Otáčanie bábätka v brušku

Poloha bábätka hlavičkou dolu za považuje za optimálnu pre pôrod. Táto poloha bábätka pred pôrodom býva aj najčastejšia. No nie všetky deti zaujmú pred pôrodom túto ideálnu polohu. Jednou z ďalších pozícií, ktorú môžu zaujať, je poloha zadočkom dolu.

Poloha plodu koncom panvovým (zadočkom) je v priebehu tehotenstva bežná. Približne tri percentá bábätiek však v tejto polohe zostanú až do termínu pôrodu. Tejto polohe plodu sa hovorí „poloha koncom panvovým“ a pri pôrode nesie so sebou možné riziká, ako sú dysplázia bedrového kĺbu alebo pridusenie. K prirodzenému otočeniu bábätka v lone matky do ideálnej pôrodnej polohy (známe ako „poloha záhlavím“) existuje niekoľko spôsobov.

So súhlasom lekára je možné po ukončení 30. týždňa tehotenstva skúsiť tieto cviky:

  • Poloha „mosta“. Táto poloha je najčastejším spôsobom obracania plodu. Pomáha bábätku zasunúť bradu (tzv. flexia), čo je prvý krok k otočeniu. Do polohy „mosta“ sa dostanete tak, že zdvihnete boky cca 20-30 cm nad úroveň vašej hlavy. Môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchšou cestou je ľah na chrbte na zemi s bokmi podloženými vankúšmi. Inou možnosťou je oprieť silnejšiu dosku (môžete aj žehliacu) o posteľ alebo o gauč. Položte sa na ňu hlavou na jeho dolnom okraji (podopretú vankúšom) s nohami hore. Opakujte trikrát denne, vždy 15 minút, na prázdny žalúdok a v čase, keď je bábätko aktívne. Pokúste sa hlboko dýchať a relaxovať, najmä svaly brucha. Účinok tejto metódy môžete posilniť aplikáciou teplého (termofor, hot pack atď.) a studeného (balík ľadu, zmrazená zelenina atď.) predmetu.
  • Priťahujte kolená k hrudníku. Tento cvik na obrátenie bábätka využíva jeho vlastnú gravitáciu. Kľaknite si na kolená na podlahu alebo na posteľ a oprite sa o predlaktie. Vystrčte zadok a zasuňte bradu. Tým uvoľníte priestor spodnému dielu vašej maternice a umožníte mu rozšíriť sa a uvoľniť tak cestu hlave bábätka. Cvičte tak 5 – 15 minút, dvakrát denne. Cvičte s prázdnym žalúdkom, inak by vám mohlo byť ťažko. Ak cítite polohu vášho bábätka, môžete otáčaniu napomôcť sama. Oprite sa o jeden lakeť a druhou rukou jemne zatlačte na zadoček bábätka, nachádzajúci sa tesne nad vašou lonovou kosťou.
  • Kľaknite si na kolená a na nižšej úrovni sa oprite o predlaktie. Táto poloha je podobná vyššie opísanému predklonu, je len o niečo extrémnejšia. Kľaknite si na kolená na posteľ alebo na horný schod a oprite sa o predlaktie na zemi alebo na druhom či treťom schode smerom dolu hlavou. Zasuňte bradu a uvoľnite tak svaly panvového dna. Buďte veľmi opatrná, aby sa vám nešmykli ruky. Poproste partnera o pomoc, môže vás istiť v ramenách. Vydržte v tejto pozícii maximálne 30 sekúnd. Lepšie je túto polohu opakovať viackrát denne (trikrát, štyrikrát), než držať polohu dlhú dobu.
  • Využite bazén. Plávanie, drep alebo otočky v bazéne môžu pomôcť bábätku, aby sa samo obrátilo do ideálnej polohy. Skúste nasledujúce cviky v bazéne: Čupnite si na dno bazéna v hlbšej vode, odrazte sa nohami od dna a rukami prerazte hladinu vody. Samotné plávanie môže podnietiť bábätko k otočke (a okrem toho je v posledných týždňoch tehotenstva naozaj príjemné). Obzvlášť efektívnymi štýlmi sú kraul a prsia. V hlbokej vode sa obracajte spredu dozadu. Uvoľníte tak všetky svaly a bábätko sa bude môcť samo obrátiť. Ak máte dobrú stabilitu, skúste vo vode stojku na rukách a držte, kým vám stačí dych. Ponorte sa do vody. Stav beztiaže a prúdiaca voda môže pomôcť bábätku, aby sa samo obrátilo.
  • Strážte si držanie tela. Okrem zvláštnych cvikov, ktoré pomôžu vášmu dieťatku obrátiť sa, je dôležité dbať na správne držanie vášho tela každý deň. Aj to môže ovplyvniť pohyby vášho bábätka. Konkrétne, správne držanie tela zaistí bábätku dostatok miesta vo vašej maternici, a tým aj priestor na otočku.

Manuálne prevrátenie plodu

Ak sa pôrod blíži a drobec sa stále nie a nie otočiť hlavičkou dole, v zahraničí sa často používa hmat na manuálne prevrátenie bábätka ešte v brušku. Pôrodnice na Slovensku majú skúsenosti s prirodzeným pôrodom aj pri takto otočenom dieťatku. Manuálny obrat sa u nás často nevykonáva.

Ako v praxi vyzerá vonkajší obrat?

Manuálny obrat dieťaťa sa vykonáva iba v nemocnici skúseným odborníkom. Monitoruje sa pritom stav rodičky a plodu. Zákrok je rizikový, preto musí byť všetko pripravené na možné ukončenie tehotenstva cisárskym rezom, aj keď je to veľmi zriedkavé. Liečivami sa zrelaxuje maternica a tlakom rúk sa postupne otáča plod v maternici. Celý výkon by nemal presiahnuť tri minúty. Po jeho ukončení sa urobí kardiotokografický záznam srdcovej akcie plodu.

Tento výkon má svoje indikácie a nie je ho možné realizovať u každej tehotnej ženy. Úspešnosť závisí od viacerých faktorov, napríklad týždeň tehotenstva, veľkosť plodu, množstvo plodovej vody. Manuálne otáčanie plodu sa neodporúča u žien po predchádzajúcom pôrode sekciou.