O šikovnosti a pracovitosti mamičiek nepochybuje asi nikto. Starostlivosť o deti im dáva schopnosť zvládať veľa povinností naraz, poradia si v každej situácii, dokážu a neustále učiť nové veci a v plnom nasadení riešia nekončiaci sa kolobeh úloh. Dalo by sa očakávať, že s takýmito schopnosťami si nájdu zamestnanie okamžite. Mnoho žien, ktoré sa po materskej snažia o návrat do pracovného života, má však opačnú skúsenosť. Napriek tomu, že nestratili nič zo svojich schopností, pri hľadaní práce po materskej sa stretávajú s mnohými prekážkami. Najväčšou z ich je potreba skĺbiť pracovný život s potrebami rodiny. Nie je to jednoduché, ale dá sa to.
Práca a rodina? Kde je vôľa, tam je cesta
Organizátori veľtrhu práce JobSpoTT sa rozhodli podať mamičkám s malými deťmi pomocnú ruku a ukázať im, aké majú možnosti. Prvou je hľadanie zamestnávateľa, ktorý oceňuje efektívnu a zodpovednú prácu a preto vychádza ženám starajúcim sa o rodinu v ústrety
napríklad pohyblivou pracovnou dobou, rôznymi formami pracovného úväzku, možnosťou práce z domu alebo zriadením škôlky. Takíto zamestnávatelia budú aj na veľtrhu práce a mamičky zistia, či je záujem o ich kvalifikáciu a aké konkrétne pracovné podmienky jednotlivé firmy ponúkajú.
Nie každá práca sa však dá zosúladiť s rodinou a je mnoho dôvodov, prečo prichádza do úvahy iná cesta – vytvorenie si vlastnej pracovnej príležitosti. Organizátori z Národného kariérneho centra tento spôsob predstavia prostredníctvom projektu Čo dokáže mama. Jeho podstatou je inšpirovať mamičky na materskej, aby rozvíjali svoje záľuby a talent. Ak ich premenia na činnosť, ktorá vytvorí tovar alebo služby, o ktoré je záujem, môžu vylepšiť rodinný rozpočet. Záľuba prerastie do profesie a odtiaľ je už je len krôčik k podnikaniu.
Vizionársky projekt má úspech
Projekt vytvorila Andrea Kováčová, mladá žena s vizionárskym nápadom. Počas svojej materskej videla, že mamičiek rozvíjajúcich svoj talent je veľa a rozhodla sa spojiť ich s konkrétnym cieľom – poskytnúť priestor pre všetky, aby mohli výsledky svojej činnosti ponúkať. Vytvorila facebookovú skupinu Čo dokáže mama, kde sa navzájom inšpirujú, radia si a povzbudzujú sa. Ale hlavne prezentujú vlastnú tvorbu a schopnosti. Počas dvoch rokov sa skupina rozrástla na súčasných 25000 mamičiek a počet ponúkaných výrobkov a služieb sa počíta v desiatkach tisícov. K širokému „sortimentu“ Čo dokáže mama patria okrem mnohých druhov ručných výrobkov, hračiek, dekorácií, domácej kozmetiky, šperkov, umeleckej tvorby, potravín, cukroviniek a výrobkov z domácich fariem aj služby, poradenstvo, kurzy, workshopy, či doučovanie. Mamičky, ktoré popri deťoch našli záľubu v písaní, vydávajú vlastné knihy. Platforma spája ženy s rôznymi schopnosťami a spolu sú úspešné. Jedna robí fantastické domáce džemy, druhá jej vytvorí webstránku a ďalšia výrobky nafotí. Určite sa nájde aj grafička, ktorá navrhne dobré logo. Ak sa rozhodnú rozvinúť svoj biznis a začnú podnikať, v rámci komunity Čo dokáže mama nájdu marketingové i právne poradenstvo alebo účtovníctvo.
Materská na maximum
Tamara Gončarová z projektu Čo dokáže mama, ktorá príde na JobSpoTT, prevedie mamičky nápadmi, trikmi a tipmi, ako si na materskej začať plniť sny. Čaká ich motivačná prednáška a praktický workshop, kde im vysvetlí princípy monetizovania vlastných skúseností, zručností a talentu: „Aké sú možnosti sebarealizácie a zárobku popri dieťati a ako to ide? Dnešná pokročilá digitalizácia umožňuje pracovať z domu z ľubovoľného kúta sveta, nielen Slovenska a určité druhy prác sa dajú vykonávať aj na polovičný úväzok. V súčasnosti existuje celý segment mikropráce, kde sa mamičky vzhľadom na svoje schopnosti a zručnosti dokážu uživiť prácou z domu. Stačí im šikovnosť, internet a počítač. Tvorivosti sa medze nekladú a vďaka sebadisciplíne tých, ktorí chcú flexibilne pracovať, by sa mohol rozšíriť, posilniť a spestriť pracovný trh.“
Mamičky s deťmi sú vítané
Mestská športová hala v Trnave bude 7. novembra 2017 pripravená aj pre mamy a ich deti. „JobSpoTT je dobrá príležitosť, aby sa mamičky zorientovali na pracovnom trhu a spoznali svoje možnosti. My im pomôžeme odhaliť ich poslanie a talent. Ľahšie sa rozhodnú, či sa vybrať cestou zamestnania, podnikania alebo sebarealizovania. A aby sa mohli naplno sústrediť na svoje záujmy a kariérne plány, o deti sa postaráme v babysitting zóne,“ dokončuje Tamara Gončarová.