Nie je asi nič horšie pre rodičov a samotné dieťatko, ak má problémy so spánkom. Bábätká a deti vo všeobecnosti potrebujú dostatok spánku, aby mohli dobre rásť, vyvíjať sa a veľmi dôležitý je aj pre ich zdravie či imunitu. Bábätká aj batoľatá však môžu mať problémy s tým, aby samy zaspali.
S pribúdajúcim vekom dieťatka, keď má už viac ako 6 mesiacov, sa mnoho mamičiek snaží uložiť svoje dieťa k spánku bez potrebného dlhšieho uspávania. Postupne znižujú mieru svojej pomoci pri uspávaní, aby mohlo dieťatko pokojne zaspať aj bez kŕmenia, hladkania alebo maznania. Nie je to o tom, že by mamičky nemali prejavovať lásku svojim drobcom, ale o tom, že svoje deti vedú k väčšej samostatnosti. Je však potrebné dodržať pár zásad, aby deti nemali problémy so zaspávaním, necítili sa úzkostlivo alebo vystrašene.
Tipy na jednoduché uspávanie batoliat
Aby dieťatko zaspalo, musí sa najskôr upokojiť. Preto sa odporúča, aby sa pred spánkom hovorilo na dieťatko tichým a upokojujúcim hlasom. To znamená, že je čas na tiché sedenie alebo ležanie, nie na hranie alebo rozprávanie. Ako to zvládnuť?
- Dajte dieťaťu najavo, že zostanete až dovtedy, kým nezaspí.
- Vyhnite sa očnému kontaktu. Môžete dokonca zavrieť oči a povedať, že idete spať, zatiaľ čo sedíte alebo ležíte a hladíte svoje dieťa.
- Snažte sa, aby v bolo v spálni ticho a šero (napríklad aj s pomocou zatemňovacích závesov).
- Vyhnite sa hudbe, rozprávkam, spevu a jasnému svetlu. Niekedy síce môže hudba pomôcť, ale ticho je zväčša prospešnejšie.
- Snažte sa robiť rovnaké veci rovnakým spôsobom zakaždým, keď dieťa uspávate. Napríklad udržiavajte každý večer v izbe rovnakú úroveň osvetlenia. Pomôcť môže aj rovnaká rutina pred spaním.
Dieťatko plače a ponocuje?
Nenechajte s odradiť plačom, keď si budete zvykať na nový spôsob zaspávania. Každá zmena je čosi nové pre dieťatko a táto naruší obvyklý spôsob zaspávania. Adaptácia môže deťom trvať 1 až 3 týždne, kým si zvyknú na nové uspávanie.
Tu je niekoľko praktických tipov, ako ho zaviesť do praxe:
- Počúvajte svoje dieťa. Ak počujete bľabotanie či mrnčanie, no nie plač, počkajte a uvidíte, či sa vaše dieťa upokojí. Môžete dať dieťaťu jemne najavo, že ste nablízku – napríklad slovami: „Maminka je tu, ale je čas spať.“
- Ak dieťa plače, pohlaďte ho, aby ste ho upokojili. Ak je dieťa veľmi rozrušené, pritúľte sa k nemu. Keď sa dieťa upokojí, skúste ho opäť uložiť do postieľky.
- Ak sa situácia po niekoľkých nociach nezlepší alebo ak je vaše dieťa čoraz viac rozrušené, je dobré poradiť sa s pediatrom.
Spôsobov, ktoré napomáhajú k samostatnému uspávaniu je niekoľko. Na niektoré deti fungujú zaručené rady a tipy, no nemusia vyhovovať každému. Váš vzťah s dieťatkom, ako aj jeho zdravie a pohoda sú dôležité pre jeho vývoj. Dobrá stratégia spánku by mala zlepšiť všetky tieto veci a zároveň pomôcť vášmu dieťaťu do ďalšieho života, aby bolo viac samostatné.