Chorobopis bez diagnózy E66

Hamburger, pizza, zmrzlina a zákusok... Potom ešte sladký nápoj a malý papkáč sa po takomto kalorickom rozbehu postupne zaguľatí, skráti sa mu dych, začne sa ťažšie pohybovať a bude smutný z výsmechu kamarátov. Poviete si - katastrofický scenár, maľovanie čerta na stenu. Skutočnosť je však nemilosrdná a obézne deti nie sú ničím výnimočným. Nielen u nás. V Európe dnes trpí nadváhou asi 20% detskej populácie, najvyšší výskyt je v strednej a východnej časti kontinentu.

Ak sa niekto nazdáva, že ide iba o estetický problém, hlboko sa mýli. V dospelej populácii je obezita druhým najčastejším rizikovým faktorom predčasnej smrti a ak sa trend vývoja nezmení, vyšplhá sa dokonca na nelichotivú prvú priečku. Ďalším varovným signálom sú závažné komplikácie a pridružené poškodenia, ktoré má obezita na svedomí (cukrovka, ochorenia srdca, ciev, chrbtice, žlčníka, vysoký krvný tlak…). Odborníci varujú, že už ide o závažný problém, ktorý naozaj nemožno podceňovať. Navyše, u detí, ktoré  sú obézne, hrozí, že aj v dospelosti budú trpieť nadváhou, resp. obezitou, pričom chorobnosť obéznych ľudí je dvojnásobne vyššia ako ostatnej populácie, nehovoriac o invalidite a zníženej kvalite života.

[pull_quote_center]V Európe dnes trpí nadváhou asi 20 % detskej populácie, najvyšší výskyt je v strednej a východnej časti kontinentu.  [/pull_quote_center]

Svet tučnie

Čo je alarmujúce, obezita sa dnes stáva celosvetovou epidémiou. S vážnymi dopadmi na zdravie, na spoločnosť, na vývoj detí a v neposlednom rade aj na finančné náklady. V celoeurópskom meradle 2 – 8 % všetkých výdavkov na zdravotníctvo má na svedomí práve nadváha obyvateľstva. Nepochybne by bolo užitočnejšie využívať tieto financie inak, ale realita nepustí. Aj preto je na Slovensku vypracovaný Národný program prevencie obezity, ktorý schválila vláda. Cieľ je jednoznačný. Zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti a obezity najmä u detí, zastaviť nárast počtu týchto detí a zamerať sa aj na dospelých. Úloha je to neľahká, už aj preto, že na Slovensku má nadváhu viac ako polovica ľudí a asi tretina Slovákov je obéznych. Tieto čísla nás posúvajú k priečkam, ktoré celosvetovo patria Grécku, USA, Taliansku, Mexiku… Krajinám, kde je koncentrácia obezity  najvyššia. Jednoducho, svet tučnie a Slovensko sa tomuto trendu prispôsobuje.

Začína sa to už v maminom brušku

Obezita a nadváha sa však veľmi agresívne vtisli medzi našich najmenších, pričom len štyri percentá detí je obéznych v dôsledku ochorenia hormonálneho systému alebo vplyvom   genetickej poruchy. Až v 96% prípadov sú príčiny ukryté v nesprávnych stravovacích návykoch a v minimálnom pohybe. Správne postupy a základy  sa však budujú  v útlom dojčenskom veku a výrazne ich formuje rodina. Už počas tehotenstva by mala matka konzumovať potraviny bohaté na vitamíny aj stopové prvky, zároveň dohliadať  na svoju hmotnosť, pretože pri jej obezite sa zvyšuje riziko vzniku niektorých ochorení aj u dieťatka. Jeho imunitný systém po narodení podporuje a chráni dojčenie. S pribúdajúcim vekom sa v detskom jedálničku objavujú pestrejšie potraviny, ryby, strukoviny, cereálie, rôzne druhy mäsa, zelenina, ovocie… Úloha rodičov je v stravovacom režime nezastupiteľná, nie nadarmo sa vraví, že príklady priťahujú. Keď si ocko obloží chlieb so salámou, večer schrúme zemiakové lupienky a arašidy, prečo by si takto nepochutil aj syn? A dostávame sa ku koreňu problému. Totiž, prvoradé – a asi najťažšie – je zmeniť postoj k vlastnému zdraviu. A celkom ideálne to bude, keď sa prepracujeme  k číslu, ktoré v oblasti verejného zdravia dominuje: 0-30-5-120-90. Je to vlastne šifra zdravého života, podľa nej by človek nemal fajčiť, 30 minút denne sa venovať pohybovej aktivite, udržiavať si hladinu cholesterolu v krvi (najviac 5 milimólov na liter) a krvný tlak mať na hodnote 120/90. Pre niekoho vzdialená méta, pre niekoho cieľ, pre niekoho realita. V každom prípade by sme takýto zdravý základ mali dožičiť našim deťom. Najmä by sme mali dbať na to, aby sa nám priamo pred očami nezvyšovala ich hmotnosť. Veď podľa Úradu verejného zdravotníctva SR obezitou a nadváhou trpí na Slovensku 13 až 15 % detí od 11 do 15 rokov. Medzi mladými ľuďmi vo veku 18 – 24 rokov má nadváhu 20 % populácie.

shutterstock_100785973

Obezita je nechcený luxus

Ako vravia špecialisti – obezita je luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Aj napriek tomu dnes deti nešportujú, prejedajú sa a pijú 2-krát viac sladených nápojov ako mlieka. Za posledných 15 rokov narástol obsah energie v potravinách, napríklad v sladených nápojoch aj v zemiakových hranolčekoch, čo je však zradné, príjem energie je návykový. To znamená, že deti si vypestujú závislosť od jedla. Barokové postavy anjelikov a korpulentných dám z tohto obdobia síce fascinujú svet, ale už  iba na obrazoch, reliéfoch a súsošiach. Deti sú dnes vyššie ako ich rovesníci z polovice minulého storočia, ale aj ťažšie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v boji proti nadváhe u detí by pomohla  cielená podpora jedenia ovocia a zeleniny v školách, zlepšenie nutričnej kvality školských obedov, regulovanie reklamy na potraviny,  zavedenie daní na niektoré typy potravín, ako aj rozvoj iniciatív na podporu väčšej fyzickej aktivity u detí.

[pull_quote_center]Obezita je luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Aj napriek tomu dnes deti nešportujú, prejedajú sa a pijú 2-krát viac sladených nápojov ako mlieka.[/pull_quote_center]

Poraďte sa s odborníkom

Ak je stupeň obezity dieťaťa pokročilejší, netreba sa trápiť doma, za zatvorenými dverami, s príkazmi a zákazmi, so slzami a zamknutou chladničkou. Prvou zastávkou je ambulancia pediatra a tou ďalšou, podľa potreby, aj ambulancia špecializovanej poradne. Vtedy je už potrebné vylúčiť endokrinné príčiny obezity, prípadne iné faktory a ďalej už len vydržať a bojovať, čo platí pre všetkých členov rodiny. Ak však niekomu príde na um otázka, týkajúca sa operačného zákroku, odpoveď je jednoznačná: operačné zákroky na tráviacom trakte  sú pre obézne deti nevhodné, nevykonávajú sa.

Medzinárodná klasifikácia chorôb priradila k chorobnej obezite kód E 66. Niekomu možno pripomína legendárnu známu Route 66, americkú diaľnicu, ktorá spojila západné pobrežie Spojených štátov s Chicagom a figuruje v mnohých románoch. Dnes je už prevádzka na tejto kultovej ceste symbolická a pripomína skôr technickú pamiatku. Bolo by určite ideálne, keby sa iba spomienkou (a teda aj definitívnou minulosťou) stala aj E 66.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Lea Surmová