Pýtame sa za vášho psíka a mačičku

Viete aké nástrahy na vášho miláčika striehnu najmä v lete a čo robiť, aby ste mu spríjemnili život? Ak budete dodržiavať správne postupy, každé leto bude pre vás, aj vášho domáceho miláčika tým najkrajším obdobím, tvrdia zverolekári. MVDr. Branislavovi Bajužíkovi z Veterinárnej kliniky v Žiline sme položili 10 najčastejších otázok a omylov o vonkajších parazitoch.

1. „To sú blchy psie, tie na človeka nejdú.“ <

Blcha patrí medzi druhovo špecifi cké parazity, ktoré preferujú psiu alebo mačaciu kožu. Ale v momente, keď potrebujú potravu (krv), napadnú aj človeka. Tým, že psy a mačky chránime prípravkami proti týmto parazitom, chránime tak aj svoje zdravie.

2. „Psa alebo mačku stačí chrániť proti parazitom iba počas sezóny. KLiešte a blchy predsa cez zimu žiadne nebezpečenstvo pre zviera nepredstavujú.”

Nie je to tak, napr. v prípade bĺch je riziko celoročné. Na zvieratách nachádzame väčšinou iba dospelé blchy, tie však produkujú vajíčka, ktoré zo zvieraťa padajú všade tam, kde sa pohybuje. Môžu sa tak zachytiť doma na koberci, v aute, na sedačke, posteli… Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá sa živí trusom dospelých bĺch, následne sa zakuklí. Kukla môže prežívať aj viac ako 100 dní. Preto hovoríme o celoročnom nebezpečenstve nákazy. Zároveň ani kliešte nie sú už iba výhradne sezónnou záležitosťou. Výskyt kliešťov v rámci ročných období sa naopak predlžuje. Dôvodom je neustále zvyšovanie zimných teplôt a súčasne narastajúca tolerancia kliešťov k nižším teplotám.

3. „Psa alebo mačku sme jednorazovo odblšili, a teda nie sú potrebné ďalšie opatrenia k prevencii pred blchami.“

Je to jeden z veľmi častých chybných názorov. V momente, kedy psa či mačku jednorazovo odblšíme, zbavujeme sa parazitov len na obmedzený čas. V priebehu ďalších týždňov a mesiacov prichádza totiž v okolitom prostredí k liahnutiu vývojových štádií bĺch. V priebehu niekoľkých týždňov je tak zviera opäť zablšenéa spolu s ním môže byť zamorený napríklad aj náš domov. Z tohoto dôvodu je nutná kontinuálna starostlivosť a prevencia pred blchami. Je nevyhnutná pravidelná aplikácia antiparazitných prípravkov. Pri spot-on prípravkoch (pipeta) musí byť aplikácia vykonávaná opakovane v mesačných intervaloch. Obojky chránia zvieratá počas mnohých mesiacov (napr. niektoré obojky účinkujú až 7 alebo 8 mesiacov).

4. „Môžem použiť na psa a mačku rovnaké antiparazitikum? Prípravok bude pôsobiť na rovnaké parazity; keď účinkuje na psovi, tak by mal fungovať aj na mačku.“ 

Nie vždy je to tak. Musíme si dávať veľký pozor na to, o aký prípravok ide. Existujú totiž antiparazitné prípravky, ktoré sú určené len pre psy a pre mačky môžu byť toxické. Zároveň sú vyrábané prípravky, ktoré pomôžu zbaviť sa parazitov ako psovi, tak aj mačke.

5. „Pokiaľ na psovi alebo mačke chovateľ nevidí blchy, nemôžu byť tieto parazity ani v domácnosti.“

Bohužiaľ to tak nie je. V momente, keď odblšíme domáceho miláčika, nemusíme sa zbaviť bĺch komplexne. Odblšenie je nutné vnímať v oveľa širšom kontexte. Väčšina vývojových štádií bĺch (95 %) sa totiž nachádza v  okolí, v ktorom sa zviera pohybuje. Na samotnom zvierati sú viditeľné iba dospelé blchy. Ostatné vývojové štádiá bĺch sa môžu nachádzať kdekoľvek, kde sa zviera pohybuje. Je preto dôležité používať prípravky, ktoré pomáhajú redukovať vývojové štádiá aj vo vonkajšom prostredí. Je tiež nevyhnutné dôkladne povysávať a vytrieť podlahy, vyčistiť pelech domáceho miláčika, ale taktiež pohovku, na ktorej s nami pes alebo mačka ležia. To sú totiž ideálne miesta na zachytenie sa bĺch v ich vývojových štádiách, z ktorých sa neskôr vyvinú dospelé blchy.

6. „Aby sme ochránili domáceho miláčika pred kliešťami, stačí použiť antiparazitikum počas hlavnej kliešťovej sezóny.“

Toto je najčastejšia chyba, ktorej sa majitelia domácich miláčikov dopúšťajú. Nedostatočná frekvencia používania prípravkov napr. v aplikačnej forme spot-on (pipeta) znamená zníženú ochranu zvieraťa pred parazitmi. Aplikácia musí prebiehať pravidelne, pri spot-on prípravkoch je dĺžka ochranného účinku väčšinou 4 týždne. Chovateľ by mal teda opakovať aplikáciu pravidelne raz za mesiac. Kliešte prestali byť sezónnou záležitosťou a s nimi spojené riziká nás ohrozujú v oveľa dlhšom časovom období. Všetko je spôsobené vyššími teplotami v priebehu zimného obdobia a zároveň schopnosťou kliešťov prispôsobiť sa počasiu.

shutterstock_2001485151

7. „Prípravky proti vonkajším parazitom stačí použiť, keď sa objavia prvé kliešte. Dovtedy nie je nutné psa alebo mačku chrániť.“ 

Naopak. Ak použijeme prípravky až potom, ako sa kliešte objavili, zbytočne zvyšujeme riziko prenosu infekčných chorôb z týchto parazitov. Pravidelnou aplikáciou zabezpečíme zvieraťu priebežnú ochranu. Tak obmedzíme aj potrebu kliešte odstraňovať, pretože v prípade aplikácie prípravkov s repelentným účinkom dokonca nepríde ani k jeho zachyteniu.

8. „Našu mačku/psa nie je treba chrániť proti parazitom, máme ich iba doma a parazity tak zviera nemôžu ohroziť“

Aj psy a mačky, ktoré chováme vo svojich domovoch a stali sa neoddeliteľnou súčasťou našej rodiny, musíme chrániť proti parazitom. Vajíčka bĺch na svojom odeve môže priniesť aj samotný človek, ktorý chová doma zviera. Aj mačkám v domácnosti sa môže stať, že prehltnú napr. vajíčka červov. Tie môžu byť skryté v malom množstve hliny, ktorú si prinesieme domov na topánkach. Mačky veľmi rady olizujú rôzne predmety. Práve tie
môžu mať na sebe vajíčka parazitov. Preto je dôležité mačky a psy pravidelne ošetrovať proti vonkajším parazitom a taktiež ich odčervovať aspoň 1 x za 3 mesiace.

9. „Psy a mačky vďaka ich srsti netrápia komáre a bodavé muchy. Bodnutie komárom pritom nie je pre zviera nijako nebezpečné.“

Je pravda, že zvieratá sú chránené hustou srsťou, avšak ani tá ich celkom neochráni proti týmto nepríjemným parazitom. Aj keď komáre na prvý pohľad netrápia zvieratá až tak, ako ľudí, môžu byť prenášačmi nebezpečných infekčných ochorení, ako je srdcová červivosť alebo leishmanióza. V prípade leishmaniózy ide dokonca o nevyliečiteľnú chorobu prenosnú na človeka. Z tohto dôvodu je dôležité nepodceňovať ochranu zvierat, a tým zároveň chrániť aj zdravie človeka. Jednoduchým riešením je pravidelne aplikovať prípravky s dlhodobým repelentným účinkom.

10. „Vonkajšie parazity (blchy, kliešte a komáre) sú pre zvieratá iba nepríjemnými spoločníkmi, ale nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.”

Vonkajšie parazity môžu byť rovnako ako aj pre zviera potenciálne veľmi nebezpečné aj pre človeka a toto riziko by chovatelia nemali podceňovať. Medzi choroby, ktoré prenášajú kliešte, patrí napríklad lymská borelióza, kliešťová encefalitída a babezióza. Blchy môžu prenášať vývojové štádiá pásomnice a spôsobiť
alergiu na pohryzenie blchou. Komáre môžu preniesť podkožnú dirofi lariózu alebo srdcovú dirofi lariózu (tzv. srdcová červivosť).

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Magda Halušková