Čisté zuby sa nekazia #1

Hoci rodičia často vedome a trestuhodne strašia svoje deti lekárom, ba aj policajtom (že im pichne injekciu, že ich kamsi odvedie), občas vypestujú strach v deťoch aj nechtiac. "Nevieš si predstaviť, čo mi dnes robili u zubára!"

Nevinné posťažovanie si kamarátke, ktoré každé zvedavé dieťa zachytí, býva často spúšťačom neopodstatneného strachu zo zubárskeho kresla. „Strach a plač sú namieste, keď dieťa zúbok bolí. Keď je pokazený a citlivý na akýkoľvek podnet – jedlo, pitie, mechanický dotyk. Ale aj za tento stav sme zodpovední my, dospelí,“ hovorí diplomovaná dentálna hygienička Jaroslava Macejková, ktorá dodáva: „Treba bolesti predchádzať. Čisté zuby sa nekazia.“

Oblizovanie cumlíka zakázané!

Ak chcete začať so starostlivosťou o ústnu dutinu dieťaťa, musíte vlastne začať sami od seba. Správna životospráva, strava, pravidelné umývanie zubov, preventívna prehliadka u zubára raz do roka a ošetrenie u dentálnej hygieničky aspoň dva razy do roka sú základom pre zdravý chrup budúcej matky a následne pre vývoj zdravého chrupu dieťaťa. Nečistoty a baktérie, ktoré sa v ústach nahromadia z nesprávnej ústnej hygieny, sú neviditeľné. Do úst dieťaťa ich rodičia prenášajú často oblizovaním cumlíka (paradoxne v záujme ochrany dieťaťa pred baktériami) a oblizovaním lyžičky pri kŕmení. Žiaľ, robia to mnohí dospelí. Aj preto je dôležitá ústna hygiena rodičov. Navyše, ak si správne čistíte chrup a dbáte aj na dôkladné vyšetrenie a ošetrenie ďasien a zubov u dentálnej hygieničky, je takmer isté, že to raz naučíte aj svoje deti.

shutterstock_28933948

Keď narastie prvý zub

„Hneď, ako sa dieťaťu objaví prvý mliečny zúbok, mali by rodičia navštíviť stomatológa alebo dentálnu hygieničku. Nejde ešte o ošetrenie, ale o získanie informácií, ako sa o zúbky starať. Prvé zúbky treba totiž ihneď začať mechanicky čistiť,“ hovorí dentálna hygienička Jaroslava Macejková. Deťom, ktoré zaspávajú s prsníkom alebo fľašou, jednoducho stačí po dopití pretrieť plochu zúbkov v mieste dotyku s perami plátenou vreckovkou natiahnutou cez prst. Odstránime tak nežiadúce zvyšky mlieka, pretože rozkladajúca sa kyselina mliečna spôsobuje na sklovine eróziu, rozpad povrchovej časti zuba. „Alebo môžete dieťa naučiť napiť sa bezprostredne po dopití mlieka malého množstva čistej vody z fľašky s cumlíkom. Sací reflex pokračuje, dieťa si ešte párkrát potiahne a voda zvyšky mlieka zmyje,“ radí Jaroslava Macejková.

Najprv čistia rodičia

Už na prvom stretnutí s dentálnou hygieničkou sa rodič dozvie, že dieťa si musí postupne začať zvykať na zubnú kefku. Ak zuby nečistíme, začnú sa kaziť – najprv vznikne malá erózia na vonkajších plochách a žuvacích plôškach zúbkov, dochádza ku kazovým léziám, teda k rozpadu skloviny. „Dojčené deti nemajú medzi zúbkami zvyšky pevnej potravy, preto stačí zotierať povrch zúbkov. Rodič chytí mäkkú detskú zubnú kefku a bez použitia zubnej pasty ňou urobí pár stieravých pohybov po zúbkoch od ďasna smerom nadol, pár ťahov spredu a z vnútornej strany – ráno a večer. Aby si dieťa navyklo, že kefka patrí do úst. Čistenie prvých zúbkov je na rodičoch, pretože batoľatá ešte pohyby s kefkou nedokážu zvládnuť,“ vysvetľuje dentálna hygienička.

Prvá zubná kefka

Na čistenie prvých mliečnych zúbkov je vhodná súprava troch detských gumových zubných kefiek, z ktorých jedna má na konci jemné gumové pichliačiky, druhá vyzerá ako palička na med. Obe sú určené na hryzkanie a tým vlastne masírovanie ďasien, keď sa zúbky ešte len prerezávajú. Tretia má klasické mäkké vlákenka. „Nech je technika čistenia akákoľvek: cik-cak, vodorovná, alebo krúživá, základom čistenia zubov je netlačiť, len oprieť kefku na jednom mieste a robiť čo najkratšie pohyby, vibrovať. Nie ťahať cez päť zubov. Po očistení stačí vypláchnuť ústa čistou vodou a nepiť už žiadne sladené nápoje,“ upozorňuje Jaroslava Macejková. Mnohí si ešte zo školy pamätáme na fluorizáciu zubov, keď sme si zubnou kefkou nanášali na chrup slaný roztok ochraňujúci zubnú sklovinu. Dnes obsahujú potrebné množstvo fluoridov zubné pasty určené pre jednotlivé vekové skupiny.



shutterstock_206179516

Koľko máme zubov?

Mliečnych zubov máme dvadsať, na každej strane je ich päť. Keď vypadnú, nahradia ich trvalé zuby. Zuby rátame od jednotky (predné rezáky) smerom dozadu. Za trvalými päťkami vyrastajú trvalá šestka a trvalá sedmička (v mliečnom chrupe ich nemáme). Osmičky môžu narásť, ale nemusia. Trvalých zubov teda máme 28, alebo až 32. „Žiaľ, stále pretrvávajú zastarané názory, že zanedbať mliečne zuby nie až taká tragédia, veď aj tak vypadnú a narastú trvalé, a tie budú perfektné. Vôbec to tak nie je,“ varuje Jaroslava Macejková. Keď sú mliečne zuby pokazené, rozpadnuté, vzniká pod nimi hnisavý proces. Treba ich otvoriť, nechať hnis vytekať, deti opuchnú, bolí to, zuby treba predčasne vytrhnúť. Pritom mliečne zuby držia miesto svojim trvalým nástupcom.

Za poslednou mliečnou päťkou začne asi v šiestich rokoch rásť trvalý zub šestka. Vtedy treba podľa dentálnej hygieničky veľmi dobre čistiť posledné mliečne zuby štvorku a päťku, doťahovať kefkou až dozadu po ďasne, aby šestka nevyrástla hneď pokazená. Keď sa trvalá šestka prereže a v susedstve je ešte mliečna päťka, treba v bode ich kontaktu začať čistiť medzizubný priestor dentálnou nitkou natiahnutou na držiačiku, aby nevznikol medzizubný kaz.

Prečítajte si tiež:

Čisté zuby sa nekazia #2

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Oľga Belešová