Skúsenosti mamičiek s uspávaním bábätka


Veľa mamičiek reagovalo na náš seriál článkov o spánku dieťaťa do 1 roka. Tu sú ich skúsenosti, čo fungovalo u nich.

Eva: Ja som mladšieho synčeka učila zaspávať samého v postieľke od 6. týždňa. Nikdy som ho nenechala revať, vždy keď plakal, prišla som k nemu, ale nevyberala som ho, len som mu dala ruku a postupne sa naučil. Keď som prestala kojiť mal 11mesiacov, už bol tak „vycvičený“, že som mu dala fľašu s mliekom do ruky, položila do postieľky a zaspal sám. Doteraz, má 15 mesiacov, zaspáva sám. Je to super, žiadny stres pre mňa ani pre neho. Odporúčam každej maminke, ale treba to skúšať a vytrvať od malinka.

Klaudia: U nás to bola fit lopta, kočík, veľa kilometrov, nosenie na rukách, kojenie, nekonečné kojenie, nosič.

Vladka: Dcérka (6 rokov) má odmalička taký zlozvyk, že keď spí, hľadá moje vlasy. Asi aby sa uistila, že som vedľa nej. Tak som jej tam šupla vlasatú bábiku.

Lívia: Naša prvá dcérka zaspávala od malinka len pri kojení. No keď bolo náročné obdobie zúbkov, vždy pomohol biely šum. Druhá dcérka (8 mesiacov) zaspáva pomocou plienočky či mojkáčika. Od malinka sme jej mojkáčikom hladkali čelo smerom nadol a vždy zaspinkala.

Petra: Náš Adamko zaspával na vysávač. Keďže nežijeme sami, ale so svokrou, ktorá mi raz povedala, či nám nešibe o jednej v noci vysávať, urobila som si trojminútový záznam vysávača. Používali sme do 2 rokov.

Veronika: Staršia dcéra spala v kočíku von 3 – 4 hodiny, ale len za jazdy. Takže som mala krásne prechádzky. V postieľke som ju uložila, chvíľku držala za ruku a odišla som. Chodí spávať o 18-tej. Mladšia dcéra, tá v kočíku vydržala spať maximálne 2 hodiny, ale taktiež len za jazdy. No a v postieľke bola úplný opak – ju som len položila a odišla a sama spala. Taktiež spáva od 18-tej. Takže u nás sú spánky krásne 12 13 a dakedy aj 14 hodinové. Cez deň tak 12hodiny.

Linda: Náš malý spal do cca 9 mesiacov cez deň 5 x 40 minút v kočíku „za jazdy“. Tretí mesiac po pôrode som nakočíkovala vyše 200 kilometrov. Ale aj som schudla vyše 20 kíl, ktoré som nabrala počas tehotenstva.

Andrea: Môj synček mal takú úchylku, od narodenia ma držal za prsty. Neskôr, keď bol nervózny alebo sa chcel upokojiť, tak mi so svojím prstom šúchal môj necht tak, že ma až bolela koža okolo. A robí to dodnes, keď je nervózny alebo si nie je niečím istý – má 3 a pol roka. A dcérka má 4 mesiace a stále spí iba so mnou, musí má cítiť. Mam závislé deti.

Andrea: Tak my sme nacvičovali hojdanie, hopsanie, kolísanie na rukách do 9. mesiaca v perinke. Potom som išla na operáciu a keď som sa vrátila, dieťa zaspávalo samo v postieľke, ale stále v zavinovačke, samozrejme už nie uviazanej.

Stella: Naša malá do 9 mesiacov zaspávala len v kočíku. Čiže za každého počasia vonku, dvakrát za deň na cca 2 hodky prechádzka. A keď sa naozaj nedalo byť vonku, tak aj kočík v byte.

Mia: Som mama štyroch detí a druhé dieťa – dcérka bola náročné dieťa. Nespala takmer nič cez deň ani v noci. Zo zúfalstva som skúšala všetko možné aj nemožné, ale najviac fungovalo, keď som bola stále pri nej a ona na mne doslova nalepená. Toto trvalo do jej roka a 5 mesiacov, kým som nešla do pôrodnice s ďalším dieťaťom. Odvtedy ubehlo už neuveriteľných 15,5 roka. Teraz mi už takmer 17 ročná slečna pomáha s naším štvrtým – štvormesačným bábätkom.

Alžbeta: Nebol to priamo pokus o uspanie, ale potrebovali sme odsať soplík, podarilo sa, držím ho na rukách a pozerám on spí pri vysávači.

Dajana: My sme s našou dcérou behali po schodoch. Len to ju dokázalo upokojiť a uspať. Vtedy sa mi to zdalo nekonečné trápenie so spaním, ale ten čas tak uteká, už bude mať 6 rokov.

Zuzana: Moja Stelinka spala viac menej len v kočíku. Nikdy nezabudnem ako som raz 4 hodiny v kuse, podotýkam v kuse bez zastavenia, chodila po dedine a v okolí s kočíkom. Nesmela som zastaviť. Nikdy ma tak nohy neboleli. A raz som potrebovala konečne uvariť a zabral pri kolíske pustený vysávač, vtedy mi ani nevadilo, že viac ako hodinu vysáva na prázdno.

Danka: Náš malý mal hrozné koliky a vôbec nechcel spať, až raz som mu pustila skupinu Kollárovcov a pri tom zaspal. Odvtedy zaspával len tak, dokedy sme to nevypli dovtedy spal. Keď sme niekde boli musela som spievať ja. A malá keď už bola unavená, kde sme ju položili, tam zaspala. Ale musela mať jeden cumeľ v puse a jeden v ruke, inak nespala, len sa prehadzovala.

Majka: Môj syn spával iba keď jazdil kočík, ako náhle zastal, už bol hore. Raz sme boli u kámošky, držala som ho na rukách a hojdala na fit lopte, odvtedy až kým nešiel do škôlky som ho uspávala na rukách a na fit lopte. Cez deň i v noci.

Autor: Nikela