Praktické tipy pre začiatočníčky v dojčení

Obrázok od Alfonso Cerezo z Pixabay

Aj keď je dojčenie prirodzené, môže sa javiť ako kvantová fyzika. Mnoho prvorodičiek váha, či dojčí správne a má množstvo otázok. Najlepšou radou na začiatok je, aby mamička a dieťatko neboli v strese a uvoľnili sa, pretože s praktickými tipmi to určite zvládnete.

Všímajte si potreby vášho dieťaťa

Plač dieťaťa znamená, že si vyžaduje maminu pozornosť. Lenže, nie vždy to aj znamená, že ide o hlad. Preto si všímajte signály svojho dieťatka, aby ste vedeli vyhodnotiť jeho potreby. Ak je dieťatko hladné, zvykne opakovane otáčať alebo dvíhať hlavu, otvára a zatvára ústa, vyplazuje jazyk a snaží sa nasať predmety v blízkosti, pretože hľadá prsník. Ak zbadáte tieto prejavy, nadojčite ho. Vaše dieťa bude šťastné, že sa nemusí usilovne snažiť získať vašu pozornosť, a vybudujete si úroveň intimity, ktorá prehĺbi vzťah matky a dieťaťa.

Nechajte dieťa, nech si samé určí dĺžku a frekvenciu kojenia

Riadiť sa striktne nejakými tabuľkami nie je najlepšia cesta, pretože vaše dieťa pozná svoje potreby lepšie ako ktokoľvek iný. Nech si určí samé, ako často a ako dlho sa má dojčiť. Nenastavujte vopred určený interval medzi kŕmením, pretože mu to nemusí postačovať alebo mu to môže byť naopak priveľa. Nezabúdajte, že všetko závisí aj od toho, koľko mlieka sa vám vytvorí, ako hladné dieťa je a podobne. Čo však určite platí je, že spiace dieťa radšej nebuďte len kvôli kŕmeniu – keď vyhladne, upozorní vás na to po zobudení.

Pomôžte mu nájsť správnu polohu

V priebehu dojčenia si vaše dieťa pravdepodobne nájde pozíciu, ktorá je preňho najlepšia. Skúste sa ju zapamätať, aby ste mu ju vedeli poskytnúť opakovane pri dojčení. Každé dieťa je iné, ale existuje niekoľko všeobecných postupov, pomocou ktorých môžete nájsť vyhovujúcu polohu pre vás aj vaše dieťatko. Ideálne takú, aby ústa dieťatka boli zarovno s vašou bradavkou, aby nemuselo príliš krútiť hlavou. Hlavičku by malo mať mierne naklonenú dozadu a prisať by sa malo nielen na bradavku, ale aj na dvorec. Bradu by malo mať opretú o prsník, aby mohlo voľne dýchať.

Vyvarujte sa bolestivým bradavkám

Prílišné prekrvenie bradaviek môže viesť k bolestivým opuchom a zatvrdnutiu prsníkov. Dochádza k nemu aj vtedy, ak vyprodukujete viac mlieka, než skonzumuje vaše dieťa. Opuch môže skutočne sťažiť kŕmenie vášho dieťaťa a navyše sa dojčením môže ešte zhoršiť. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tomuto bolestivému stavu, je dojčiť dieťa čo najčastejšie. Pomôcť si môžete aj manuálnou či elektrickou odsávačkou materského mlieka, prsia masírujte v sprche pod teplou vodou, aby sa zvýšil prietok mlieka. V prípade malých trhliniek na pokožke použite špeciálny ošetrujúci krém. Ak by sa stav so stvrdnutými prsníkmi nezlepšil a nastúpia aj horúčky, obráťte sa radšej na svojho lekára.

Nepodceňujte pitný režim

V neposlednom rade myslite na dostatočný pitný režim. Bez dostatku vody vaše telo nevyprodukuje dostatok materského mlieka, platí to aj pri dostatku stravy a prijatých živín či vitamínov. Zaveďte si jednoduché pravidlo – pri každom dojčení vypite pohár vody, aby ste sa vyvarovali dehydratácii.