“ Z tohto dôvodu môžu podľa skúseností odborníčky odmietať sexuálny styk aj partneri. „Často sa problémy objavujú aj na strane mužov, ktorí sa obávajú, aby partnerka neotehotnela, alebo aby jej nespôsobili bolesť.“
V prípade, ak sa sexuálny život po narodení dieťaťa nevracia do normálu, odborníci radia pokúsiť sa porozprávať o svojich pocitoch, obavách a strachoch a po vzájomnej dohode sa pokúsiť o intímny styk, ktorý ale nemusí kopírovať sexuálne praktiky pred narodením dieťaťa. Sexualita je veľmi citlivá a zraniteľná oblasť, preto by malo obnovenie sexuálneho života prebiehať trpezlivo a bez donucovania. V prvých týždňoch po šestonedelí môžu pri nežnom prístupe partnera nahradiť pohlavný styk aj nekoitálne techniky ako bozkávanie, hladenie, nežná stimulácia citlivých miest. Intimita medzi dvomi partnermi nie je len aktom vášnivého sexuálneho spojenia, ale znamená aj rozhovory, láskania a dlhé predohry. „Obaja partneri musia cítiť, že nejde len o prejav telesnosti, ale vzájomnej lásky a pre ženu je dôležité poznanie, že muž ju miluje nielen preto, že mu porodila dieťa, ale aj preto, že je jeho žena,“ uzatvára tému PhDr. Janka Hrabčáková.
[pull_quote_center]Zuzana: Zatiaľ to riešim len so svojím manželom, ktorý je, našťastie, chápavý, milý a trpezlivý… Lenže viem, že aj jeho trpezlivosť má hranice, takže ma zrejme čaká cesta k odborníkovi…[/pull_quote_center]
Sexuálna inteligencia
„Súčasťou sexuálnej inteligencie sú úprimné rozhovory medzi partnermi o ich vlastnom sexuálnom živote,
sexuálnych túžbach a fantáziach, ale aj o problémoch intímneho života.“ S. Condrad a M. Milburn: Sexuálna inteligencia
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Tatiana Kováčová